დუმენკო საახალწლო ზეიმზე მარხვის შემსუბუქების ან გაუქმების უფლებას იძლევა
მეუ-ს ხელმძღვანელმა ეპიფანი დუმენკომ რადიო თავისუფლებასთან ინტერვიუში თქვა, რომ მის რელიგიურ სტრუქტურას შეუძლია განიხილოს საშობაო მარხვის შემსუბუქების ან გაუქმების საკითხი 31 დეკემბერს და 1 იანვარს, საახალწლო დღესასწაულების დროს.
თავისი პოზიციის ახსნისას მან თქვა, რომ ზოგიერთი ეკლესია ამ ტრადიციას იცავს. „ზოგიერთ ადგილობრივ მართლმადიდებლურ ეკლესიაში არსებობს ტრადიცია, რომ ამ ორი დღის განმავლობაში, 31 დეკემბერს და 1 იანვარს, ეკლესიას შეუძლია შეასუსტოს მარხვა ან თუნდაც გააუქმოს ის ორი დღით. ეკლესიას, ისევე როგორც მოსიყვარულე დედას, შეუძლია დათმობაზე წავიდეს, ”- თქვა დუმენკომ.
მან აღნიშნა, რომ მარხვის შემსუბუქება ან გაუქმება შეიძლება მოგვიანებით გაუქმდეს, როდესაც მეუ დაიწყებს შობის აღნიშვნას 25 დეკემბერს. „თუ ეს იქნება საერთო შეთანხმებული ზოგადი გადაწყვეტილება, რათა ამ დღეებში, სანამ ახალ იულიუს კალენდარზე არ გადავალთ, შევასუსტოთ მარხვა, რომ დარღვევა არ მოხდეს“, - განაცხადა მეუ-ს ხელმძღვანელმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, მეუ-ს ხელმძღვანელი მიიჩნევს, რომ უკრაინაში 10 წლის განმავლობაში შობის აღნიშვნას 25 დეკემბერს დაიწყებენ.