როგორ არის შერწყმული ზეციური და მიწიერი პატრიოტიზმი რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიაში? ფოტო: СПЖ
2025 წლის 11 თებერვალს მართლმადიდებლური მედია ველი უბრალოდ ააფეთქა მოსკოვის მიტროპოლიტის სასულიერო პირების შეხვედრის ვიდეომ. სადაც პატრიარქმა კირილმა უპასუხა მოჟაისკის მღვდლის ალექსეი შლიაპინის სიტყვებს, რომ ”მღვდელმა უნდა წარმართოს ხალხი ცათა სასუფეველში და არ ჩაერთოს პატრიოტიზმში” შემდეგი სიტყვებით: ”რა მაგარია, არა? ასეთი რამ პირველად მესმის! მამაო, შემთხვევით ხომ არ ხარ დასავლეთ უკრაინიდან? წადი, დაჯექი და სერიოზულად დაფიქრდი ყველაფერზე, რაც ახლა აქ წამოროშე."
რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მეთაურის კრიტიკოსები აღშფოთდნენ: როგორ შეიძლება ადგილობრივი ეკლესიის გამოცდილმა პატრიარქმა საჯაროდ განაცხადოს, რომ პირველად გაიგო ქრისტეს სამწყსოს მწყემსის ყველაზე მნიშვნელოვანი მოვალეობის შესახებ, რომელიც თავად უფლის მიერ არის ჩამოყალიბებული? როგორ შეიძლება უწოდოს სიტყვებს ცათა სასუფეველზე „ბოდვა“?
რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მეთაურის დამცველებმა მაშინვე დაიწყეს მისი გამართლება. მათი არგუმენტები შეიძლება შეჯამდეს შემდეგნაირად:
მალევე გამოჩნდა მღვდელ-პატრიარქის დიალოგის გაფართოებული ვერსია, რომელიც საშუალებას გვაძლევს გავაანალიზოთ ყველაფერი, რაც მოხდა კონტექსტიდან ამოღების გარეშე და უფრო მყარი დასკვნები გამოვიტანოთ.
მამა ალექსეი შლიაპინი და ურანოპოლიტიზმი
სასულიერო პირი, რომელმაც სასულიერო პირების კრებაზე ისაუბრა, 2009 წელს მოკლული ცნობილი მღვდლისა და მისიონერის დანიილ სისოევის მიმდევარია. მკვლელობის სავარაუდო მოტივი ისლამის წინააღმდეგ უხეში განცხადებებისთვის შურისძიებაა. სიცოცხლის ბოლო წლებში მამა დანიელი ქადაგებდა ურანოპოლიტიზმს, რომელიც მან შემდეგნაირად განსაზღვრა:
„ურანოპოლიტიზმი არის (ბერძნულიდან ურანოსი - ცა, პოლისი - ქალაქი) სწავლება, რომელიც ადასტურებს ღვთაებრივი კანონების უზენაესობას მიწიერზე, ზეციური მამისა და მისი ზეციური სამეფოს სიყვარულის უპირატესობას ადამიანის ბუნებრივ და ცოდვილ მისწრაფებებზე. ურანოპოლიტიზმი ამტკიცებს, რომ მთავარი კავშირი არ არის სისხლით ან ხორცით, არამედ ურთიერთობა ქრისტეში. ურანოპოლიტიზმი ამტკიცებს, რომ ქრისტიანებს აქ არ აქვთ მარადიული მოქალაქეობა, მაგრამ ეძებენ ღვთის მომავალ სამეფოს და ამიტომ ვერაფერს აძლევენ გულებს დედამიწაზე. ურანოპოლიტიზმი ამტკიცებს, რომ მოკვდავ სამყაროში ქრისტიანები უცხოები და უცხოპლანეტელები არიან, მათი სამშობლო კი სამოთხეშია“.
