"წითელ ზონაში" ტაძრის მონახულება მხოლოდ აცრილებს შეეძლებათ, - ვოლინის რ.ა.
როდესაც ვოლინის რეგიონი საკარანტინო შეზღუდვების „წითელ ზონაში“ შევა, ეკლესიებში თავისუფლად შესვლას მხოლოდ კორონავირუსის საწინააღმდეგო ვაქცინირებული ადამიანები შეძლებენ, განაცხადა ვოლინის რეგიონალური სახელმწიფო ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილემ ლუდმილა ტიმოშჩუკმა რეგიონალურ სახელმწიფო ადმინისტრაციაში გამართულ ბრიფინგზე.
ოფიციალურმა პირმა თქვა, რომ ვოლინის რეგიონი თავდაჯერებულად გადადის „წითელ ზონაში“ და უფრო მკაცრი საკარანტინო შეზღუდვები გავრცელდება. მისი თქმით, ყველა საჯარო დაწესებულება შეძლებს მუშაობას მხოლოდ აცრილებისთვის.
„ჩვენ სხვა გზა არ გვაქვს, გარდა იმისა, რომ მივყვეთ ევროპული სახელმწიფოების მიერ შემოთავაზებულ გზას: ვინც აცრილი იყო, COVID-19-ის მომდევნო ტალღაზე მეტი შესაძლებლობა უნდა ჰქონდეს სოციალურ ცხოვრებაში“, - აღიარა რეგიონული სახელმწიფო ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილემ.
ეკლესია ექვემდებარება საკარანტინო შეზღუდვებს სხვა დაწესებულებებთან ერთად.
”მე ასევე მივმართავ სასულიერო პირებს და მრევლს: ეკლესიებს ექნებათ იგივე ეპიდემიური ზომები, რაც მოქმედებდა კარანტინის დასაწყისში,” - თქვა ტიმოშჩუკმა. - მანძილის შეზღუდვა და ტაძარში დარჩენა, დაწესებულებებში თავისუფლად მისვლა მხოლოდ აცრილებს შეუძლიათ, მაგრამ [ასევე უნდა] ატარონ ნიღბები. რაც შეეხება ნიღბებს, ხაზს ვუსვამ: აცრილმაც და აცრილმაც უნდა ატაროს ნიღბები, რადგან აცრილი არ ნიშნავს არაინფიცირებულს“.