„მჟკ-ს საქმე“ არის პოლიტიკური დევნა, - ადვოკატი
„მჟკ-ის საქმეში“ ბრალდებები სახელმწიფოს ღალატში სრულიად უსაფუძვლოა, თქვა ჟურნალისტ ვალერი სტუპნიცკის ადვოკატმა ანტონ ფილმა მჟკ-ს YouTube არხზე გამოქვეყნებულ კომენტარში.
„თავად სტატია სამშობლოს ღალატზე არსებობს ბევრ ევროპულ დემოკრატიაში. გერმანიის, დიდი ბრიტანეთისა და საფრანგეთის სისხლის სამართლის კოდექსი ასევე ითვალისწინებს პასუხისმგებლობას სახელმწიფო ღალატისთვის. მაგრამ ჩვენს შემთხვევაში გაუგებარია, რა კონკრეტულ ქმედებას ედავებიან ბრალდებულს სამართალდამცავი ორგანოები კონკრეტულად რა დაასაბუთეს და რატომ მიიღო ასეთი კვალიფიკაცია არც ჩვენ, არც ადვოკატებს და არც ჩვენს კლიენტებს არ გვესმის, რა გააკეთეს მათ 111-ე მუხლის კვალიფიკაციის კუთხით „სახელმწიფო ღალატი“ და როგორ უკავშირდება ეს სიტყვის თავისუფლებას? ისინი ჟურნალისტები არიან, აშუქებდნენ კონკრეტულ პროცესებს, რაც ხდება საზოგადოებაში“, - განაცხადა ანტონ ფილმა.
მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ კანონის მიხედვით, ღალატი არის ექსკლუზიურად შეგნებული, განზრახ ქმედება, რომელიც არ შეიძლება მოხდეს შემთხვევით.
მისი თქმით, მუხლის კვალიფიკაციაში ნათქვამია, რომ ღალატი უნდა მოიცავდეს შემდეგ ქმედებებს: სამხედრო კონფლიქტის დროს მტრის მხარეზე გადასვლა, ჯაშუშობა ან მტრის სახელმწიფოს წარმომადგენლების დახმარება დივერსიული მოქმედებების განხორციელებაში. ზემოთ ჩამოთვლილთაგან არცერთი არ მიეკუთვნება მჟკ-ს ჟურნალისტებს.
„როდესაც სასამართლოში საბრალდებო დასკვნას წაიკითხავენ, მოსამართლე ბრალდებულს ჰკითხავს, ​​გასაგებია თუ არა, რაში ედება მას ბრალი. პასუხი ალბათ უარყოფითი იქნება, რადგან ვერ გავიგეთ რაში მდგომარეობს მისი დანაშაული.
ადვოკატი აცხადებს, რომ მჟკ-ს ჟურნალისტებს ბრალი მხოლოდ ვებ-გვერდზე განთავსებული ჟურნალისტური პუბლიკაციებისთვის ედებათ. „პროკურატურის მიერ მოწოდებული დოკუმენტების მიხედვით, მე მაქვს მკაფიო მოსაზრება - ეს იყო ექსკლუზიურად ჟურნალისტური აქტივობა, რომელიც აშუქებდა რეალურად უკრაინაში მომხდარ მოვლენებს“, - განაცხადა ფილმა.
მისი აზრით, კონკრეტულ ქვეყანაში ღალატის შესახებ სტატიის გამოყენება იმაზე მეტყველებს, ხელისუფლება დემოკრატიულია თუ ავტორიტარული. ავტორიტარული ხელისუფლება ამ სტატიას იყენებს ოპოზიციის დასათრგუნად, ასევე ჟურნალისტების რეპრესირებისთვის.
„და ეს დევნა გამოვლინდა ღალატის შესახებ სტატიის დახმარებით, მხოლოდ ბრალდებების გაურკვევლობით. ნახეთ, რა ევალებათ ჩვენს კლიენტებს, მჟკ-ს ჟურნალისტებს: მედიასივრცეში რელიგიურ სფეროში მომხდარი მოვლენების გაშუქებას. აქვთ თუ არა ჟურნალისტებს ამის უფლება? აბსოლუტურად“, - ამბობს ადვოკატი.
ის ასევე საუბრობს პროკურატურის ბრალდებებზე, რომლებშიც მჟკ-ს ჟურნალისტები თითქოს მოქმედებდნენ „როგორც პირთა ორგანიზებული ჯგუფი“ (ეს კვალიფიცირებულია სისხლის სამართლის კოდექსის 255-ე ცალკე მუხლით და არის დამამძიმებელი გარემოება - რედ.).
„ბუნებრივია, ეს არის ადამიანთა ჯგუფი. ნებისმიერი ორგანიზაცია ან საწარმო არის ინდივიდთა ორგანიზებული ჯგუფი. არის თუ არა კრიმინალი - ამაშია კითხვა. თუ ეს რედაქციაა, მაშინ მას არ შეუძლია იმოქმედოს „ადამიანთა ჯგუფის“ გარეშე. ბუნებრივია, რაღაცას განიხილავენ, ატარებენ შეხვედრებს და ა.შ.“, - ამბობს ადვოკატი.
მისი თქმით, ჟურნალისტების საზოგადოებასთან ურთიერთობა და ალტერნატიული თვალსაზრისის წარმოჩენა ღალატი არ არის.
„დანაშაული არ არსებობს. თუმცა, ეს სტატია აქ შერჩეულია. აქ ჩვენ ვხედავთ ბრალდებების ბუნდოვანებას. ეს აშკარად პოლიტიკური საკითხია. ეს აშკარად პოლიტიკური დევნაა“, - დაასკვნა ანტონ ფილმა.
შეგახსენებთ, რომ მჟკ-მ დაარეგისტრირა ახალი იურიდიული პირი ევროპაში, ასევე გახსნა ოფისები ევროპის ორ ქვეყანაში.