ამ განმარტებაში არაფერია, რაც ახალ აღთქმას ეწინააღმდეგება, მაგრამ ამ სწავლების მომხრეებსა და მოწინააღმდეგეებს შორის მის მიმართ დამოკიდებულება ზოგჯერ უკიდურესობას აღწევს. ან უარყოფილია საკუთარი ქვეყნისა და ზოგადად ხალხის სიყვარული, ან პატრიოტიზმი აღიარებულია მთავარ ქრისტიანულ სათნოებად. მღვდელი ალექსეი შლიაპინი ურანოპოლიტიზმის მომხრეა და არაერთხელ გამოვიდა მის დასაცავად. მისი სიტყვები ეპარქიის კრებაზე სხვა არაფერი იყო, თუ არა ამ სწავლების გახმოვანება, თუმცა არც თუ ისე წარმატებული.
პატრიარქი კირილის და მამა ალექსის დიალოგის კონტექსტი
თითქმის ყველა ეპარქიაში ყოველწლიურად იმართება სამღვდელოების საეპარქიო კრებები. გამონაკლისი არც მოსკოვის ეპარქიაა (ამჟამად მიტროპოლია), რომლის მმართველი ეპისკოპოსი არის პატრიარქი კირილი. იმ შეხვედრაზე განიხილეს და მიიღეს საბოლოო დოკუმენტი: მრავალშვილიანი ოჯახების მხარდაჭერა, ფრონტზე წასული მღვდლების მადლიერება, აბორტების წინააღმდეგ ბრძოლა და ნეოპაგანიზმის წინააღმდეგობა. სხვათა შორის, ცალკე პუნქტი იყო უმე-ის მხარდაჭერაზე. ამ დოკუმენტში პატრიარქ კირილს განსაკუთრებული მადლობა გადაუხადეს გაწეული მუშაობისთვის, „რაც მიუთითებს სასულიერო პირის მუდმივი თვითგანვითარების აუცილებლობაზე და მის აქტიურ მონაწილეობაზე რუსული საზოგადოების ტრადიციული სულიერი და მორალური საფუძვლების შენარჩუნებასა და განმტკიცებაში“. მამა ალექსია შლიაპინის რეპლიკა შეეხო საბოლოო დოკუმენტის მე-11 პუნქტს, სადაც ნათქვამია:
"11. 2025 წელი რუსეთის პრეზიდენტმა გამოაცხადა სამშობლოს დამცველის წლად. კრება მოუწოდებს სასულიერო პირებს ლოცვითა და ქადაგებით განამტკიცონ სამშობლოს სიყვარული, განსაკუთრებით დიდ სამამულო ომში გამარჯვების 80 წლისთავის აღნიშვნასთან დაკავშირებით“.
მაგრამ, მკაცრად რომ ვთქვათ, დიალოგის კონტექსტი არ შემოიფარგლება მხოლოდ ეპარქიის კრებით. ის გაცილებით ფართოა. როდესაც რუსეთმა 2022 წელს დაიწყო აგრესიული ომი უკრაინის წინააღმდეგ, რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის იერარქიას ჰქონდა სამი ვარიანტი, თუ როგორ ეპასუხა.
პირველი ვარიანტი არის ხელისუფლების ქმედებების დაგმობა. აგრესიული დამპყრობლური ომი (და ჩვენ ვხედავთ, რომ სამხედრო მოქმედებების დროს რუსეთი უკრაინის ტერიტორიას იძენს) სასიკვდილო ცოდვაა. ეს განცხადება მომდინარეობს ახალი აღთქმიდან, საეკლესიო ტრადიციიდან და აბსოლუტურად ყველა წმინდა მამის ნაშრომებიდან, რომლებიც წერდნენ ომზე. ეკლესია მოუწოდებს საკუთარი ქვეყნის დაცვას, მაგრამ ეს მხოლოდ თავდაცვით ომზეა ნათქვამი. რამდენიც გინდა გაიმეორე, რომ დასავლეთი, აშშ, უკრაინა და სხვა ვინმე ემზადებოდა რუსეთზე თავდასხმისთვის და მან უბრალოდ პრევენციული დარტყმა დაიწყო. თუმცა ფაქტია, რომ რუსეთმა უკრაინას შეუტია და არა პირიქით. ანალოგიურად, ზოგიერთ ისტორიკოსს მოჰყავს უამრავი მტკიცებულება, რომ სტალინი ემზადებოდა ჰიტლერზე თავდასხმისთვის, მაგრამ ფაქტია, რომ გერმანია თავს დაესხა სსრკ-ს და არა პირიქით.
