ვატიკანი: უკრაინაში მართლ. დიალოგი ადგილობრივ დონეზე უნდა ხორციელდებოდეს
კათოლიკების დიალოგი მართლმადიდებლებთან უნდა განხორციელდეს ადგილობრივ დონეზე. ამაზე ვატიკანის წარმომადგენელმა უკრაინაში ვისვალდის კულბოკასმა მიუთითა საერთაშორისო კონფერენციის „კათოლიკურ-მართლმადიდებლური დოკუმენტები და მათი რეცეპცია უკრაინაში“  ორგანიზატორებისა და მონაწილეების მიმართ მოწოდებაში, რომელიც 26 ოქტომბერს ჩაატარეს კიევში უბკე-ის, ფანარიონისა და მეუ-ს წარმომადგენლებმა.
ეკუმენისტური ღონისძიების მონაწილეებისადმი სამოციქულო ნუნცის  მისალმება წაიკითხა უბკე-ის ქრისტიანთა ერთობის მხარდამჭერი კომისიის თავმჯდომარემ იგორ შაბანმა.
კონფერენციის მონაწილეებისადმი მიმართვის დროს, რკე-ის ეპისკოპოსმა ხაზი გაუსვა, რომ კათოლიკებსა და მართლმადიდებლებს შორის დიალოგი „მარტო თეორიული ხასიათის სფერო კი არ არის, არამედ განსაკუთრებული დავალებისა და პასუხისმგებლობის, ვინაიდან ის ასახავს ურთიერთობათა ბუნებას ევროპის ერთ-ერთ ნაწილში, სადაც უამრავი რელიგია, კულტურა, ტრადიციები და სხვადასხვა განსაკუთრებული თვითმყოფადობის მატარებლები  იყრიან  თავს“.
„ამ დიალოგის წარმატების გამო, აშკარა ხდება, რომ გზა, რომელიც ჩვენ გავიარეთ, სწორი იყო. მაგრამ საჭიროა ძალისხმევა, რომ განხორციელდეს მისი პრაქტიკული და კონკრეტული ასახვა ადგილობრივ დონეზე, რადგან ეს მხოლოდ თეორიულ თავშესაქცევად არ დარჩეს“, - აღნიშნა  მან.
მჟკ წერდა, რომ 26 ოქტომბერს კიევში ჩატარდა უსკე-ის, ფანარიონისა და მეუ-ს კონფერენცია, რომლის განმავლობაში სვიატოსლავ შევჩუკმა ეკუმენისტური დიალოგის მიზნად თანაზიარების აღდგენა დაასახელა.