სასამართლომ სვიატოგორსკის ლავრას მმართველი პატიმრობაში დატოვა 2025 წლის თებერვლამდე
მიტროპოლიტი არსენი. ფოტო: Святогорская лавра
5 დეკემბერს, სვიატოგორსკის ლავრას წინამძღვრის, მიტროპოლიტ არსენის საეპისკოპოსო კურთხევის 19 წლისთავზე, დონეცკის ოლქის სლავიანსკის საქალაქო საოლქო სასამართლომ გამართა მორიგი სასამართლო სხდომა, რომელზეც განიხილებოდა აღკვეთის ღონისძიების გაგრძელების ან შეცვლის საკითხი. იუწყება მონასტრის ტელეგრამ-არხი.
პროკურატურა დაჟინებით მოითხოვდა პატიმრობის გახანგრძლივებას. მიტროპოლიტ არსენის ადვოკატებმა სასამართლოს მიაწოდეს უკრაინის სახალხო დეპუტატების 11 განცხადება, რომლებმაც პირადად დაადასტურეს ბრალდებულის პროცედურული ქცევა. სასამართლოს ესწრებოდა დეპუტატი ვიქტორია გრიბი. ასევე მიტროპოლიტის მხარდასაჭერად, მიიღეს საგარანტიო წერილი დნეპროპეტროვსკის ოლქის რელიგიური ორგანიზაციებისგან, რომლებიც შესთავაზეს სახლის გამოყოფა შინაპატიმრობითვის.
გარდა ამისა, ადვოკატებმა მეტროპოლიტენის გირაოს სანაცვლოდ გათავისუფლება მოითხოვეს. თუმცა სასამართლომ კვლავ პროკურატურას დაუჭირა მხარი და პატიმრობა 2025 წლის 2 თებერვლამდე გაახანგრძლივა, დაცვისა და თავდების არგუმენტების უგულებელყოფით.
ასევე, შეხვედრაზე არ იქნა განხილული ადვოკატების მოთხოვნა სასამართლო სხდომების გადაცემაზე YouTube-ზე, რომელიც შეტანილი იყო ჯერ კიდევ 2024 წლის ოქტომბერში, რასაც შეეძლო პროცესი გამჭვირვალე გაეხადა.
მიტროპოლიტის დაცვის მხარე უკვე ამზადებს სააპელაციო საჩივრებს სასამართლოს განჩინების წინააღმდეგ. შემდეგი სხდომა 2024 წლის 10 დეკემბერს არის ჩანიშნული.
როგორც მჟკ იტყობინება, მიტროპოლიტმა არსენმა ინტერვიუ მისცა ბრიტანულ მედიას უმე-ის დევნის შესახებ.