შევჩუკი: ხელშეკრულებები რკე-სა და ფანარს შორის უნდა განხორციელდეს უკრაინაში
გამოცდიან თუ არა რომის პაპი ფრანცისკე და პატრიარქი ბართლომე უკრაინაში გაერთიანებას? ფოტო: EPA-EFE/LUCA ZENNARO
უბკე-ის ხელმძღვანელმა სვიატოსლავ შევჩუკმა განუცხადა «РБК-Украина»-ს მეუ-სა და უბკე-დან ერთიანი სტრუქტურის ფორმირების პერსპექტივების შესახებ.
„ჩვენი პროგრამა უკრაინაში ქრისტიანებს შორის ერთიანობის მოსაპოვებლად მიზნად ისახავს ადგილობრივ დონეზე იმ შეთანხმებების განხორციელებას, რომლებიც უკვე მიღწეულია კათოლიკურ და მართლმადიდებლურ ეკლესიებს შორის უნივერსალურ დონეზე“, - განაცხადა შევჩუკმა და ისაუბრა ფანარსა და ვატიკანის გაერთიანებული კომისიის მუშაობაზე.
ის ამტკიცებს, რომ ფანარის მხრიდან კომისიას ხელმძღვანელობს არქიეპისკოპოსი იობი (გეჩა), რომის მხრიდან კი კარდინალი კურტ კოხი. ასევე მუშაობს უბკე-ის წარმომადგენელი ივან დაცკო.
შევჩუკი თვლის, რომ მეუ არ არის დიალოგის წევრი, რადგან ის ჯერ კიდევ არ არის აღიარებული სხვა ადგილობრივი ეკლესიების მიერ.
მისი თქმით, როდესაც მეუ იქნება აღიარებული, „მაშინ ჩვენ შევძლებთ წარმატებით განვახორციელოთ ის, რაც იქ მიღწეულია (რომსა და ფანარს შორის – რედ.) აქ, უკრაინის დონეზე“.
შევჩუკი თვლის, რომ აღიარებათა გაერთიანება არ უნდა იყოს უბრალოდ სტრუქტურების დონეზე, მეუ-მ და უბკე-მ უნდა მიაღწიონ ერთიანობას „ღრმა პროცესებში“.
„თუ ჩვენ გვსურს ავაშენოთ უბრალოდ ინსტიტუციური მექანიზმები ღრმა გამაერთიანებელი მოძრაობების გარეშე, მაშინ ისინი ან საფუძველს მოკლებული იქნებიან, ან წარმოშობენ სხვა ეკლესიას“, - განმარტა შევჩუკმა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ უნიატები შუამავლებად ასრულებდნენ პაპ ფრანცისკესა და სერგეი დუმენკოს შეხვედრის ორგანიზებას.