ამსტერდამმა დეტალური ინტერვიუ მისცა ტაკერ კარლსონს უმე-ის შესახებ. ფოტო: СПЖ
2025 წლის 19 თებერვალს პოპულარულმა ამერიკელმა ჟურნალისტმა ტაკერ კარლსონმა, რომელიც შეერთებული შტატების პრეზიდენტის დ.ტრამპის ახლო წრეშია, გამოაქვეყნა ინტერვიუ უმე-ის საერთაშორისო იურისტთან რობერტ ამსტერდამთან თავის YouTube არხზე.
რ.ამსტერდამი არის ცნობილი უფლებადამცველი, რომელიც რამდენიმე წელია ეწევა უმე-ს იურიდიულ დაცვას და ცდილობს საერთაშორისო საზოგადოებას მიაწოდოს სიმართლე უკრაინაში მორწმუნეთა დევნის შესახებ. არც ისე დიდი ხნის წინ, მისი ხმა თითქმის ერთადერთი იყო უმე-ის დასაცავად. უცხო ქვეყნების ლიდერები და საერთაშორისო ორგანიზაციების ოფიციალური პირების უმეტესობა ამჯობინეს თვალის დახუჭვას უკრაინაში რელიგიის თავისუფლების ხელყოფაზე. მაგრამ დრო იცვლება, იცვლება პიროვნებები ძალაუფლების დერეფნებში, იცვლება პოლიტიკური პრიორიტეტები. და სიმართლე, ასე თუ ისე, სააშკარაოზე გამოდის. „ვინაიდან არაფერი იმალება, რაც არ გაცხადდება, და არც არაფერია დაფარული, რომ არ იყოს ცნობილი და გამოვლენილი“ (ლუკა 8:17).
გასროლა ფეხში თუ თავში?
ვ. ზელენსკიმ 2022 წლის ბოლოს დაიწყო უმე-ის წინააღმდეგ დევნის კამპანია. მანამდე ხელისუფლებას არ გამოუვლენია ეკლესიის განადგურების კურსი, ომის დროს საზოგადოების განხეთქილების შიშით. თუმცა, რა თქმა უნდა, მეუ-ს მხარდაჭერა და უმე-ის ჩაგვრა არ გამქრალა პ. პოროშენკოს პრეზიდენტობის შემდეგ. როგორც უზენაესი რადიდან, ასევე პრეზიდენტის აპარატიდან გაისმა ხმები მტრის წინაშე ერის ერთიანობისა და ნებისმიერი ქმედების დაუშვებლობის შესახებ, რამაც შეიძლება შეარყიოს ეს ერთიანობა. ყველა გონიერი ადამიანისთვის და განსაკუთრებით პოლიტიკოსებისთვის ცხადი უნდა იყოს, რომ სოციალური ურთიერთობების ყველაზე ფეთქებადი სფერო რელიგიურია. არც ეკონომიკას, არც სოციალურ პოლიტიკას და არც კულტურას არ ძალუძს საზოგადოების შიგნიდან აფეთქება ისე ძლიერად, როგორც რელიგიას. თუ საზოგადოების გაყოფა გინდა, ეკლესიას შეეხეთ. რატომ სჭირდებოდა ეს ზელენსკის? რატომ გააკეთა მან ეს? რა ფაქტორების გავლენის ქვეშ? ამას დიდი ალბათობით გარკვეული დროის შემდეგ აგვიხსნით. შესაძლოა ახლო მომავალში.
მაგრამ აქტიური სამხედრო ოპერაციების დროს ქვეყნის უდიდესი რელიგიური თემის განადგურების მცდელობის აბსურდულობა უკვე აშკარაა. მოვიყვანოთ ბელორუსი უფლებადამცველის, თეოლოგისა და რელიგიური მკვლევარის ნატალია ვასილევიჩის განცხადება. გააზიარა თავისი შთაბეჭდილებები რ. ამსტერდამის ინტერვიუზე ტ. კარლსონთან, მან დაწერა თავის Telegram არხზე: ”სამწუხაროდ, ჯერჯერობით ყველაფერი მიდის ყველაზე ცუდი სცენარის მიხედვით, რისი მეშინოდა ადრე. უკრაინის ხელისუფლების სტრატეგიულად შორსმჭვრეტელურმა პოლიტიკამ უმე-ის მიმართ, რომელსაც ჰქონდა ყველა შანსი, მიეღო უმე-ის მოკავშირედ და არა მისგან ანტაგონისტები გამოეჩინა, განაპირობა ის, რომ საერთაშორისო ასპარეზზე დიდი ძალისხმევაა ჩადებული იმისთვის, რომ გადმოგცეთ, მაგალითად, დევნა არ არის, თქვენ არასწორად გაიგეთ ყველაფერი, და მიუხედავად ამ მცდელობისა. <…> ამით სარგებლობენ რუსეთი და პრორუსული ძალები. ამას იყენებენ ის მართლმადიდებლები, რომლებიც არ ცნობენ მეუ-ს. საბოლოო ჯამში, არც ერთი სარგებელი, არც მოჩვენებითი, მხოლოდ პრობლემები შეიქმნა. <…> და მაინც არ მესმის, რატომ მომიწია ფეხში სროლა.”
