„ძლიერი სიგნალი ხალხს“: შევჩუკი ყვებოდა პაპის უახლოეს ვიზიტზე უკრაინაში
უკრაინის ბერძნულ-კათოლიკური ეკლესიის მეთაურმა სვიატოსლავ შევჩუკმა განაცხადა, რომ უახლოეს მომავალში მოსალოდნელია რომის პაპის ფრანცისკეს უკრაინაში ვიზიტი, რომელიც ვატიკანის მხრიდან მხარდაჭერის სიგნალი იქნება, იუწყება საიტი „კიევის უსაფრთხოების ფორუმი“.
1 დეკემბერს შევჩუკი არსენი იაცენუკის ფონდის მიერ ორგანიზებულ ფორუმზე ყვებოდა ვატიკანის მეთაურთან საუბრის შესახებ, რომელმაც ინტერესი გამოხატა უკრაინის მოვლენებთან დაკავშირებით. უბკე-ის მეთაური თვლის, რომ პაპის ვიზიტი „ჩვენი ხალხისა და ჩვენი სახელმწიფოს მხარდაჭერის ძლიერი სიგნალი“ იქნება.
შევჩუკის სიტყვებით, მას და უკრაინაში ზოგიერთი სხვა რელიგიების წარმომადგენლებს აქვთ შეგრძნება, რომ რომის კათოლიკების მეთაურის ვიზიტის შემდეგ დონბასში ომი დასრულდება. „ველოდებით, რომ შედგება მისი (პაპის - რედ.) ვიზიტი უკრაინაში. ეს ჯერ ანონსირებული არ ყოფილა, მაგრამ ჩვენ უკვე მოლოდინში და მზადებაში ვართ“, - თქვა უნიატთა მეთაურმა.