საბერძნეთში მორწმუნეები ფანარის მეთაურის ეკუმენურ ქმედებებს აპროტესტებენ
საბერძნეთის მართლმადიდებელი ქრისტიანები პერისტერიის მიტროპოლიის შენობასთან. ფოტო: orthodoxostypos.gr
2024 წლის 23 ნოემბერს ათენში მორწმუნე ბერძენი კონსტანტინოპოლის პატრიარქ ბართლომეოსის ეკუმენური ქმედებების წინააღმდეგ საპროტესტო აქციას გამართავს, იუწყება მჟკ-ს ბერძნული ვებგვერდი.
ვებგვერდის ცნობით, სალონიკის მორწმუნეები ათენში მიდიან, რათა შეუერთდენენ ფანარის მეთაურის ეკუმენური ქმედებების წინააღმდეგ გამართულ აქციას.
საპროტესტო აქცია 16:00 საათზე, პერისტერიის მიტროპოლიის შენობასთან „პატრიარქ ბართლომეს იქ გამოცხადებულ ვიზიტთან დაკავშირებით“ გაიმართება.
როგორც საკოორდინაციო კომიტეტის განცხადებაშია ნათქვამი, „მორწმუნეებს სურთ გამოხატონ უკმაყოფილება მსოფლიო პატრიარქ ბართლომეოსის ეკუმენური და სქიზმატური ქმედებების და განსაკუთრებით 2025 წლიდან პაპისტებთან აღდგომის ერთობლივი აღნიშვნის დაწესების გამო“.