რუსეთის ეკლესიის ისტორიაში იყო პრეცედენტები, როდესაც იერარქებმა გაბედეს ხელისუფლებაში მყოფთა დაგმობა. მაგალითად, წმიდა მოწამე ფილიპე (კოლიჩევი), მოსკოვის მიტროპოლიტი, რომელმაც მე-16 საუკუნეში ივანე მრისხანეს ზიარება აუკრძალა. ან წმიდა მოწამე არსენი (მაციევიჩი), როსტოვის მიტროპოლიტი, რომელმაც მე-18 საუკუნეში ფაქტობრივად ანათემას გადასცა იმპერატრიცა ეკატერინე II-ს ეკლესიიდან ქონების წაღებისა და მონასტრების დახურვის გამო („ანათემა მათ, ვინც შეურაცხყოფს ეკლესია-მონასტრებს“).
რა თქმა უნდა, ამისათვის საჭიროა დიდი რწმენა და გამბედაობა. მაგრამ რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის თანამედროვე იერარქიას სხვა ვარიანტები ჰქონდა.
მეორე ვარიანტია მოვუწოდოთ ყველა მხარეს მშვიდობისკენ, გამოვხატოთ მწუხარება მშვიდობიანი მოსახლეობის დაღუპვის გამო და მოვუწოდოთ საერთაშორისო ჰუმანიტარული სამართლის დაცვას შეიარაღებული კონფლიქტების დროს. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, დაიკავეთ ნეიტრალური სამშვიდობო პოზიცია. ეს ვარიანტი ყველასთვის გასაგები და ახსნილი იქნებოდა, მათ შორის რუსეთის ხელმძღვანელობისთვის, რადგანაც ეკლესიამ მსგავსი პოზიცია დაიკავა უმეტეს მსგავს კონფლიქტურ სიტუაციებში. მით უმეტეს, თუ რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესია უკრაინელებს თავის სამწყსოდ მიიჩნევს. მაგრამ ეს ვარიანტი ასევე გაუქმდა.
მესამე ვარიანტია აგრესორის მხარეზე დგომა და მისი დანაშაულის გამართლება თეოლოგიური ფორმულირებების გამოყენებით. სამწუხაროდ, სწორედ ეს აირჩიეს.
რუსეთის მართლმადიდებლურმა ეკლესიამ სრული მხარდაჭერა გამოხატა. ასე გაჩნდა სრულიად უსაფუძვლო თეორია, რომ რუსეთი არის ერთგვარი „შეკავება“, რომელიც ხელს უშლის მსოფლიოს უფსკრულში ჩაძირვას. დასავლეთი გამოცხადდა „სატანა“, მსოფლიო ბოროტების პერსონიფიკაცია. პატრიარქმა კირილმა გააკეთა განცხადება, რომ უკრაინასთან ომში დაღუპულთა ცოდვები ეპატიებათ და გაჩნდა მოწოდებები, წასულიყვნენ ომში და გაწირონ სიცოცხლე „სამშობლოსათვის“. პატრიარქმა დაიწყო საუბარი, რომ ომში მოსაგებად აუცილებელია ნათლობის საიდუმლოს მიღება და ა.შ.
სახარებისეული მცნებები „არა კაც-ჰკლა“, „ არა ცილი-სწამო“, „გიყვარდეს შენი მტრები“, „ნუ გაუკეთებ სხვებს იმას, რაც შენთვის არ გინდა“, უკანა პლანზე გადავიდა. ისინი არ შეესაბამებოდა თანამედროვე დღის წესრიგს და ხალხმა მათი დავიწყება ამჯოიბინა. პატრიარქმა კირილმა და რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის იერარქიამ პატრიოტიზმის დროშა ისე მაღლა ასწია, რომ მის დიდ ქრისტიანულ სათნოებად აღქმა დაიწყეს. ეს არის დიალოგის რეალური ფართო კონტექსტი, რომელიც გაიმართა მოსკოვში ეპარქიის კრებაზე. ამ კონტექსტის გარეშე, თავად დიალოგი ვერ იქნება სრულად გაგებული.
