მეუ ითხოვს არ გადასცენ უმე-ს მიწის ნაკვეთი ლავრენტი ჩერნიგოველის სახელობის სახლთან ერთად
წმ. მოწამე იოანე მეომრის სახელობის ჩერნიგოვის ეპარქიის მეუ-ს ტაძრის მოძღვარი იოანე ევგენი ორდა მიმართავს ჩერნიგოვის საკრებულოს დეპუტატებს თხოვნით, რომ ხელი შეეშალათ მიწის ნაკვეთის გრძელვადიანი იჯარით გადაცემისთვის, რომელზედაც მდებარეობს წმინდა ლავრენტი ჩერნიგოველის სახლი. იუწყება Час Чернігівський.
მღვდელმსახურის თქმით, გადაწყვეტილების პროექტის საკრებულოს სხდომაზე წარდგენა 19 ნოემბერს იგეგმება. ორდამ გააფრთხილა, რომ საიტი შეიძლება იჯარით გადაეცეს რელიგიურ ორგანიზაციას, რომელიც დაკავშირებულია უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან. ასე უწოდებს ის საქველმოქმედო ორგანიზაციას "Turbota i Vira", რომელსაც ხელმძღვანელობს უმე-ის ჩერნიგოვის ეპარქიის ყოფილი მდივანი, დეკანოზი ფიოდორ მანძიუკი.
„ასეთი გადაწყვეტილების მიღება რეალურად ნიშნავს მოსკოვის ეკლესიის მხარდაჭერას, რომელიც ემსახურება უკრაინაში „რუსული სამყაროს“ იდეოლოგიის გავრცელების საფუძველს“, - ხაზგასმით აღნიშნა მეუ-ს „მღვდელმა“. ორდამ ასევე სთხოვა მერის მოვალეობის შემსრულებელს ალექსანდრე ლომაკას საჯაროდ უარყოს მიწის ნაკვეთის გადაცემის გეგმები.
დეკანოზი ფიოდორ მანძიუკი, რომელიც ხელმძღვანელობს საქველმოქმედო ორგანიზაციას, არის უმე-ის ჩერნიგოვის ეპარქიის სასულიერო პირი და ტაძრის კომპლექსის "წმინდა ლავრენტი ჩერნიგოვის სახლი" მოძღვარი, რომელიც მდებარეობს ილინსკაიას 38-ში. ცოტა ხნის წინ უმე-მა კომპლექსის საჭიროებისთვის ამ ნაკვეთის 0,437 ჰექტარის იჯარით გაცემაზე განაცხადი გააკეთა.
ორდა ხაზს უსვამს, რომ ეს ნაბიჯი შეიძლება დაეხმაროს უმე-ის პოზიციის გაძლიერებას და შესთავაზა მიწის იჯარით მიცემა მეუ-სთვის, რაც, მისი აზრით, უფრო მიზანშეწონილი იქნებოდა არსებულ პირობებში.
როგორც მჟკ იტყობინება, ოქტომბრის დასაწყისში, მეუ-ს სასულიერო პირმა ევგენი ორდამ საჯაროდ დაადანაშაულა ჩერნიგოვის ხელისუფლება „რუსული მართლმადიდებლობის სულიერი გაფართოების“ ხელშეწყობაში.