რადამ მიიღო კანონპროექტი სამხედრო კაპელანობის შესახებ
2021 წლის 30 ნოემბერს უკრაინის უმაღლესმა რადამ მეორე მოსმენით მიიღო კანონპროექტი "სამხედრო კაპელანობის სამსახურის შესახებ". სხდომის ტრანსლაცია აჩვენეს  ტელეარხ რადას პირდაპირ ეთერში.
"ხმის მიცემაში "თანახმა" იყო 291 დეპუტატი, "წინააღმდეგი" -11, თავი შეიკავა -11 სახალხო დეპუტატმა. 27 დეპუტატი ხმის მიცემაში არ მონაწილეობდა.
რადას სპიკერმა რუსლან სტეფანჩუკმა ამას "ნამდვილად ისტორიული გადაწყვეტილება" უწოდა.
მიღებული კანონპროექტი 4626 ითვალისწინებს სამხედო კაპელანობის სამსახურის შექმნას და განსაზღვრავს მის სტრუქტურას, დაქვემდებარებას და საერთო რაოდენობას.
უმე-ს დისკრიმინაციული მდგომარეობის  მოსაშორებლად გამოვიდნენ სახალხო დეპუტატები ნესტორ შუფრინი, და სხვა სახალხო დეპუტატი, რათა რადამ არ მიიღოს უკრაინული საზოგადოების დამყოფი და კონსტიტუციის დამრღვევი მორიგი კანონი.
საბოლოოდ კანონს მხარი დაუჭირეს, ამოიღეს რა 7 ნაწილის 3 პუნქტში ქვეყანა-აგრესორის რელიგიური ორგანიზაციის მითითება.
განხილვის დროს ტომოსის ერთ-ერთმა "მამამ" "ევროპული სოლიდარობის" სახალხო დეპუტატმა როსტისლავ პავლენკომ განაცხადა, რომ აუცილებელია "აღიმართოს სანდო ბარიერი ქვეყანა-აგრესორის ეკლესიის წვდომაზე უკრაინის შეიარაღებულ ძალებთან". ვლადიმირ ვიატროვიჩმა განაცხადა, რომ ცვლილებებს კანონპროექტში " შეჰყავთ უკრაინის ჯარში რუსული სამყაროს აგენტურა". უმე-ს ჯარში აკრძალვაზე სახალხო დეპუტატებმა შექმნეს ცვლილებები 63 და 78, მაგრამ ისინი კენჭისყრაზე ვერ გავიდა.
ახლახანს უმე-ს მირიანე-მ მიმართეს უმაღლესი რადას მეთაურს რუსლან სტეფანჩუკს, აღნიშნეს რა აუცილებლობა ამოღებულ იქნას ეკლესიის დისკრიმინაციული მდგომარეობა კანონპროექტის განხილვის წინ. მორწმუნეებმა მოუწოდეს არ დაუშვან უკრაინის მოქალაქეების მიმართ კონსტიტუციური უფლებების უხეში დარღვევა.
უმე-ში განაცხადეს, რომ  შეეცდებიან თავისი მორწმუნეებისათვის ჯარში თანასწორი უფლებების მოპოვებას.
ზემოთ სტანოვცებში მორწმუნეები აფრთხილებენ შესაძლო დაკავების შესახებ.
სოფელი პოლიციით არის დაბლოკილი, ტელეფონური კავშირი იკარგება.
ოსმალეთის ეპარქიაში მონაზვნური აღკვეცები ჩატარდა
არქიეპისკოპოსი არციზის ვიქტორმა წმინდა არქანგელო-მიხეილის ქალთა მონასტრის ბერების დიდი და მცირე სქემა დაადგინა.
ალექსანდრიის ეპარქიაში მონაზვნური აღკვეცები ჩატარდა
მიტროპოლიტმა ბოგოლეპმა წმინდა ბოგოიავლენური ქალთა მონასტრის ბერების დიდი და მცირე სქიმაში, ასევე ინოკობაში აღკვეცა.
ჩერკასის ეპარქია: ქალაქის საბჭოს არ აქვს უფლებამოსილება, რომ მოითხოვოს მიწა ტაძრების ქვეშ.
ეკლესია უარყოფს ინფორმაციას სამ ტაძარზე მიწის გამოყენების უფლებების შეწყვეტის შესახებ და აფრთხილებს მათი დაკავების მცდელობებისგან.
ბუკოვინის მორწმუნეებმა 30 ტონა ჰუმანიტარული დახმარება წმინდა გორის ლავრაში გადაიტანეს.
2022 წლიდან ჩერნოვიცკო-ბუკოვინის ეპარქიის მრევლმა 9 მოგზაურობა მოაწყო წმინდა ულამაზესი ლავრაში, მოიტანეს პროდუქტები, ტანსაცმელი და ნივთები სამხედრო მოქმედებების შედეგად დაზარალებულთათვის.