ხელისუფლებას სურს იერუსალიმში სომხური ეკლესიის ქონების კონფისკაცია
წმ. იაკობის საკათედრო ტაძარი — მე-12 საუკუნის სომხური ეკლესია იერუსალიმის სომხურ უბანში. ფოტო: israel2go
სომხურმა საპატრიარქომ ალ-ქუდსში გაავრცელა სასწრაფო მიმართვა, სადაც ნათქვამია, რომ იერუსალიმის ძველ ქალაქში მრავალსაუკუნოვანი სომხური ქრისტიანული თემი გადაშენების საფრთხის წინაშეა, რადგან ადგილობრივი მუნიციპალიტეტი ცდილობს იძულებით ჩამოართვას მათ ქონება. განცხადება პლატფორმა X-ზე 19 თებერვალს გამოქვეყნდა.
საპატრიარქოს სასამართლო დავა 1994 წლის სავარაუდო გადაუხდელი საკრებულოს გადასახადის გამო დაიწყო. სომხური ეკლესია უსამართლოდ მიიჩნევს სავარაუდო ვალების გამო ქონების ჩამორთმევის მცდელობებს და აღნიშნავს, რომ თვით მუნიციპალიტეტი საპატრიარქოს მილიონობით გადაუხდელი ქირა აქვს. თავდაპირველად ითვლებოდა, რომ საკითხი 2018 წელს ისრაელის პრემიერ-მინისტრ ბენიამინ ნეთანიაჰუს ხელმძღვანელობით შექმნილი კომიტეტის მეშვეობით გადაწყდებოდა, თუმცა მუნიციპალიტეტი ცალმხრივად მოქმედებს.
ორშაბათს, 24 თებერვალს, იერუსალიმის სომეხთა საპატრიარქოს მიერ შეტანილი ადმინისტრაციული შუამდგომლობის განხილვა, რომელიც მიზნად ისახავს შეაჩეროს უძრავი ქონების ჩამორთმევა, რომელსაც სომხური ეკლესია საუკუნეების განმავლობაში ფლობდა.
ამ შუამდგომლობის შეტანის შემდეგ სააღსრულებო წარმოება დროებით შეჩერდა. თუმცა განცხადებაზე უარის თქმის შემთხვევაში მუნიციპალიტეტს უფლება ექნება არა მხოლოდ დაუყონებლივ განაახლოს ცალკეულ ქონებაზე დაყადაღება, არამედ აუქციონზე გაყიდოს.
პეტიციაში აღნიშნულია, რომ ნებისმიერი სასამართლო გადაწყვეტილება სავარაუდო დავალიანებასთან დაკავშირებით სახიფათო პრეცედენტს შექმნის სხვა ქრისტიანულ თემებზე მისი გამოყენებადობის გავრცელებით. „ამას შეიძლება ჰქონდეს უკიდურესად ნეგატიური გავლენა წმინდა მიწაზე მთლიან ქრისტიანულ ყოფნაზე, ასევე რეგიონში ამჟამად მოქმედი ყველა ქრისტიანული ინსტიტუტის რელიგიურ, კულტურულ და საგანმანათლებლო საქმიანობაზე“, - გვაფრთხილებს სომხური ეკლესია.
სომხეთის საპატრიარქომ მოუწოდა ისრაელის ხელისუფლებას ჩაერიოს და დაუყოვნებლივ გაყინოს იერუსალიმის მუნიციპალიტეტის მიერ მათ წინააღმდეგ განხორციელებული ყველა ქმედება, ასევე განაახლონ სამთავრობო კომიტეტის სხდომები ამ საკითხის მოლაპარაკებების გზით გამოსავლის მოსაძებნად.
როგორც მჟკ წერდა, წმინდა მიწის ქრისტიანი ლიდერები მოუწოდებენ არ განდევნონ ღაზას მოსახლეობა.