დამასკოში სირიის ახალი ლიდერი ქრისტიანული ეკლესიების მეთაურებს შეხვდა
სირიის ლიდერი აჰმედ ალ შარაა ხვდება ქრისტიან სასულიერო პირებს დამასკოში 2024 წლის 31 დეკემბერს. ფოტო: Социальные сети
სირიის დე ფაქტო ლიდერი აჰმედ ალ-შარა 2024 წლის 31 დეკემბერს მაღალ ქრისტიან სასულიერო პირებს შეხვდა, იმ მოწოდების ფონზე, რომ ისლამისტი Hay'at Tahrir al-Sham (HTS) ლიდერი გარანტირებულიყო უმცირესობების უფლებების ხელში ჩაგდების შემდეგ, იუწყება RFI.
„სირიის ახალი ადმინისტრაციის ლიდერი აჰმედ ალ-შარა ხვდება დამასკოში ქრისტიანული თემის დელეგაციას“, - ნათქვამია სირიის გენერალური სარდლობის განცხადებაში Telegram-ზე.
განცხადებაში წარმოდგენილი იყო კათოლიკე, მართლმადიდებელი და ანგლიკანური სასულიერო პირებთან შეხვედრის ფოტოები.
მანამდე სამშაბათს, საფრანგეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა ჟან-ნოელ ბარომ მოუწოდა სირიაში ინკლუზიური პოლიტიკური გარდატეხისკენ, რომელიც უზრუნველყოფს ქვეყნის სხვადასხვა თემის უფლებებს.
მან განუცხადა AFPTV-ს ლიბანში ვიზიტის დროს, რომ საჭიროა "პოლიტიკური გარდატეხა სირიაში, რომელიც მოიცავს ყველა საზოგადოებას მათი მრავალფეროვნებით და უზრუნველყოფს ყველაზე მთავარი უფლებებისა და თავისუფლების პატივისცემას".