ჩვენ ბოლომდე დავიცავთ ჩვენს ეკლესიას და მის სახელს, - უმე-ის სპიკერი
ჩვენი ქვეყნის მოქალაქეები, რომლებიც უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის, უდიდესი რელიგიური ორგანიზაციის მორწმუნეები არიან, მზად არიან დაიცვან იგი იძულებითი სახელის გადარქმევისგან. ამის შესახებ უმე-ის საგარეო საეკლესიო ურთიერთობების განყოფილების უფროსის მოადგილემ, დეკანოზმა ნიკოლოზ დანილევიჩმა განაცხადა მრგვალ მაგიდაზე "უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის იძულებით გადარქმევის სამწლიანი მცდელობა: შედეგები, შეფასებები, კომენტარები" კიევის პეჩორის ლავრაში გამართულ ბრიფინგზე. ნათქვამია «Перший Козацький».-ის youtube-არხზე.
მას მიაჩნია, რომ უმე-ისთვის სხვა სახელის დაწესების მცდელობა, რომელიც არ არსებობს არცერთ დოკუმენტში, მიუთითებს იმაზე, რომ ანტიეკლესიური კანონი არის მანიპულაციური და პროპაგანდისტული. „ჩვენ ვართ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია, გვყავს ბევრი მორწმუნე და ჩვენი ქვეყნის მოქალაქეები ვართ. ჩვენ ბოლომდე დავიცავთ ჩვენს ეკლესიას და მის სახელს, ”- თქვა დეკანოზმა ნიკოლოზ დანილევიჩმა.
როგორც მჟკ-ში აცხადებენ, ისინი ცდილობენ ხელოვნურად გამოიყენონ კანონი უმე-ისთვის სახელის გადარქმევის შესახებ, განაცხადა იურიდიული დეპარტამენტის უფროსმა.