უკრაინელი ერი შეიძლება რამდენიმე თაობაში გაქრეს, - ბოგომოლეცი
მე-8 მოწვევის სახალხო დეპუტატმა და მედიცინის მეცნიერებათა დოქტორმა ოლგა ბოგომოლეცმა „ნოვინი ლაივში“ განაცხადა, რომ უკრაინელი ერი შეიძლება გაქრეს რამდენიმე თაობაში.
”ჩვენ განვიცდით სიკვდილიანობის გიჟურ, კატასტროფულ ზრდას და შობადობის შემცირებას,” - თქვა ბოგომოლეცმა. – და თუ ის გაგრძელდება ამ მოდელის მიხედვით, მაშინ, ომში დანაკარგების მაჩვენებლების გათვალისწინების გარეშე, უკრაინელების ემიგრაციის მაჩვენებლების გათვალისწინების გარეშე (დღეს ჩვენ არ გვაქვს ოფიციალური მონაცემები), მხოლოდ დაბადების და სიკვდილიანობის მაჩვენებელის გათვალისწინებით, უკრაინელი ერი 180 წელიწადში ნულამდე დაეცემა. თუ ეს არის 30 წლის 6 თაობა, დარჩება ნული, ნული უკრაინელი“.
მისი თქმით, „რა თქმა უნდა, ტერიტორია დარჩება, ვიღაც მარცვლეულს დათესავს, ვიღაც დათესავს, მაგრამ ისინი აღარ იქნებიან უკრაინელები“. ბოგომოლეცმა დასძინა, რომ ეს არის საშუალო გამოთვლები უკრაინისთვის. ზოგიერთ რეგიონში მდგომარეობა შეიძლება კიდევ უფრო უარესი იყოს. მაგალითად, ჩერნიგოვის რეგიონში უკრაინელები შესაძლოა 80 წელიწადში გაქრეს.
მჟკ ადრე წერდა, რომ გაეროს მონაცემებით, უკრაინაში შობადობა მსოფლიოში ყველაზე დაბალია და რუსეთის შემოჭრის დაწყების შემდეგ, ქვეყნის მოსახლეობა 10 მილიონით შემცირდა.