უბკე-ს ღვთისმეტყველი: თუ არ გავერთიანდებით მეუ-სთან, ეს იქნება დიდი ცოდვა
თუ ჩვენ ახლა არ გავერთიანდებით, დავუშვებთ დიდ ცოდვას ჩვენი ხალხის წინააღმდეგ, განაცხადა უბკე-ს მღვდელმა, უკრაინის კათოლიკური უნივერსიტეტის (უკუ) პრეზიდენტმა ივან დაცკომ ეკუმენურ კონფერენციაზე კიევში მეუ-ს წარმომადგენლებთან ერთად.
"ორი წლის განმავლობაში უკრაინის მართლმადიდებელ ეკლესიაში, და მე ვამბობ უკრაინის მართლმადიდებელ ეკლესიაში, უკრაინულ მართლმადიდებლობაში დაგროვდა იმდენი პოზიტიური ცვლილება, რომ თუ ჩვენ, უკრაინელები, ქრისტიანები, არ გამოვიყენებთ ამ შესაძლებლობას, მაშინ ჩვენ ჩავიდენთ უდიდეს ცოდვას ჩვენი ეკლესიისა და ხალხის წინააღმდეგ",-განაცხადა დაცკომ.
მან განმარტა, რომ პაპ ფრანცისკესა და კონსტანტინოპოლის პატრიარქის დროს "ჩვენ ისე დავახლოვდით, რომ თუ არა ახლა, მაშინ, არ მინდა თქმა, არასდროს. ჩვენ ხელიდან გავუშვებთ დიდ შესაძლებლობას".
"სასურველია 25 წლამდე აღდგეს კათოლიკურ და მართლმადიდებელ ეკლესიებს შორის სრული ერთობლივი ზიარება. ეს ჩვენი მთავარი მიზანია",- განაცხადა უნიატმა მღვდელმა.
მჟკ წერდა, რომ უბკე-ში უნდათ, რომ კათოლიკებმა და მართლმადიდებლებმა ერთად აირჩიონ "უკრაინის პატრიარქი".
შეგახსენებთ, 26 ოქტომბერს კიევში გაიმართა კონფერენცია "კათოლიკურ-მართლმადიდებლური დოკუმენტები და მათი რეცეფცია უკრაინაში", რომელზეც უბკე-ს ფანარიონისა და მეუ-ს წარმომადგენლებმა განიხილეს გზები გაერთიანებისკენ.