არ შეიძლება არ დაეთანხმო ამას, ერთი შესწორებით: როგორც ჩანს, ეს იყო გასროლა არა ფეხში, არამედ თავში.
და ეს არ ეხება მხოლოდ საზოგადოების დაყოფას და ომის დროს შიდაპოლიტიკური დაპირისპირების პროვოცირებას. წმინდა წერილში ნათქვამია: „ნუ შეეხებით ჩემს ცხებულს და ნუ დაუშავებთ ჩემს წინასწარმეტყველებს“ (ფსალმუნი 104:15). ძველი აღთქმის ეს სიტყვები საკმაოდ უხდება ქრისტეს ახალი აღთქმის ეკლესიას. არ შეიძლება დაუსჯელად გაანადგურო ეკლესია და იფიქრო, რომ სამოთხე გულგრილად შეხედავს. „განა ღმერთი შურს არ იძიებს თავის რჩეულებზე, რომლებიც დღედაღამ ღაღადებენ მას, მიუხედავად იმისა, რომ აყოვნებს მათ შურისძიებას? გეუბნებით თქვენ, რომ მალე შურს იძიებს მათ“ (ლუკა 18:7-8).
სტატიაში "უმე-ის აკრძალვა და ომი რუსეთთან: წინასწარმეტყველები სამხედრო დამარცხების მიზეზებზე" ნათლად ჩანს, თუ როგორ დაემთხვა უმე-ის წინააღმდეგ დევნის დასაწყისი აბსოლუტური სიზუსტით უკრაინის შეიარაღებული ძალების წარმატებების დასრულებას ფრონტზე, როგორ მოჰყვა ამას მხოლოდ წარუმატებლობები, ჩვენი ჯარების უკანდახევა და დიდი დანაკარგები. ვ. ზელენსკის გადაწყვეტილებით დაიწყო კამპანია უმე-ის განადგურების მიზნით, ამოქმედდა სულიერი სამყაროს კანონები, რომლებიც არ ექვემდებარება არცერთ მიწიერ ხელისუფლებას. ეს კანონები ყველა სხვა წესსა და კანონზომიერებაზე მაღლა დგას: სამხედრო, პოლიტიკური, ეკონომიკური და ა.შ. ათეისტები თვლიან, რომ ღმერთი არ არსებობს და ყველაფერი შემთხვევით ხდება. მათ მიაჩნიათ, რომ არ არსებობს მიზეზ-შედეგობრივი კავშირი უმე-ის დევნასა და იმ რთულ ვითარებას შორის, რომელიც შეიქმნა უკრაინაში, როგორც სხვა მსგავს შემთხვევებში. მაგრამ ისტორიამ არაერთხელ დაამტკიცა ამ აზრის მცდარობა.
როგორ დასრულდება ეს ყველაფერი ჩვენი ქვეყნისთვის, უცნობია. როგორ დასრულდება კონფლიქტი დ.ტრამპთან პირადად ვ.ზელენსკისთვის, უცნობია. მაგრამ, დიდი ალბათობით, რომ სცოდნოდა ეს ყველაფერი ასე იქნებოდა, ასჯერ დაფიქრდებოდა, შეხებოდა თუ არა ეკლესიას.
