ფანარიონის იერარქმა ბართლომე მოციქულ პავლეს და იოანე ოქროპირს შეადარა
ნიუ-იორკის წმინდა ნიკოლოზის ტაძრის ხატი პატრიარქი ბართლომესა და წმინდა ნიკოლოზის გამოსახულებით. ფოტო и святителем Николаем в Николаевском храме Нью-Йорка. Фото: goarch.org
2021 წლის 13 ნოემბერს აშშ-ში ფანარიონის არქიეპისკოპიის ამერიკის არქიეპისკოპოსმა ელპიდოროფმა პატრიარქი ბართლომე შეადარა მოციქულ პავლეს და წმინდა იოანე ოქროპირს.
ქადაგებაში, რომელიც წარმოთქვა ნიუ-ჯერსის მიტროპოლიის ვესტფილდის წმინდა იოანე ოქროპირის სახელობის ტაძარში, არქიეპისკოპოსმა ელპიდოროფმა განაცხადა, რომ ის მოხარულია სწორედ ამ ადგილას აღნიშნოს " კონსტანტინოპოლის შესანიშნავი არქიეპისკოპოსის იოანე ოქროპირის ხსენება" .
"მე აზრად მომდის, რომ სრულიად ახლახანს ჩვენს ქვეყანაში და წმინდა ეპარქიაში იმყოფებოდა შესანიშნავი კონსტანტინოპოლის არქიეპისკოპოსი- მისი უწმინდესობა მსოფლიო პატრიარქი ბართლომე, ვისი მმართველობა ოქროპირის ტახტზე იყო ბევრად უფრო დიდხანს, მაგრამ არა იოლად",-თქვა ფანარიონის იერარქმა.
მან გააგრძელა, რომ "წმინდა ოქროპირი ცნობილი იყო თავისი სიმართლის ძიებით", ასევე პატრიარქი ბართლომე "ამავე მოციქულებრივი სათნოების მატარებელია- თქვას სიმართლე სიყვარულით".
არქიეპისკოპოს ელპიდოროფის სიტყვებით, ფანარიონის მეთაურს "ნამდვილად არ ეშინია თქვას სიმართლე ეკლესიაზე" და "იზიარებს თავისი წმინდა წინამორბედის იმავე სიმამაცესა და გამბედაობას".
მან ასევე პატრიარქ ბართლომეს უწოდა "რწმენის გიგანტი" და აღნიშნა, რომ როგორც იოანე ოქროპირი, ისიც "დევნილია" ეკლესიის შიგნით "ცრუ ძმების" მიერ.
მოციქულ პავლეს მიერ წერილის ციტატის მოყვანით, არქიეპისკოპოსმა ელპიდოროფმა განაცხადა, რომ "წმინდა ეკლესიები ერთი წუთითაც არ თმობენ", და გააგრძელა, რომ "ასეთი იყო წმინდა პავლე, ასეთი იყო წმინდა იოანე ოქროპირი და ასეთი არის მსოფლიო პატრიარქი ბართლომე".
ფანარიონის იერარქმა ასევე თქვა, რომ პატრიარქი ბართლომე არის "სულიერი ჩემპიონი" (ინგ. «a spiritual champion» – რედ.) და მიმართა მორწმუნეებს თხოვნით, რომ შეევედრონ წმინდა იოანე ოქროპირს, რათა მან "იზრუნოს" პატრიარქ ბართლომეზე.
მან უსურვა ფანარიონის მეთაურს "მრავალჟამიერი და გამძლეობა ეკლესიის მართვაში, რომელიც ზოგჯერ ეწინააღმდეგება კანონიკურ წყობას, რომელიც მისმა უწმინდესობას ასე კარგად იცის".
ადრე მჟკ წერდა, რომ არქიეპისკოპოს ელპიდოროფის სიტყვებით, პატრიარქი ბართლომე მართლმადიდებლობის მოწინავე დამცველია.