ჩერნივცის უმე-ის საკათედრო ტაძრის თემის შეხვედრა. ფოტო: пресс-служба епархии
ჩერნოვცის უმე-ის სულიწმინდის საკათედრო ტაძრის საზოგადოება აპირებს დაიცვას თავისი წმინდა ადგილი თავდასხმებისგან. 2025 წლის 19 თებერვლის საღამოს, მორწმუნეები შეიკრიბებიან ეკლესიაში ლოცვისთვის, იტყობინება Telegram-ში უმე-ის ჩერნივცი-ბუკოვინის ეპარქიის პრესსამსახური, სადაც ხაზგასმულია, რომ „სხვადასხვა წყაროდან მოდის ინფორმაცია, რომ მზადდება თავდასხმა სულიწმინდის ტაძარზე“.
„სასულიერო და საერო პირებმა ტაძარში შეკრება დაიწყეს. ლოცვა უწყვეტ რეჟიმში გაგრძელდება. „საკათედრო ტაძარი დღეს არ დაიხურება“, - წერს პრესსამსახური.
შეგახსენებთ, რომ 19 თებერვლის შუადღისას, სოციალურ ქსელებში გავრცელდა ინფორმაცია ჩერნივცის უმე-ის სამი მთავარი ტაძრის: სულიწმინდის ტაძრის, აგრეთვე წმინდა ნიკოლოზის და წმინდა პეტრესა და პავლეს ეკლესიების შტურმისთვის მზადების შესახებ.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ 16 თებერვალს უმე-ის საკათედრო ტაძრის გალავანთან უცნობი პირები შეიკრიბნენ და ყვიროდნენ „დიდება ერს! - სიკვდილი მტრებს! "გადაეცით 3 უმე-ის ეკლესია მეუ-ს’’.
ამ დროს, ტაძრის შიგნით, 4500-ზე მეტმა მრევლმა ხმა მისცა უმე-ისადმი ერთგულებას, რომელსაც ხელმძღვანელობდა მიტროპოლიტი ონოფრე.
იმავე დღეს, 16 თებერვალს, მეუ-ს ჩერნივცი-ბუკოვინის ეპარქიის პრესსამსახურმა ტაძრის გალავნის ქვეშ უცნობი პირების ყალბი შეხვედრა გამოაცხადა "ისტორიულ მოვლენად" და მიულოცა მეუ-ში "გადასვლა".