სიცრუე და სიმართლე
ყურადღება მივაქციოთ ნ.ვასილევიჩის სიტყვებს, რომ უკრაინის ხელისუფლება იძულებული გახდა „უზარმაზარი ძალისხმევა გაეწია საერთაშორისო ასპარეზზე“, რათა შეექმნათ უკრაინაში ადამიანის უფლებების დარღვევის არარსებობის ლამაზი სურათი. მთელი პიარ კამპანია, რომელიც დევნას ახლდა, ტყუილზე იყო აგებული და გარკვეული პერიოდი საკმაოდ წარმატებული იყო. დასავლელ პოლიტიკოსებს და მედიას ვითომ სჯეროდათ ამ ტყუილის და გადასცემდნენ თავის აუდიტორიას. აი, რას ამბობს რ. ამსტერდამი: „გამაოგნებელია ზოგიერთი ადამიანის სიცრუე, რომლებიც ავრცელებენ ინფორმაციას უკრაინაში არსებულ ვითარებაზე. მსგავსი არაფერი მინახავს. ჩართული ვიყავი ომებთან და კონფლიქტებთან დაკავშირებულ გამოძიებებში, მაგრამ ასეთი დონის ტყუილი და მანიპულირება ჩვენი მედიის მხრიდან არასდროს მინახავს“.
მოგვიანებით ინტერვიუში ადვოკატი ყვება, თუ როგორ ამბობდნენ უარს პოლიტიკოსები და ჟურნალისტები მასთან შეხვედრაზე და როგორ მიაყენეს სიტყვასიტყვით შეურაცხყოფა, როცა უკრაინაში რეალურ მდგომარეობაზე საუბრობდა. ერთადერთი სენატორი მთელ აშშ-ს კონგრესში, რომელიც დათანხმდა მასთან შეხვედრას და რელიგიის თავისუფლების უფლების დარღვევაზე ისაუბრა, იყო ჯ.დ ვენსი, შეერთებული შტატების ამჟამინდელი ვიცე პრეზიდენტი. ახლა კი ამერიკულ პოლიტიკაში ისინი სულ უფრო და უფრო იწყებენ ლაპარაკს უმე-ის დევნაზე. უკრაინის ხელისუფლების მცდელობები, გაამართლონ რეპრესიები უმე-ის მორწმუნეების მიმართ, დაუსაბუთებელია. მაგრამ ხელისუფლებამ სპეციალურად გაგზავნა შეერთებულ შტატებში უმაღლესი რადას მოხელეები და დეპუტატები, რათა მათ მოეტყუებინათ ჩვენი პარტნიორები. მთავრობამ დაიქირავა პიარ ადამიანები და ლობისტები მათი ყალბი ნარატივების გასავრცელებლად და მათ მილიონობით დოლარი გადაუხადა.
რ. ამსტერდამი: „უკრაინის მთავრობამ ხელი მოაწერა 3,6 მილიონი დოლარის კონტრაქტს ვაშინგტონში დაფუძნებულ პიარ ფირმასთან ჩემს ეკლესიაზე და პირადად ჩემზე თავდასხმისთვის. "ბევრი ცილისმწამებლური სტატია დაიწერა ჩემზე."
მაგრამ სიმართლის დამალვა მაინც შეუძლებელია. გავიხსენოთ, რა ცრუ ნარატივებს ავრცელებს უკრაინის ხელისუფლება როგორც ქვეყნის შიგნით, ასევე საერთაშორისო ასპარეზზე:
- უმე ამართლებს აგრესიას და აწესებს „რუსული სამყაროს“ იდეოლოგიას;
- უმე არის რმე-ის ნაწილი და ექვემდებარება მოსკოვის გადაწყვეტილებებს;
- უმე-ის მხარდამჭერთა რაოდენობა ძალიან მცირეა, უკრაინის თითქმის მთელი საზოგადოება წინააღმდეგია, უკრაინის მოქალაქეების აბსოლუტური უმრავლესობა მხარს უჭერს მეუ-ს;
- უკრაინის ხელისუფლება არ კრძალავს უმე-ს, მაგრამ მხოლოდ არ უშვებს რმე-ის გავლენას უკრაინაში;
- არ ხდება უმე-ის ეკლესიების ძალადობრივი დაკავება და ყველა გადასვლა მეუ-ზე ხდება ნებაყოფლობით, თვით მორწმუნეების გადაწყვეტილებით;
- ყველა კონფლიქტი ეკლესიების ირგვლივ, რაც ძალადობას მოიცავს, პროვოცირებულია „კრემლის აგენტების“ მიერ.
