ტაძრებში შესვლის უფლება აიკრძალება COVID სერთიფიკატების და ტესტების გარეშე
რივნეს რეგიონალური ადმინისტრაციის ვაქცინაციის მწვანე სერტიფიკატი "Дія"-ს აპლიკაციაში. ფოტო: Минздрав Украины
რივნის რეგიონში, რომელიც 26 ოქტომბრიდან გადავიდა „წითელ“ საკარანტინო ზონაში, რელიგიურ ღონისძიებებზე დასწრება შესაძლებელია მხოლოდ ვაქცინაციის მოწმობით ან უარყოფითი კორონავირუსის ტესტით. ამის შესახებ რივნის რეგიონალური სახელმწიფო ადმინისტრაციის თავმჯდომარის მოადგილემ იგორ ტიმოშენკომ განაცხადა, იუწყება Rivne Media.
ოფიციალურმა პირმა გაიხსენა, რომ მინისტრთა კაბინეტის დადგენილებით, „წითელ“ საკარანტინო ზონაში აკრძალულია ყველა მასობრივი, იგულისხმება სპორტული, გასართობი, სოციალური, სარეკლამო და სხვა ღონისძიებების გამართვა, მათ შორის რელიგიური.
„ამავდროულად, როგორც გვახსოვს, ასეთი ღონისძიებების გამართვის შესაძლებლობა გათვალისწინებულია, ღონისძიებამდე 72 საათით ადრე PCR ტესტის, ექსპრეს ტესტის ან „მწვანე“ ვაქცინაციის სერტიფიკატის არსებობის  გათვალისწინებით“, - თქვა მან.
ამასთან, სამხარეო სახელმწიფო ადმინისტრაციის წარმომადგენელმა დასძინა, რომ ღონისძიებაში მონაწილეთა რაოდენობაზეა შეზღუდვა: 4 კვადრატულ მეტრზე ერთი ადამიანი.
ამჟამად „წითელ“ საკარანტინო ზონაში რვა რეგიონია: დონეცკი, დნეპროპეტროვსკი, ზაპოროჟიე, ნიკოლაევი, ოდესა, რივნე, სუმი და ხერსონი. შაბათიდან, 30 ოქტომბრიდან, მასში კიდევ შვიდი გადავა: ჟიტომირი, ივანო-ფრანკოვსკი, კიევი, ლუგანსკი, ხმელნიცკი, ჩერნიგოვი და ლვოვი.