ტერანსკარპატიაში დააკავეს მამაკაცები, რომლებიც საზღვრის დატოვებას ცდილობდნენ
ტრანსკარპატიის რაიონში, ორმა მამაკაცმა სცადა საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთა, თითქოსდა გარდაცვლილი ჯარისკაცის ცხედრის თანხლებით დაკრძალვის პროცესიის მონაწილეებად მოჩვენებითი. ამის შესახებ უკრაინის სახელმწიფო სასაზღვრო სამსახური იტყობინება.
დეპარტამენტმა მამაკაცის გადაყვანის სქემას უწოდა "ცინიკური" და განსაკუთრებით აღნიშნა, რომ მანქანაზე უკრაინის დროშა იყო დამაგრებული მათი მოტყუებისა და შენიღბვის მიზნით. მესაზღვრეების თქმით, ორგანიზატორები შეთანხმდნენ, რომ მამაკაცებს საზღვარს დაატოვებინებდნენ 18 000 დოლარის სანაცვლოდ.
როდესაც მესაზღვრეებმა ეს სქემა გამოავლინეს, ერთ-ერთმა მამაკაცმა „მგზავრებს“ მანქანიდან გაქცევა უბრძანა. თუმცა, ინციდენტის ყველა მონაწილე დააკავეს.
მჟკ-ს ცნობით, უკრაინელების დაახლოებით ნახევარი, ვინც ქვეყანა დატოვა ომისგან თავის დასაღწევად, იქ სამუდამოდ დარჩება, თქვა ალექსეი პოზნიაკმა, დემოგრაფიისა და სოციალური კვლევის ინსტიტუტის მკვლევარმა.