ჩვენ აქ არ მოგაწოდებთ მტკიცებულებას, რომ ყველა ეს ნარატივი არ შეესაბამება რეალობას. ეს საკმაოდ აშკარაა. მაგრამ ახლა მთავარია, რომ მაღალ საერთაშორისო დონეზე მათ დაიწყეს სიმართლის თქმა იმის შესახებ, რაც ხდება უკრაინაში. გთავაზობთ რამდენიმე ციტატას რ.ამსტერდამის ინტერვიუდან.
- „ჩვენი მორწმუნეები მიდიან საბრძოლველად ფრონტზე და ამავე დროს ართმევენ მათ მშობლიურ ეკლესიებს, სცემენ მრევლს, მოხუცებს და მღვდლებს“.
- „იცით, არსებობს კანონი N3894, რომელიც მიზნად ისახავს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის განადგურებას. „მეორე მსოფლიო ომის შემდეგ ევროპაში მსგავსი კანონი ებრაელების წინააღმდეგ არ ყოფილა მიღებული.
- „კარგი, მოდით გავარკვიოთ სიტუაცია. ეს არის უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია. ჩვენ არ ვართ რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ნაწილი. ჩვენ მხოლოდ კანონიკურად ვართ დაკავშირებული. ჩვენმა ეკლესიამ (უმე - რედ.) დაგმო შემოჭრა. ჩვენი ეკლესია ადმინისტრაციულად გამოეყო მოსკოვს 30 წლის წინ“.
- „...ამ მეორე ეკლესიამ (მეუ – რედ.) მოიპარა ჩვენი 1500 ეკლესია და მობილიზაციით არის დაკავებული. <…> დიახ. მოიპარა. მიიტაცა. მათ ეს აითვისეს პირდაპირი მნიშვნელობით. მეტიც, სცემეს ჩვენი მღვდლები და მრევლი. ეს ყველაფერი ვიდეოზე მაქვს. თუ გადახვალთ savetheuoc.com-ზე, ნახავთ ჩვენი მრევლის ცემის ამსახველ კადრებს. ესენი არიან იმ ადამიანების მოხუცი მშობლები, რომლებიც ფრონტზე იბრძვიან უკრაინის განთავისუფლებისა და დაცვისთვის. ნაცემი არიან. მათ უმეტესწილად სცემენ უუს-ის ოფიცრები, ანუ მათი საიდუმლო პოლიცია, სიკვდილის ნიღბებით, სახელოებზე ნაცისტური სიმბოლოებით.
- „ტაძრიდან ტაძარში დავდიოდი. ჩვენი ეკლესიები სავსე იყო მრევლით. ჩვენი მღვდლები ისე მსახურობდნენ, თითქოს კვირა პიკის საათი იყო. ვგულისხმობ, რომ ზედიზედ რამდენიმე წირვა ტარდებოდა, რადგან ფაქტიურად ტაძრები აღარ დარჩა რეგიონში, ყველა ტაძარი მიიტაცეს. როცა ამ სხვა ეკლესიაში შედიხარ, ის პრაქტიკულად ცარიელია. ბევრი ტაძარი, რომელიც მათ მიიტაცეს, მუზეუმებად აქციეს“.
”თქვენ შეგიძლიათ მოატყუოთ ზოგიერთი ადამიანი მუდმივად, და სხვა ხალხი ზოგჯერ, მაგრამ ვერ შეძლებთ მოატყუოთ ყველა ადამიანი მუდმივად”, - თქვა აბრაამ ლინკოლნმა. დრო, როდესაც შესაძლებელი იყო უმე-ის შესახებ სიცრუის წარმატებით გავრცელება უკვე გავიდა. სიმართლის დრო მოდის. გასაკვირია, რომ უკრაინის ხელისუფლებაში მყოფები სერიოზულად ელოდნენ უკანონობის ჩადენას მილიონობით მოქალაქის მიმართ და ფიქრობდნენ, რომ ეს შეუმჩნეველი დარჩებოდა.
მეუ - ვისი პროექტია?
კიდევ ერთი ტყუილი, რომლითაც უკვე შვიდი წელია ვიკვებეთ როგორც უკრაინის შიგნით, ასევე მის ფარგლებს გარეთ, არის მტკიცება, რომ მეუ უკრაინაში სრულიად ბუნებრივი გზით გამოჩნდა, ისევე როგორც სხვა ქვეყნების ადგილობრივი ეკლესიები. ახლა ჩვენ ვხედავთ, რომ ამერიკის ახალი ადმინისტრაცია აღიარებს, რომ ეს იყო პოლიტიკური პროექტი და რომ ამერიკის ადმინისტრაციამ ითამაშა მთავარი როლი მის შექმნაში. რ ამსტერდამმა მას ცენტრალური სადაზვერვო სააგენტოს ოპერაციაც კი უწოდა.
