აშშ-ში იერარქებმა არ მიიღეს მონაწილეობა ფანარიონის ორგანიზებულ ასამბლეაზე
შეერთებული შტატების კანონიკური ეპისკოპოსების ასამბლეის მონაწილეთა ერთობლივი ლიტურგია. ფოტო: goarch.org
ამერიკაში რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის იერარქებმა უარი თქვეს ერთობლივ საღვთო მსახურებასა და ასამბლეაზე მონაწილეობაზე, რომელსაც უძღვებოდა აშშ -ში ფანარიოტთა არქიეპისკოპოსის მეთაური, არქიეპისკოპოსი ელპიდოფორე, იტყობინება აშშ – ში ფანარიოტების ვებ – გვერდი.
2021 წლის 2 ოქტომბერს დაიწყო შეერთებული შტატების კანონიკურ ეპისკოპოსთა ასამბლეამ მუშაობა, ხოლო 3 ოქტომბერს ასამბლეის აღმასრულებელი კომიტეტის წევრებმა ჩაატარეს ერთობლივი საღვთო მსახურება, რომელშიც მონაწილეობდნენ მთავარეპისკოპოსი ელპიდოფორი (შეერთებული შტატების ფანარიოტთა არქიეპისკოპოსის ხელმძღვანელი ), მიტროპოლიტი ტიხონი (ამერიკის მართლმადიდებელი ეკლესია), მიტროპოლიტი ნიკოლოზი (რუმინეთის ეკლესია), ეპისკოპოსი საბა (ქართული ეკლესია), მიტროპოლიტი იოსები (ანტიოქიის ეკლესია) და ამერიკის სხვა მართლმადიდებელი ეკლესიების იერარქები.
რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის წარმომადგენლებმა უარი თქვეს მონაწილეობა მიიღონ როგორც ერთობლივ ღვთისმსახურებაში, ასევე ასამბლეის მუშაობაში.
ასამბლეის თავმჯდომარემ არქიეპისკოპოსმა ელპიდოფოროსმა ღონისძიების მონაწილეების წინაშე სიტყვით გამოსვლისას თქვა, რომ "მართლმადიდებლობა არ არის ეკლესიების ფედერაცია, მაგრამ ეს არის ძალიან დიდი მსოფლიო ოჯახი".
ასამბლეის მუშაობის დასრულებამდე იერარქები შეთანხმდნენ შეხვდნენ 2022 წლის 2-4 ოქტომბერს და სინანული გამოთქვეს "მოსკოვის საპატრიარქოს მათი ძმები-იერარქების არყოფნის გამო".
ადრე, მჟკ წერდა, რომ რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვარმა მადლობა გადაუხადა ამერიკაში მართლმადიდებლურ ეკლესიას უმე– ის მხარდაჭერისთვის.
ამავდროულად, 2018 წლის ოქტომბერში, საზღვარგარეთ არსებულმა რუსეთის ეკლესიამ გადაწყვიტა არ მიეღო მონაწილეობა არცერთ სასულიერო საეკლესიო კრებაში, ასევე დიალოგში, მათ შორის კანონიკური ეპისკოპოსების რეგიონულ ასამბლეებში, რომელთაც ხელმძღვანელობდნენ (ან თანაავტორობდნენ) ეპისკოპოსები და კონსტანტინოპოლის ეკლესიის სასულიერო პირები.