რომის პაპის საბერძნეთში ვიზიტს ეწინააღმდეგება პირეოსის მიტროპოლიტი სერაფიმე
საბერძნეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის იერარქმა, პირეოსის მიტროპოლიტმა სერაფიმემ, რომის პაპ ფრანცისკეს მომავალ ვიზიტს საბერძნეთში "ამორალური" უწოდა ვატიკანის დანაშაულების გამო, იუწყება Romfea.gr.
„რწმენის შეცვლა არ ჩაივლის შედეგების გარეშე“, - თქვა მიტროპოლიტმა სერაფიმემ, რაც გულისხმობს კათოლიკეების მიერ მართლმადიდებლური სწავლების დამახინჯებას, რაც პრაქტიკაში დანაშაულებამდე მიგვიყვანს. „ბოროტი სწავლებები შობს ბოროტ ცხოვრებას“, — თქვა მან.
იერარქის თქმით, ამას მოწმობს ბოლო ორმოცდაათი წლის განმავლობაში კათოლიკური სამღვდელოების მხრიდან პედოფილიის 500 000 მსხვერპლი. ამასთან, რომის პაპმა ამ ფაქტზე თქვა: „დიდება ღმერთს და სირცხვილი ჩვენდა“.
"რას ნიშნავს "დიდება ღმერთსა და სირცხვილი შენდა"? – თქვა აღშფოთებით მიტროპოლიტმა სერაფიმემ. - სირცხვილი გადადის სახარებაზე, რომელიც ვერ შეგცვლის შენ წმინდანად. ბედავ ღვთის ხატის შელახვას შენი ვულგარულობით? გრცხვენოდეს". ბმე-ის იერარქმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ვატიკანმა არ მოინანია თავისი დანაშაული. მაგალითად, რკე-მ გამოაცხადა კარდინალი სტეპინაცი წმინდანად, რომლებიც მხარს უჭერდნენ მართლმადიდებელი სერბების ხოცვა-ჟლეტას. ყველა ამ დანაშაულთან ერთად რომის პაპს არ რცხვენია „იმოგზაუროს მთელს მსოფლიოში“.
მიტროპოლიტმა ასევე გაიხსენა, რომ კათოლიკეები არაერთხელ ცდილობდნენ ძალით დაეკისრათ კავშირი(უნია) ბერძნებისთვის და მართლმადიდებლებმა შეძლეს მათი რწმენის შენარჩუნება მხოლოდ წმინდანების სასწაულებრივი დახმარებით. ვლადიკა სერაფიმემ გამოთქვა შიში, რომ კათოლიკეები ახლა ერესით საბერძნეთს მოწამლავენ.
როგორც მჟკ იტყობინება, რომის პაპი ფრანცისკე ოფიციალური ვიზიტით საბერძნეთსა და კვიპროსს 2021 წლის 2-6 დეკემბერს ეწვევა.