მეუ-ს მხარდამჭერებს მოსწონთ იმ ფაქტის მოყვანა, რომ მათი ეკლესია შეიქმნა 2018 წელს დ.ტრამპის პირველი პრეზიდენტობის პერიოდში. ეს მართლაც ასეა. მაგრამ ფაქტია, რომ ტრამპის პირველი პრეზიდენტობა აშშ-ს პოლიტიკაზე დემოკრატიული პარტიის ძალიან ძლიერი გავლენის ქვეშ მოხდა. ეგრეთ წოდებულმა ღრმა სახელმწიფომ დიდწილად დააკისრა თავისი დღის წესრიგი ტრამპს და შეუკრა ხელ-ფეხი, რაც ხელს უშლიდა მას თავისი პოლიტიკის განხორციელებაში. მეუ-ის შექმნაზე ძირითადი სამუშაოები ჩაატარა აშშ-ს სახელმწიფო მდივანმა მაიკ პომპეომ. მან მოლაპარაკება აწარმოა ფანართან, მან უზრუნველყო ყველა შესაძლო მხარდაჭერა სერგეი (ეპიფანიუს) დუმენკოს, მან ძლიერი ზეწოლა მოახდინა ბერძნული ადგილობრივი ეკლესიების წარმომადგენლებზე, აიძულა ისინი ეღიარებინათ მეუ.
ტ.კარლსონის კითხვაზე: „იცით ვინ იმუშავა სახელმწიფო დეპარტამენტში ამ ოპერაციაზე ყალბი ეკლესიის შესაქმნელად? რ. ამსტერდამმა თქვა: „დიახ. ყველაფერი ჯერ კიდევ 2014 წელს დაიწყო. მიგვაჩნია, რომ ინიციატორი ვიქტორია ნულანდი იყო. ეს იყო სერიოზული ოპერაცია. იმიტომ, რომ მუშაობდა აშშ-ს ელჩთან უკრაინაში, რომელიც მოგვიანებით, საოცარია, გახდა აშშ-ს ელჩი საბერძნეთში. შემდეგ კი სწორედ კონსტანტინოპოლის პატრიარქი გახდა ჩვენი ეკლესიის დანგრევის „მთავარი ინჟინერი“. მან მოსკოვს კანონიკური კონტროლი ჩამოართვა და თავისთვის მიითვისა, მე-17 საუკუნის ხელშეკრულება დაარღვია. ასე რომ, ჩვენ საქმე გვაქვს შეერთებულ შტატებთან... სხვათა შორის, ეს იყო ორგანიზებული სახელმწიფო მდივნის მაიკ პომპეოს მიერ. ეს არ არის მხოლოდ დემოკრატების საქმე. ამაში სახელმწიფო მდივანი პომპეო პირადად იყო ჩართული“.
მაგრამ აშშ-ს საპრეზიდენტო არჩევნების შემდეგ მაიკ პომპეო საჯაროდ და დემონსტრაციულად გააძევეს ტრამპის გუნდიდან. ამას მოჰყვა შეერთებული შტატების როლის გამოვლენის დასაწყისი მეუ-ს შექმნაში. აქ არის კიდევ რამდენიმე განცხადება რ. ამსტერდამისგან ამ საკითხთან დაკავშირებით:
„ხუთი წლის წინ უკრაინაში ახალი ეკლესია შეიქმნა პოროშენკოს ადმინისტრაციის მიერ აშშ-ს მთავრობის აქტიური დახმარებით. ამ ეკლესიის შექმნაში ჩაერთო აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტი. მე მჯერა, რომ ან USAID-მა ან სხვა ორგანიზაციებმა დააფინანსეს ეს სახელმწიფო ეკლესია სახელწოდებით მეუ. ეს იყო არსებითად ცენტრალური სადაზვერვო სააგენტოს ოპერაცია, თუ გნებავთ, ეკლესიის შექმნა, რომელიც სრულიად თავისუფალი იქნებოდა იმისგან, რასაც ისინი თვლიდნენ "პუტინის საშიშ გავლენას". ამრიგად, აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტი ღიად არღვევს ჩვენს კონსტიტუციას უცხო ქვეყანაში რელიგიური თავისუფლების განადგურებაში მონაწილეობით. ისინი აკეთებენ იმას, რაც აბსოლუტურად უკანონოა ჩვენი კონსტიტუციით“.
