მეუ-ს "მიტროპოლიტი" რუსული პასპორტით: მე სრულად ვუჭერ მხარს უმე-ის აკრძალვის კანონს
სიმფეროპოლისა და ყირიმის „მიტროპოლიტმა“ კლიმენტ (პაველ ნიკოლაევიჩი) კუშჩმა მხარი დაუჭირა 3894 კანონს, რომელიც გააკრიტიკეს გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის ოფისის ანგარიშში. ამის შესახებ მან ესთს-ის პრესკონფერენციაზე „სინდისის თავისუფლება უკრაინაში: მისი მტრები და დამცველები“ განაცხადა.
„პირველ რიგში, მე, სიმფეროპოლისა და ყირიმის მიტროპოლიტი, სასულიერო პირების სახელით, რომლებმაც დატოვეს ყირიმის ოკუპირებული ტერიტორია, იმ მორწმუნეების სახელით, რომლებმაც ყველაფერი დაკარგეს ყირიმის ტერიტორიაზე, ჩვენ სრულად ვუჭერთ მხარს სახელმწიფოს პოზიციას. კანონი, რომელიც მიიღეს, მაინც რბილი კანონია, რადგან თუ გადავხედავთ და გავაანალიზებთ რუსეთის ფედერაციის კანონებს, რომლებიც მიმართული იყო რელიგიათაშორისი საკითხების დარეგულირებაზე, მაშინ ეს კანონები ბევრად უფრო მკაცრი და სასტიკია“.
კუშმა, რომელსაც რუსული პასპორტი აქვს, თქვა, რომ რუსეთის კანონმდებლობის მიხედვით, ღვთისმსახურების აღსრულება შეუძლიათ მხოლოდ რუსეთის ფედერაციის მოქალაქეებს და მხოლოდ იმ რელიგიურ კონფესიებს, რომლებიც რუსეთში 100 წელზე მეტია არსებობს. მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მისი ყირიმის მეუ-ს ეპარქია არ ეთანხმება გაეროს კანონის კრიტიკას.
მჟკ-მ დაწერა, რომ კუშმა განმარტა, თუ რატომ მიიღო რუსული პასპორტი. მისი თქმით, ეს რომ არ გაეკეთებინა, ყირიმში არსებულ „მთელ ქონებას დაკარგავდა, არა მხოლოდ საეკლესიო, არამედ პირად ქონებასაც“.