შტატებში ფანარის საეპისკოპოსოში შეიცვალა ატლანტის მიტროპოლიტი
2 დეკემბერს, კონსტანტინოპოლის პატრიარქის ბრძანებულებით, ამერიკის კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს ბერძნული საეპისკოპოსოს ხელმძღვანელმა, არქიეპისკოპოსმა ელპიდოფოროსმა, ტელეკონფერენციის საშუალებით საეპარქიო სინოდის რიგგარეშე სხდომა გამართა, იუწყება Orthodox Times.
შეხვედრაზე წაიკითხეს პატრიარქ ბართლომეოს წერილი, რომელშიც მან განაცხადა მიტროპოლიტ ალექსის გადადგომის შესახებ ატლანტის წმინდა მიტროპოლიის ტახტიდან. ამის შემდეგ მეტროპოლია ვაკანტურად გამოცხადდა.
არქიეპისკოპოსმა ელპიდოფოროსმა, სინოდთან კონსულტაციით, დანიშნა პიტსბურგის მიტროპოლიტი საბა ატლანტის მიტროპოლიის ვაკანტურ თანამდებობაზე მოვალეობის შემსრულებლად. შემდეგ მთავარეპისკოპოსის დებულების შესაბამისად დაიწყო ახალი მიტროპოლიტის ასარჩევად კანდიდატთა სიის ფორმირების პროცესი.
კონფიდენციალური კენჭისყრისას, წესდების მე-14 მუხლის შესაბამისად, შეირჩა შემდეგი კანდიდატები:
- ზესკის ეპისკოპოსი სებასტიანე – 8 ხმა;
- სინადი ეპისკოპოსი ანტონი – 5 ხმა;
- არქიმანდრიტი დიონისე ანაგნოსტოპულოსი – 4 ხმა.
ეს სია პატრიარქ ბართლომეოსს გადაეცა ატლანტის ახალი მიტროპოლიტის ასარჩევად.
შედეგად, კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს წმიდა სინოდმა ერთხმად აირჩია ზესკის ეპისკოპოსი სებასტიანე ატლანტის მიტროპოლიტად. ახლად არჩეული მიტროპოლიტის აღსაყდრება 2025 წლის 25 იანვარს გაიმართება.
როგორც მჟკ იტყობინება, ადრე ფანარის ხელმძღვანელმა ჩიკაგოს მიტროპოლიტი ახსნა-განმარტების გარეშე გააძევა სინოდიდან.