გერმანელმა პოლიტოლოგმა უმე-ის რეპრესიები ომის დანაშაულებასთან გაათანაბრა
ბონში გამართულ ყოველწლიურ კონფერენციაზე, რომელსაც ვალბერბერგერის ინსტიტუტი ტრადიციულად აწყობს კათოლიკური სინანულისა და ლოცვის დღეს, პროფესორმა მანფრედ სპიკერმა გამოაცხადა უმე-ის დევნის მიუღებლობა. ამის შესახებ მჟკ-ის გერმანული ფილიალი იუწყება.
„ამ კონფერენციაზე განხილულ უამრავ თემას შორის, რომელიც მიმართული იყო უპირველეს ყოვლისა უკიდურესად დაძაბულ საერთაშორისო ვითარებაზე, უკრაინის ომს, მისი სწრაფად დასრულების შესაძლებლობებს და ე.წ „სამართლიანი ომის“ პრინციპის ქრისტიანულ შეხედულებას. წერენ გერმანელი ჟურნალისტები მჟკ-დან.
როდესაც დამსწრე საზოგადოებამ დასვა კითხვა, შეიძლება თუ არა უკრაინის ხელისუფლების რეპრესიები უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინააღმდეგ გამართლებულიყო „სამხედრო აუცილებლობის“ მოსაზრებებით, კონფერენციის მონაწილეთა პასუხი უარყოფითი იყო.
„უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიისა და მართლმადიდებელი მორწმუნეების დევნა უკრაინაში არანაირად არ შეიძლება იყოს გამართლებული პოლიტიკური ნიშნით“, - თქვა პროფესორმა დოქტორ მანფრედ სპიკერმა, რომელიც 12 წელზე მეტი ხნის განმავლობაში მსახურობდა პაპის მრჩეველად სამართლიანობისა და მშვიდობისათვის პაპის საბჭოსთან. (Justitia et Pax). - ისევე როგორც ომის დანაშაულები, ასეთი ქმედებებიც უნდა დაექვემდებაროს იურიდიულ შეფასებას. რელიგიურ თავისუფლებას აქვს მაღალი პრიორიტეტი და არ უნდა შეიზღუდოს“.
ჟურნალისტები წერენ, რომ „დასწრების აბსოლუტური უმრავლესობის აპლოდისმენტებს ამ თემაზე კონფერენციის მონაწილეებს შორის ეჭვი არ დაუტოვებია“.
ცნობა მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირის გერმანული გამოცემიდან:
გერმანიაში, ქრისტიან დემოკრატთა კავშირის საპარლამენტო ჯგუფი სახელწოდებით "Stefanus Kreis" მუშაობს ქრისტიანთა გლობალური დევნის პრობლემაზე, იძიებს კონკრეტულ შემთხვევებს და ავითარებს პოლიტიკურ პასუხს ასეთ ექსცესებზე მაღალ პოლიტიკურ დონეზე.
შეგახსენებთ, რომ მჟკ-მა დაარეგისტრირა ახალი იურიდიული პირი ევროპაში, ასევე გახსნა ორი ფილიალი: გერმანიასა და საბერძნეთში.