ვინც რუსეთთან არა არის: მეუ შობის მარხვის დაწყებას იტყობინება
მეუ-ს ვოლინისა და ლუცკის ეპარქიის ხელმძღვანელმა მიხეილ ზინკევიჩმა შეახსენა მათ, ვისაც არ სურს შობის აღნიშვნა მაშინ, როდესაც ის რუსეთში აღინიშნება, საშობაო მარხვა დაიწყო, ნათქვამია ეპარქიის ოფიციალურ ვებსაიტზე.
„ვულოცავთ ქრისტიანებს, რომლებმაც 15 ნოემბერს დაიწყეს შობის მარხვა და ქრისტე მაცხოვრის შობას ევროპასთან ერთად აღნიშნავენ“, - განაცხადა ზინკევიჩმა.
კალენდარული განსხვავებები, მისი აზრით, უკრაინაში უთანხმოებას არ უნდა იწვევდეს. ყველას აქვს არჩევანის უფლება შობა აღნიშნოს მაშინ, როდესაც აღნიშნავენ რუსეთში, ან როდესაც აღინიშნება კონსტანტინოპოლსა და სხვა ქვეყნებში, მეუ-მ კი მხარი უნდა დაუჭიროს და პატივი სცეს როგორც ერთს, ასევე მეორეს“, - ხაზგასმით აღნიშნა „იერარქმა“.
ის დარწმუნებულია, რომ ამ პროცესში მთავარი მარხვის დაცვაა, რადგან „მნიშვნელოვანია არა როდის დაიწყებ, არამედ - როგორ დაიცავ“.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ვოლინის მეუ აღნიშნავდა შობას, რადგან "მაიდანი იდგა ზურგს უკან", თუმცა უკრაინელი სქიზმატიკოსების ხელმძღვანელობას არ მოეწონა ეს ინიციატივა და დაგმეს ზინკევიჩის გადაწყვეტილება შობის ახალი სტილით აღნიშვნის შესახებ.
პატრიარქი კირილი პუტინს: რუსული ეკლესია სრულად უჭერს მხარს სსო-ს
რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მეთაურმა პუტინს სამშობლოს დამცველის დღე მიულოცა და დაარწმუნა, რომ რუს ჯარისკაცებს წვლილი შეაქვთ წმინდა რუსეთის ისტორიულ მიწებზე მშვიდობიანი და აყვავებული ცხოვრების უზრუნველყოფაში.