მაიდანზე აინთო ევროპის ყველაზე დიდი ხანუქა
2024 წლის 25 დეკემბერს კიევში, ტავისუფლების მეიდანზე დამონტაჟდა და განათდა ევროპაში ყველაზე დიდი ხანუქა, იუწყება კიევის მერის ვიტალი კლიჩკოს ოფიციალური გვერდი.
ცერემონიას ის თავად უძღვებოდა. „ხუთი-ოთხი-სამი-ორი-ერთი“, - დაითვალა საზეიმოდ კლიჩკომ და ღილაკზე თითის დაჭერით აანთო ხანუქა.
„გილოცავთ ებრაულ საზოგადოებას ხანუქას დღესასწაულს! ეს არის დღესასწაული, რომელიც განასახიერებს სიბნელეზე სინათლის გამარჯვებას, სიწმინდეს და სულიერებას მატერიალიზმზე. „ხანუქას სინათლემ მოიტანოს სიხარული, სიკეთე, იმედი და უწინდელი მშვიდობა როგორც უკრაინელ, ისე ებრაელ ხალხებს“, - თქვა კიევის მერმა და აღნიშნა, რომ 2024 წელს „ხანუქას დასაწყისი ემთხვევა ქრისტიანულ შობას“. მისი აზრით, ეს დამთხვევა ნიშნავს, რომ „მშვიდობის, სიკეთისა და სიხარულის ლოცვა კიდევ უფრო ძლიერია, რადგან ისინი წარმოიქმნება მსოფლიოს სხვადასხვა კუთხეში მცხოვრები ხალხის ერთობით“.
„გჯეროდეთ სამართლიანობისა და სიკეთის! სასწაულებისა და ადამიანების, რომლებიც თქვენს გვერდით არიან! – მიმართა შეკრებილებს ვიტალი კლიჩკომ.
შეკრებილთა შორის იყვნენ უკრაინის ებრაული თემების ფედერაციის წარმომადგენლები და ისრაელის ელჩი უკრაინაში.
კლიჩკომ კიდევ ერთი ხანუქა აანთო კიევის ისტორიის მუზეუმში. ცერემონიას ესწრებოდნენ ისრაელის, ავსტრიის ელჩები, გერმანიისა და კანადის ელჩების მოადგილეები და უკრაინის მთავარი რაბინი, მოშე აზმანთან ერთად.