უმე-ს იერარქი საბერძნეთში კერკირის მიტროპოლიტ ნექტარიუსს შეხვდა
16 ნოემბერს, კორფუზე მოლოვცის დროს, პოლტავისა და მირგორიდის მიტროპოლიტი ფილიპე (ოსადჩენკო) შეხვდა ელადის მართლმადიდებელი ეკლესიის იერარქს, კერკირის, პაქსოსისა და დიაპონტის კუნძულების მიტროპოლიტ ნექტარიუსს, იუწყება უმე-ს პოლტავის ეპარქიის პრეს-სამსახური.
შეხვედრა კერკირის მიტროპოლიაში საღმრთო ლიტურგიის მერე შედგა, რომელიც მეუფე ფილიპემ აღასრულა წმინდა სპირიდონ ტრიმიფუნტელის ტაძარში, სადაც მისი წმინდა ნაწილები განისვენებენ.
შეხვედრამ მეგობრულ ატმოსფეროში ჩაიარა, აღნიშნეს პოლტავის ეპარქიაში.
ურთიერთობის დროს იერარქებმა მართლმადიდებელი ეკლესიის ცხოვრების აქტუალური საკითხები განიხილეს.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, კერკირის მიტროპოლიტმა ნექტარიუსმა განაცხადა, რომ უკრაინაში მხოლოდ ერთ კანონიკურ ეკლესიას - უმე-ს აღიარებს.