რაც უფრო მეტხანს ზის პრეზიდენტი სავარძელში,მით უფრო გვიჭერს მხარს, -დუმენკო
,,რაც უფრო დიდი ხანი არიან უკრაინის პრეზიდენტები ხელისუფლებაში, მით უფრო მეტად უჭერენ მხარს უკრაინაში არსებულ "ერთიან ადგილობრივ ეკლესიას". განაცხადა დუმენკომ DetectorUA– სთან ინტერვიუში, სადაც იგი საუბრობდა ამჟამინდელი ხელისუფლებისა და მეუ– ს დამოკიდებულების შესახებ.
მისი თქმით, მეუ-ს  "ზოგადად აქვს კარგი, კონსტრუქციული ურთიერთობები უკრაინის მთავრობასთან, პრეზიდენტთან, პრემიერ მინისტრთან - ხელისუფლების ყველა შტოსთან".  მიუხედავად იმისა, რომ ვოლოდიმირ ზელენსკი "გარკვეულწილად  ყველას თანაბრად ეპყრობა", მისი ჟესტი კონსტანტინოპოლის პატრიარქ ბართლომეს უკრაინაში მიწვევით მოწმობს, რომ მას "ესმის, რომ უკრაინაში უნდა იყოს ერთი ადგილობრივი მართლმადიდებლური ეკლესია".
”ახლა ჩვენ ვხედავთ, რომ თანდათანობით თითოეული პრეზიდენტი, რაც უფრო დიდხანს არის ის ხელისუფლების სათავეში, მით უფრო მეტად (მით უმეტეს - რედ.) ხვდება იმას, რომ უნდა არსებობდეს ერთი მართლმადიდებლური ეკლესია. პეტრე ალექსეევიჩმა (პოროშენკო - რედ.) ასევე გაიარა გარკვეული გრადაცია, ცვლილება მის მსოფლმხედველობაში - თავიდან ის იყო მოსკოვის საპატრიარქოს მორწმუნე. კრავჩუკი თავისთავად და კუჩმა მიხვდა ამ რეალიზაციას, ვიქტორ ანდრეევიჩი (იუშჩენკო - რედ.) - თავიდანვე. ზოგი მათგანი გარკვეულ ევოლუციას განიცდის, ამას დრო სჭირდება ”, - განმარტა დუმენკომ.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ დუმენკოს მხრიდან პოროშენკოს მადლიერებამ გამოიწვია ოვაცია მეუ – ს მომხრეებს შორის.