ზელენსკიმ პირობა დადო, რომ მოაწერს ხელს ერთსქესიანთა პარტნიორობის შესახებ კანონს
უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ დაადასტურა, რომ ხელს მოაწერს კანონს სამოქალაქო პარტნიორობის შესახებ. მისი განცხადების ვიდეოჩანაწერი ნიკიტა გავრილიუკმა გამოაქვეყნა. სტუდენტებთან შეხვედრის დროს მან ჰკითხა ზელენსკის, მზად იყო თუ არა ამ კანონზე ხელის მოსაწერად, რაზეც პრეზიდენტმა დადებითად უპასუხა: „დიახ“.
„ვოლოდიმირ ზელენსკისა და სტუდენტების შეხვედრაზე მე შევძელი მეკითხა, რაც პირდაპირ მეხება - სამოქალაქო პარტნიორობა, მე ძალიან ვამაყობ საკუთარი თავით. მე მჯერა, რომ ადეკვატურობა გაიმარჯვებს და საბოლოოდ შემიძლია გავთხოვდე (რადგან სურვილი მაქვს) მადლობა პრეზიდენტს“, - წერს გავრილიუკი.
2022 წლის აგვისტოში ზელენსკიმ უკვე გამოაცხადა, რომ მუშაობდა სამოქალაქო პარტნიორობის ლეგალიზაციასთან დაკავშირებულ საკითხებზე ერთსქესიანთა ქორწინების ლეგალიზების შესახებ პეტიციის საპასუხოდ, რომელმაც შეაგროვა 28,500-ზე მეტი ხელმოწერა. შემდეგ მან აღნიშნა, რომ მინისტრთა კაბინეტი ამ საკითხზე შესაძლო გადაწყვეტილებებს ამუშავებს.
სამოქალაქო პარტნიორობის შესახებ კანონპროექტი რადაში 2023 წელს შევიდა. დოკუმენტის ავტორი იყო სახალხო დეპუტატი ინა სოვსუნი. მან განმარტა, რომ ეს კანონპროექტი შექმნის სამართლებრივ საფუძველს რეგისტრირებული პარტნიორობისთვის, რომელიც შეიძლება დაიდოს როგორც ერთსქესიანმა, ასევე საპირისპირო სქესიანმა წყვილებმა, მათ შორის სამხედრო და სამოქალაქო წყვილებმა, რომლებსაც არ სურთ ოფიციალური ქორწინება.
ამ დროისთვის უკრაინაში ერთსქესიან წყვილებს ეკრძალებათ ქონების, მემკვიდრეობის ერთობლივი საკუთრების უფლება და არ შეუძლიათ ერთობლივად აღზარდონ შვილები ან აიღონ პასუხისმგებლობა პარტნიორის არასრულწლოვან შვილებზე მისი გარდაცვალების შემთხვევაში.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2023 წლის 13 მარტს უმაღლეს რადაში დარეგისტრირდა N9103 კანონპროექტი, რომელიც ითვალისწინებს უკრაინაში ერთსქესიანთა ქორწინების ლეგალიზაციას.