რა თქვა მამა ალექსეი შლიაპინმა
მამა ალექსის რატომღაც არ მოეწონა, რომ საბოლოო დოკუმენტში სიტყვები „სამშობლო“ და „მამული“ დიდი ასოთი იყო დაწერილი, ამიტომ მიკროფონს მიუახლოვდა და შემდეგი თქვა:
რაღაც არასწორია, რომ საეკლესიო დოკუმენტებში სიტყვები „სამშობლო“ და „მამული“ გამოიყენება დიდი ასოებით, ერთგვარი ღვთისმოსაობა ამ მიწიერი ცნებების წინაშე. ქრისტიანისთვის სამშობლო და მამული ცათა სასუფეველია. და ეს არის წმინდა მიწიერი ცნებები. მაგალითად, მაშინაც კი, როდესაც სიტყვა „რწმენა“ გამოიყენება მართლმადიდებლურ სარწმუნოებაზე საუბრისას, ის იწერება პატარა ასოთი. და ეს ცნებები ასევე უნდა დაიწეროს დოკუმენტებში მცირე ასოებით. ეს ჩვეულებრივი არსებითი სახელია და არა სათანადო“.
ჩვენთვის რთულია ამ მტკიცების შეფასება რუსული ენის ფილოლოგიის თვალსაზრისით, მაგრამ დიდი ასოებისადმი გამოხატული უკმაყოფილება არ არის ყველაზე დამაჯერებელი არგუმენტი სერიოზულ სასულიერო დიალოგში ჭეშმარიტად მნიშვნელოვანი საეკლესიო პრობლემის შესახებ. ამით ასრ უნდა დაგვეწყო, რადგან შემდგომ მამა ალექსიმ მართლაც სერიოზული პრეტენზია გამოთქვა რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიაში თანამედროვე ტენდენციებზე:
ანუ უბრალოდ მინდოდა გამომეთქვა ჩემი უთანხმოება ამგვარ პატრიოტულ ტენდენციებთან საეკლესიო დოკუმენტებში და ზოგადად ჩვენი ადგილობრივი ეკლესიის ცხოვრებაში. მღვდლის მოვალეობაა ხალხის მიყვანა ცათა სასუფეველში და არა პატრიოტიზმში ჩართვა“.
თითქოს თავისთავად ცხადია, მაგრამ, პარადოქსულია, რომ სწორედ ეს თავისთავად ცხადი ჭეშმარიტებები ხშირად უკანა პლანზე გადადის. მათ „ივიწყებენ“, განიხილება როგორც რაღაც თავისთავად ცხადი, მაგრამ თეორიული, არა აუცილებელი, არა დღევანდელი. ამიტომ, ეს ჭეშმარიტებები არა მხოლოდ უნდა გავიხსენოთ, არამედ სერიოზული საღვთისმეტყველო არგუმენტები უნდა წარიმართოს მათ დასაცავად, რათა ეს არ ჰგავდეს თავხედობას ან ორიგინალურობის სურვილს. მაგრამ არსებითად, თავად განცხადება შეიძლება ითქვას, რომ არის აბსოლუტურად სწორი და უკრაინის ომთან დაკავშირებით პატრიოტიზმის თემის დომინირების კონტექსტში, ძალიან აქტუალური.
რა უპასუხეს მოსკოვის პატრიარქმა და სასულიერო პირებმა?
აი, პირველი ფრაზა პატრიარქის პასუხიდან: „მაგარია, არა? ეს პირველად მესმის! მამაო, შემთხვევით დასავლეთ უკრაინიდან ხომ არ ხარ? წადი და დაჯექი! და სერიოზულად დაფიქრდი ყველაფერზე, რაც ახლახან აქ წამოროშე."
