ზელენსკის მიერ სატრაპეზო ტაძარში ჩატარებულ აქციას მეუ-ში მტრისთვის მუშაობა უწოდეს
მეუ-ს ერთ-ერთი ყველაზე მედია-აქტიური „მღვდელი“ რომან გრიშჩუკი გამოვიდა ხელისუფლების მიმართ მკაცრი კრიტიკით კიევ-პეჩერის ლავრის სატრაპეზო ტაძარში  საერო ღონისძიებების ჩატარების გამო. თავის Facebook-პოსტში გრიშჩუკმა ყურადღება მიაქცია, რომ მეუ-ს    შეზღუდული წვდომა აქვს ამ ტაძართან, მიუხედავად იმისა, რომ ტაძარი აღარ იმყოფება უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის კონტროლის ქვეშ.
მან აღნიშნა, რომ საზოგადოებამ თავად აირჩია ხელისუფლება, რომელიც, მისი სიტყვებით, ახლა ეკლესიას წიხლს აჭერს და წმინდა ადგილებს ღონისძიებათა ჩასატარებლად იყენებს, რომლებიც  მათ სულიერ მნიშვნელობას არ შეესაბამება. მან აღნიშნა, რომ საზეიმო ღონისძიებების შესაბამის საერო დაწესებულებებში ჩატარების მაგივრად, მაგალითად, რესტორნებში და დარბაზებში, ხელისუფლება ირჩევს ტაძარს, რაც, გრიშჩუკის აზრით, შეიძლება გამოყენებული იყოს როგორც „რუსული სამყაროს“ პროპაგანდა უკრაინის დისკრედიტაციისთვის.
გრიშცუკი ჩიოდა, რომ მეუ-ს  ტაძართან წვდომა მხოლოდ ცალკეულ დღეებში აქვს, რაც აზარალებს როგორც დუმენკოს სტრუქტურის რეპუტაციას, ასევე თვით კიევ-პეჩერის ლავრის სულიერ ატმოსფეროსაც. მან მოუწოდა, რომ  დაფიქრდნენ მსგავსი ქმედებების შედეგებზე, რომლებიც, მისი აზრით, შეიძლება უკრაინის მტრების ინტერესებს ემსახურებოდეს.
„ტაძრებში, სულებში, ქვეყანაში შემზარავი სიცარიელეა. მხოლოდ ღვთის იმედზე ვართ“, - დაასკვნა მეუ-ს კლირიკოსმა.