ბულგარეთის პატრიარქი ქვეყნის პრეზიდენტთან იულიუსის კალენდრის ლეგალიზაციას განიხილავს
2024 წლის 3 იანვარს ბულგარეთის პრეზიდენტი რუმენ რადევი შეხვდა ბულგარეთის პატრიარქ დანიელს და ბულგარეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სინოდის წევრებს, იუწყება trud.bg.
შეხვედრაზე განიხილეს სასამართლო გადაწყვეტილების შედეგები, რომლითაც პარალელური ძველი კალენდარი „მართლმადიდებელი ეკლესია“ დარეგისტრირდა, ასევე წმინდა სინოდის პოზიცია ამ საკითხთან დაკავშირებით.
"ბულგარეთის მართლმადიდებლური ეკლესია - ბულგარეთის საპატრიარქო არის აღმოსავლეთის მართლმადიდებლობის ინსტიტუციური გამოხატულება ბულგარეთის რესპუბლიკაში, უდაო ისტორიული წვლილითა და უდიდესი როლით ეროვნული იდენტობის შენარჩუნებაში", - განაცხადა პრეზიდენტმა.
რადევმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ სახელმწიფო თავისი ინსტიტუტების მეშვეობით ვალდებულია უზრუნველყოს პირობები ბულგარეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის ერთიანობისთვის.
ქვეყნის პრეზიდენტმა ასევე აღნიშნა, რომ ბულგარეთის მართლმადიდებლური ეკლესია იყო და რჩება ბულგარელი ხალხის სულიერი მხარდამჭერი.
„რისკები, რომელიც ეკლესიას ემუქრება ეროვნული ერთიანობისა და სუვერენიტეტის საფრთხედ უნდა განიხილებოდეს“, - დასძინა მან.
თავის მხრივ, ბულგარეთის პატრიარქმა დანიელმა აღნიშნა, რომ განსაცდელები ეკლესიას უფალ იესო ქრისტეს მიერ დაარსების დღიდან ახლდა.
„ყოველ ეპოქაში ეკლესიის შვილები ხვდებოდნენ გამოწვევებს, რომლებიც საფრთხეს უქმნიდა მის არსებობას, მაგრამ ის დროს გაუძლებს ბოლომდე“, - თქვა მან.
პატრიარქმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ეკლესია თავისი ღვთაებრივ-ადამიანური ბუნებით ერთია და ორი მართლმადიდებლური ეკლესია არ შეიძლება არსებობდეს იმავე კანონიკურ ტერიტორიაზე.
ვიმედოვნებთ, რომ სახელმწიფო გამოიჩენს სიბრძნეს და პასუხისმგებლობას, რათა შეინარჩუნოს და გააძლიეროს ის, რაც უკვე მიღწეულია კანონმდებლობით, რადგან ეს არის საფუძველი ჩვენი ხალხის ერთიანობისა და კეთილდღეობისა“, - დასძინა უწმინდესმა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ პატრიარქ დანიელის თქმით, ძველი კალენდრის ეკლესიის რეგისტრაცია იწვევს განხეთქილებას.