მოდით, დეტალურად და ზედმიწევნით განვიხილოთ. პატრიარქ კირილს მრავალი ათწლეულის განმავლობაში ეკავა მაღალი საეკლესიო თანამდებობები, მრავალი საჯარო გამოსვლით გამოვიდა ფართო აუდიტორიის წინაშე და მშვენივრად ესმის, რომ მისი ყველა სიტყვა მიკროსკოპის ქვეშ იქნება განხილული. ასეთი რანგის ადამიანების ბედი ასეთია, არაფრის გაკეთება არ შეიძლება.
მიზანშეწონილი იყო თუ არა, გულუბრყვილოდ თქვა თუ არა, მაგრამ მღვდელმა ალექსეი შლიაპინმა გაიმეორა სიტყვები, რომლებიც არაერთხელ გვხვდება ახალ აღთქმაში და ამა თუ იმ ფორმით არის წმიდა მამების თითქმის ყველა სწავლებაში. ისინი ჩაწერილია ყველა დროის ყველაზე მრავალფეროვანი საეკლესიო კრების ბევრ საბოლოო დოკუმენტში და დაწერილია პასტორალური თეოლოგიის ყველა სახელმძღვანელოში. რა თქვა მცდარი, უჩვეულო თუ სასაცილო ალექსეი შლიაპინმა?
ამ ყველაფრისთვის ,,ბოდვის’’ დარქმევა სიწმინდის დაცინვას ჰგავს. და თუნდაც ეს იყოს ხუმრობა პატრიარქის მხრიდან, ხუმრობა არსებითად მკრეხელურია. არსებობს ისეთი ფენომენი, როგორიცაა პროფესიული უგრძნობლობა, როდესაც, მაგალითად, ფსიქიატრი წყვეტს პაციენტის ტკივილისა და ემოციების აღქმას, მათ „კომპონენტებად“ დაყოფას. შემდეგი ნაბიჯი არის კორპორატიული ხუმრობები, რომლებმაც შეიძლება შოკში ჩააგდოს გაუთვითცნობიერებელი  პირები. ასეა ბევრ პროფესიასა და საქმიანობის სფეროში. მაგრამ არის სფეროები (მათ შორის ეკლესიაც), სადაც ასეთი ხუმრობები, რბილად რომ ვთქვათ, მიუღებელია, რადგან ისინი განუკურნებელ ჭრილობებს აყენებენ ადამიანების სულებს, ემსახურებიან მათ ცდუნებას და აშორებენ მათ რწმენას.
ამ შემთხვევაში ეს არ იყო მხოლოდ სარკაზმი. მიუხედავად იმისა, რომ ოდინცოვოს ეპარქიამ (რომელშიც მსახურობს მამა ალექსეი შლიაპინი) განაცხადა, რომ არ აპირებდა მის დასჯას, თუმცა მასთან ახსნა-განმარტებით მუშაობას ჩაატარებდა. არის თუ არა ეს ამ „საქმის“ შედეგი, თუ საერო ხელისუფლებამ გადაწყვიტა „დახმარება“, მაგრამ ეს ამბავი ამით არ დასრულებულა. პატრიარქთან დიალოგის შემდეგ მეორე დღეს მამაოს ვებ-გვერდმა შეწყვიტა მუშაობა. შემდეგ გავრცელდა ინფორმაცია, რომ მის სანახავად სამართალდამცავი ორგანოების წარმომადგენლები იყვნენ მისული და სოციალურ ქსელებში იგი ხალხისა და ეკლესიის მტრად შერაცხეს.
ახლა პატრიარქ კირილის მონაკვეთის შესახებ: "მამაო, თქვენ დასავლეთ უკრაინიდან ხომ არ ხართ?" რატომ უკრაინა? და რატომ დასავლეთ?
