ჰოლოდომორის მსხვერპლთა ხსოვნის დღეს მისმა უნეტარესმა ონოფრემ უკრაინელებს მიმართა
2024 წლის 23 ნოემბერს, ჰოლოდომორის მსხვერპლთა ხსოვნის დღეს, მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონოფრემ მოუწოდა უკრაინელებს გაიხსენონ წარსული და როგორ დავეხმაროთ დღეს დაზარალებულებს, იუწყება უმე-ის პრესსამსახური.
მისმა უნეტარესმა აღნიშნა, რომ ეს მასიური ხელოვნური შიმშილობა საშინელი ტრაგედია იყო, რომელმაც მილიონობით უდანაშაულო ადამიანის სიცოცხლე შეიწირა და ეკლესია ლოცულობს მათი სულებისთვის.
”ეს ის დროა, როდესაც ჩვენ ვიხსენებთ იმ აუტანელ ტანჯვას, რომელიც განიცადეს ჩვენმა წინაპრებმა და არ შეგვიძლია უგულებელვყოთ მათი ოჯახების ტკივილი”, - თქვა მან, ”ეს ტკივილი ჩვენი ისტორიის ნაწილია და ჩვენ, როგორც დიდებულ ქრისტიანულ ოჯახს, უნდა გვახსოვდეს ეს გაკვეთილები, რათა თავიდან ავიცილოთ ასეთი საშინელების განმეორება“.
მისი თქმით, „ჰოლოდომორის მსხვერპლთა ხსოვნისადმი პატივისცემა არის არა მხოლოდ ეროვნული ხსოვნის დღე უკრაინაში, როგორც წარსულის შეხსენება, არამედ ლოცვა ჩვენი მეზობლებისთვის, სიყვარულისა და წყალობისთვის, რაც ჩვენ უნდა მივიღოთ ამ სამყაროში. იმიტომ, რომ ჩვენმა უფალმა იესო ქრისტემ ასე გვიბრძანა“.
უმე-ის ხელმძღვანელმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ წმინდა წერილი არაერთხელ გვიჩვენებს სამართლიანობისა და ადამიანის ღირსების პატივისცემის მნიშვნელობას და მოგვიწოდებს, მოვერიდოთ სხვების ჩაგვრის ნებისმიერ ფორმას, მიუხედავად მათი წარმოშობისა, მდგომარეობისა თუ მსოფლმხედველობისა.
,, შენ მაჩვენე მრავალი და მძიმე გაჭირვება; კვლავ გამაცოცხლე და დედამიწის უფსკრულიდან ამომიყვანე კვლავ. შენ გაამრავლე დიდება ჩემი და მობრუნდი ჩემს სანუგეშებლად. მეც მადლობას გადაგიხდი ებნის საკრავით, ვადიდებ შენს ჭეშმარიტებას, ღმერთო; გიგალობებ ქნარით, წმიდაო ისრაელისა. (ფსალმ. 70:20 -22). ტანჯვის დროს უნდა დავეყრდნოთ ღვთის ძალას, რათა მოგვცეს იმედი და სიმშვიდე ყველაზე რთულ დროს. უნდა გვახსოვდეს, რომ ღმერთი არ გვტოვებს მაშინაც კი, როცა ცხოვრების ყველაზე მძიმე წუთები მოდის. ღმერთის ყოფნა თითოეული ჩვენგანის გულში არის სინათლე, რომელიც ანათებს გზას სიბნელეში, ”- დასძინა მან.
მისმა უნეტარესმა მოგვმართა, გავიხსენოთ არა მხოლოდ წარსული, არამედ ისიც, როგორ დავეხმაროთ დღეს დაზარალებულებს.
„ჰოლოდომორის მსხვერპლთა ხსოვნის პატივისცემა ჩვენი ლოცვაა მშვიდობისთვის, მოყვასის სიყვარულისთვის, ერთმანეთის მხარდაჭერისთვის, წარსულის უკანონო ქმედებების აღკვეთისთვის ჩვენს აწმყოში. ყოველივე ამის შემდეგ, ჩვენი ერთობით, ღვთის რწმენითა და იმედით შეგვიძლია ვიპოვოთ ჭეშმარიტი ძალა წარსულის ჭრილობების მოშუშებისა და ღვთისმოყვარე მომავლის ასაშენებლად“, - დაასკვნა მიტროპოლიტმა ონოფრემ.
როგორც მჟკ წერდა, მისმა უნეტარესმა ადრე თქვა, რომ ყველა სირთულე დღეს უნდა გადაწყდეს ქრისტიანული სიყვარულის სულისკვეთებით.