მეუ-ს მომხრეები გეგმავენ ტაძრის მიტაცებას ნოვოჟიტივიში პოკროვზე,-მასმედია
მეუ-ს მომხრეების ჯგუფი გეგმავს ტულჩინსკის ეპარქიის ნოვოჟიტოვში უმე-ს წმინდა საფარველის ტაძრის მიტაცებას საუფლო დღესასწაულზე 14 ოქტომბერს, იუწყება «Перший козацький» ღონისძიების მიმდინარეობის წყაროზე დაყრდნობით.
ვინიცის ოლქის ორატოვსკის რაიონის მაცხოვრებლებს, სადაც მდებარეობს ტაძარი, სთავაზობენ გამოვიდნენ 14 ოქტომბერს რაღაც "აუო-ს (აღმოსავლეთ უკრაინის ომის) მონაწილეთა მსვლელობაში". განზრახულია, რომ ამ "მსვლელობის" მონაწილეები, სავარაუდოდ, გახდებიან ძირითად ძალად, რომელიც მიიტაცებს ტაძარს.
ჟურნალისტების ინფორმაციით, ადგილობრივმა სამართალდამცავებმა იციან მეუ-ს აქტივისტების გეგმის შესახებ, მაგრამ ჩარევას არ აპირებენ.
ორატოვსკის რაიონის მორწმუნეებს თავის მხრივ მოუწოდებენ ნოვოჟიტოვში უმე-ს თემთან ერთად დაესწრონ საუფლო დღესასწაულს მათ ტაძარში და პროვოკატორებს სალოცავის მორიგი შეურაცხყოფის განხორციელების საშუალება არ მისცენ.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, 3 ოქტომბერს რეიდერებმა გატეხეს კლიტე ნოვოჟიტოვში წმინდა საფარველის ტაძარში და დაკიდეს თავისი, ხოლო 5 ოქტომბერს შევიდნენ ეკლესიაში და იქ ჩაიკეტნენ. მიმტაცებლები იმოწმებენ 6 ოქტომბრის სასამართლოს გადაწყვეტილებას, რომელმაც ნაწილობრივ დააკმაყოფილა მეუ-ს აქტივისტების საჩივარი, რომელთაც სურდათ მიეღოთ ტაძრის გასაღები. ამაზე სასამართლომ მათ უარი განუცხადა, მაგრამ ტულჩინსკის უმე-ს ეპარქიის წარმომადგენლებს დაავალა არ შეუზღუდონ მათ ეკლესიის შენობაში შესვლა.