მე ვფიქრობ, რომ საქმე ამაშია. პატრიარქ კირილის საეკლესიო მოღვაწეობის დასაწყისი 1960-იანი წლების ბოლოს მოხდა. ეს იყო დრო, როდესაც მეორე მსოფლიო ომისა და დასავლეთ უკრაინის სსრკ-ში ანექსიის შემდეგ, მართლმადიდებლური თემების დიდი ნაწილი, რომლებსაც „არ ჰქონდათ დრო“ საბჭოთა კავშირის პირობებში სათანადოდ ეცხოვრათ, შეუერთდნენ რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიას. შესაბამისად, ისინი ბევრად უფრო თავისუფალნი იყვნენ თავიანთი რწმენის გამოხატვაში. ბევრი დასავლელი უკრაინელი მღვდელი და ბერი გადავიდა რუსეთში, შევიდა ომის შემდეგ გახსნილ სემინარიებში, აკადემიებსა და მონასტრებში და დაიკავა სხვადასხვა საეკლესიო თანამდებობები. მათი „თავისუფალი“ მსოფლმხედველობა და სულიერი დამოკიდებულება მნიშვნელოვნად განსხვავდებოდა „დიდი რუსი“ სასულიერო პირებისა და მონასტრისგან, რომლებმაც გაუძლეს ლენინისა და სტალინის რეპრესიებს და უკვე რამდენიმე ათეული წელი ცხოვრობდნენ საერო ხელისუფლების იძულებითი მორჩილების პირობებში. მათ შორის პატრიოტიზმის თემაში, რომელიც მაშინ ჯერ კიდევ საბჭოთა იყო.
და რა თქმა უნდა, ჩვენ არ შეგვიძლია არ აღვნიშნოთ მიმდინარე ომის კონტექსტი. დასავლეთ უკრაინა დღეს, რუსული ცნობიერებისთვის, არის "ბანდერების" მიწა, სწორედ იმ "ნაციზმის" განსახიერება, რომლის წინააღმდეგაც, ლეგენდის თანახმად, იბრძვის რუსეთის ფედერაცია. შესაბამისად, ადამიანი, რომელიც ამა თუ იმ ფორმით საუბრობს რუსული პატრიოტიზმის წინააღმდეგ, უკვე შეიძლება ჩაითვალოს რუსეთის ფედერაციისადმი მტრულად განწყობილი „ბანდერას“ იდეების მატარებლად.
ის ფაქტი, რომ დასავლეთ უკრაინა ასევე არის პოჩაევის ლავრა, რომ ეს არის ათასობით მართლმადიდებელი ქრისტიანი, რომლებიც იცავენ თავიანთ რწმენას, იტანენ წარმოუდგენელ ზეწოლას გარშემომყოფებისგან, როგორც ჩანს, რჩება რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის სასულიერო პირების ცნობიერების პერიფერიაზე. ყოველ შემთხვევაში, სწორედ ამაზე გვაფიქრებინებს ასობით მღვდლის მეგობრული მოწონება და აპლოდისმენტები მას შემდეგ, რაც პატრიარქმა ახსენა დასავლეთ უკრაინა.
სასულიერო პირების სიცილი გულწრფელი იყო, ეს იყო რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მეთაურის სიტყვების თანხმობის ბუნებრივი გამოხატულება. გამოხატულება იმისა, რასაც ეს მღვდლები გრძნობდნენ და ფიქრობდნენ.
პატრიარქ კირილის პოზიციის დასაბუთება
ალექსეი შლიაპინისთვის ადგილის მიჩენით პატრიარქმა კირილმა უფრო დეტალურად განმარტა თავისი პოზიცია. მან თქვა შემდეგი:
„ეკლესიამ რომ დაიკავოს ის პოზიცია, რასაც თქვენ სთავაზობთ, ეს რომ დაიჭირა, მაშინ ეკლესიის დევნის დროს, სისხლიანი და შემდეგ დიდი სამამულო ომის დაწყების დროს, ეკლესიას არ გაახსენდებოდა მისი მძიმე მდგომარეობა. მან ყველაფერი გააკეთა იმისთვის, რომ თავისი ხალხი გაწმხნევებინა ებრძოლის დროს.
