დეპუტატი: მართლ. ქრისტიანები, კათოლიკეები, როდნოვერები ერთად ლოცულობდნენ
უკრაინის მოხალისეთა არმიაში მართლმადიდებლები, კათოლიკეები და როდნოვერები ერთად ლოცულობდნენ. ამის შესახებ ისაუბრა ეკუმენიკურ კონფერენციაზე, რომელიც ორგანიზებული იყო კიევში უბ-კე-ის მიერ, "კიბორგი" და "მემარჯვენე სექტორის" ერთ-ერთი ლიდერი, ფრაქცია "გოლოსის" დეპუტატი, საერთაშორისო საზღვაო პოლიტიკისა და უსაფრთხოების ქვეკომიტეტის თავმჯდომარე, უმაღლესი რადას საგარეო პოლიტიკისა და საპარლამენტთაშორისო თანამშრომლობის კომიტეტის წევრი ანდრეი შარასკინი.
დეპუტატმა, რომელიც დონბასში 2014 წლიდან 2016 წლამდე იბრძოდა, აღნიშნა სამხედრო კაპელანების როლი და მათ უწოდა "ჭეშმარიტი ეკუმენური მოძრაობის მაგალითი".
„ბევრი ითქვა ზიარების შესახებ - ძალიან მნიშვნელოვანი რამ არის. როგორც თვითმხილველს, მინდოდა ერთი პატარა შენიშვნა მეთქვა ზიარებაზე. როდესაც ჩვენ, მუდმივი განლაგების ადგილზე ვცხოვრობდით, მოვეწყობოდით და დავალებებს გვაძლევდენ, მაშინ აუცილებლად ჩვენს ქვედანაყოფში, ჯერ უკრაინის მოხალისეთა კორპუსში, შემდეგ უკრაინის მოხალისეთა არმიაში, მართლმადიდებელი ქრისტიანები, კათოლიკეები და როდნოვერები ერთად ვლოცულობდით. ისინიც კი, ვინც არ იცოდა ვისთვის და რისთვის ელოცა, ჩვენთან იდგნენ. ეს იყო ჩვეულებრივი, ერთობლივი ლოცვა, რაც ყველას გვაერთიანებდა, ”- თქვა ანდრეი შარასკინმა.
უკრაინის მოხალისეთა არმია (უმა) „მემარჯვენე სექტორის“ ბაზაზე 2015 წელს შეიქმნა, მას შემდეგ რაც მისმა ლიდერმა დიმიტრი იაროშმა და მისმა თანამოაზრეებმა ორგანიზაცია დატოვეს. იგი შეიქმნა უკრაინის მოხალისეთა კორპუსის (უმკ) ქვედანაყოფების საფუძველზე, რომლებიც მონაწილეობდნენ დონბასში საომარ მოქმედებებში. ანდრეი შარასკინი ხელმძღვანელობდა უმკ "მარჯვენა სექტორის" მე-5 ბატალიონს, მონაწილეობდა დონეცკის აეროპორტისთვის ბრძოლებში.
მჟკ ასევე წერდა, რომ უკრაინელი მემარჯვენე რადიკალი, რომელიც ცნობილია როგორც „პერუნის შვილი“, უნიატების უნივერსიტეტის სტუდენტი გახდა.