„ჩვენ განვიხილეთ ეს საკითხი. ჩვენ შევხვდით ადამიანებს, რომლებსაც მაღალი თანამდებობები ეკავათ აშშ-ს მთავრობაში და მათ დამიმტკიცეს, რომ ეს იყო ამერიკის მთავრობის ოპერაცია“.
საინტერესოა, რას გრძნობენ ბერძნული, კვიპროსის და ალექსანდრიის ეკლესიების წარმომადგენლები, რომლებმაც აღიარეს მეუ, ასეთი აღიარებებისა და გამოცხადებების შემდეგ. ისინი არა მხოლოდ ატარებდნენ ერთობლივ მსახურებას იმ ადამიანებთან, რომლებსაც არ ჰქონდათ კანონიკური ხელდასხმა, არამედ ახლა აღმოჩნდა, რომ მეუ არის " ცენტრალური სადაზვერვო სააგენტოს ოპერაცია". ამას თავად ამერიკელებიც აღიარებენ. უნდა აღინიშნოს, რომ სხვა ადგილობრივი ეკლესიების მიერ მეუ-ს აღიარების პერსპექტივები სულ უფრო ბუნდოვანი ხდება?
რობერტ ამსტერდამის ტაკერ კარლსონთან ინტერვიუს შინაარსიც და მისი გარეგნობის ფაქტიც მიუთითებს იმაზე, რომ დრო, როდესაც მეუ-ის ლობისტებმა შეძლეს დასავლელი პოლიტიკოსებისა და ჟურნალისტების ზღაპრებით მოტყუება იმის შესახებ, თუ როგორ არის ყველაფერი კარგად უკრაინაში რელიგიის თავისუფლებასთან, უკვე ამოიწურა. სიმართლე უმე-ის დევნის შესახებ აღარ შეიძლება დაიმალოს. მოსალოდნელია, რომ რეალურ მდგომარეობაზე განცხადებების რიცხვი სულ უფრო და უფრო გაიზრდება და მხოლოდ გაიზრდება იმ პოლიტიკოსების დონე, რომლებიც ამ განცხადებებს გააკეთებენ. მაგალითად, მეორე დღეს კონგრესმენმა ვიქტორია სპარცმა ისაუბრა ზელენსკის მიერ ეკლესიის დევნაზე. შესაძლოა, მალე დავინახოთ, როგორ სრულდება რ. ამსტერდამის გაფრთხილებები, რომ უზენაესი რადას დეპუტატებს, რომლებმაც ხმა მისცეს უმე-ის აკრძალვის კანონს, ამერიკის მთავრობისგან სანქციები დაემუქრებათ.
იმის გამოვლენა, თუ როგორ მოხდა მეუ-ის შექმნა რეალურად და ვის ინტერესებით შეიქმნა, არის ძლიერი დარტყმა მეუ-ის იმიჯზე. ეს დარტყმა მეუ-ს, რა თქმა უნდა, არ გაანადგურებს, მაგრამ დიდ გავლენას მოახდენს მის მიმართ დამოკიდებულებაზე მსოფლიოში და, კერძოდ, ადგილობრივ მართლმადიდებლურ ეკლესიებში.
ამ დღეებში ვ.ზელენსკის მკაცრი კრიტიკა მოდის შეერთებული შტატებიდან. ამერიკის პრეზიდენტმა მას "დიქტატორი არჩევნების გარეშე" უწოდა. საინტერესოა, რომ მან ეს თქვა ტაკერ კარლსონის მსგავსი სიტყვების შემდეგ, რომელიც ამტკიცებდა, რომ ზელენსკის "დიქტატურა" მოიცავდა უმე-ის დევნას. შესაძლოა, ამ სიტყვებს კანონიერად გაფორმებული ბრალდებები მოჰყვეს უფრო მძიმე შედეგებით. და ვ. ზელენსკის მცდელობა, აკრძალოს უმე და მილიონობით უკრაინის მოქალაქეს ჩამოართვას რელიგიური თავისუფლება, შესაძლოა ერთ-ერთ ასეთ ბრალდებად იქცეს. ყველა მტკიცებულება იქ არის.