და რა გამოიწვია ამან? ჩვენს ქვეყანაში ეკლესიის პოზიციის რადიკალური ცვლილებისკენ. ეკლესია არ შეიძლება არ იყოს თავის ხალხთან ერთად. ბევრს სურს, რომ ამაში არ ჩავერევით, მაგრამ გარწმუნებთ, ძალიან. მაგრამ თუ ამ გზას მივყვებით, მივატოვებთ იმას, რასაც აკეთებდნენ ისეთი ადამიანები, როგორებიც არიან ალექსანდრე ნევსკი, დიმიტრი დონსკოი, წმინდა სერგიუსი და ჩვენი რიგი წმინდანები, რომლებიც იყვნენ პატრიოტები და ჩვენი სამშობლოს დამცველები. როგორც ამ სიტყვის პირდაპირი მნიშვნელობით, ასევე სულიერი გაგებით. მადლობა".
მთელი რიგი შეუსაბამობები მაშინვე აშკარა ხდება ამ ფრაზაში.
ჯერ ერთი, დიდი განსხვავებაა თავდაცვით ომს შორის, რომელიც სსრკ-მ აწარმოა ნაცისტური გერმანიის წინააღმდეგ და დაპყრობის ომს შორის, რომელსაც ახლა რუსეთი აწარმოებს უკრაინის წინააღმდეგ. შესაბამისად, ეკლესიის დამოკიდებულება თავდაცვითი და აგრესიული ომის მიმართ პირდაპირ საპირისპირო უნდა იყოს, მიუხედავად ქვეყნების დასახელებისა. წინააღმდეგ შემთხვევაში ეს იქნება ფარისევლობა.
მეორეც, ის, რომ რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესია მხარს უჭერდა ხალხს და საბჭოთა ხელისუფლებას ნაციზმის წინააღმდეგ ომში, არ ნიშნავს იმას, რომ მან ეს გააკეთა სტალინური რეჟიმის სასარგებლოდ. ეს იყო ეკლესიის ბუნებრივი პასუხი ხალხის წინააღმდეგ შეიარაღებულ აგრესიაზე. მას სხვაგვარად უბრალოდ არ შეეძლო.
რას ნიშნავს პატრიარქი კირილის სიტყვები?
წარუმატებელ ხუმრობად შეიძლება მივიჩნიოთ პატრიარქ კირილის განცხადება, რომ ის "პირველად ესმის" მწყემსების მიერ სამწყსოს ცათა სასუფეველში წაყვანის აუცილებლობის შესახებ და არ ჩაერთონ პატრიოტიზმში. ეს შეიძლება მივიჩნიოთ, როგორც მცდელობა, რომ მათ ადგილზე დააყენონ სასულიერო პირი, რომელმაც საკუთარ თავს უფლება მისცა პატრიარქს ლექცია წაეკითხა. მაგრამ მე ვფიქრობ, რომ პრობლემა გაცილებით ღრმაა. ეს არის ეკლესიის ჭეშმარიტი მიზნის ტრაგიკული გაუგებრობა. მისი აღქმა არა როგორც დედამიწაზე ღვთის სამეფოს გამოვლინება, არამედ როგორც სოციალური ორგანიზაციის ტიპი, რომელიც წყვეტს კონკრეტულ მიწიერ პრობლემებს (ამ შემთხვევაში, გამარჯვება აგრესიულ ომში). მაყურებლის სიცილი და აპლოდისმენტები მოწმობს, რომ ამ ყველაფერს სასულიერო მასა იზიარებს.
მაგრამ სახარებაში ქრისტე ამბობს ძალიან საშინელ სიტყვებს: "არა ყველა, ვინც მეუბნება: ,,ვინც მეუბნება: უფალო, უფალო! ყველა როდი შევა ცათა სასუფეველში, არამედ ის, ვინც აღასრულებს ჩემი ზეციერი მამის ნებას. მრავალნი მეტყვიან იმ დღეს: უფალო, უფალო! განა შენი სახელით არ ვწინასწარმეტყველებდით? განა შენი სახელით არ ვაძევებდით ეშმაკთ? და შენი სახელით არ ვახდენდით მრავალ სასწაულს? და მაშინ ვეტყვი მათ: არასოდეს მიცვნიხართ თქვენ: გამშორდით, ურჯულოების მოქმედნო.'' (მათ. 7:21-23).