მოუსმენს თუ არა ფანარის უფროსი ათონისა და საბერძნეთის აბატებს? ფოტო: СПЖ მოუსმენს თუ არა ფანარის უფროსი ათონისა და საბერძნეთის აბატებს? ფოტო: СПЖ
2025 წლის 22 იანვარს საბერძნეთისა და ათონის თითქმის ოთხი ათეული მონასტრის წინამძღვრებმა და ბერებმა დაწერეს მიმართვა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მხარდასაჭერად. მოკლედ, ბერები წერენ, რომ უმე-ის დევნა მოწმობს მის სიმართლეს, ხოლო 2024 წელს მიღებული კანონი, რომელიც ფაქტობრივად კრძალავს უმე-ს, აქცევს უკრაინას რეპრესიულ სახელმწიფოდ, რომელიც აკანონებს ძალადობას და ცილისწამებას ეკლესიის წინააღმდეგ. აბატებმა გაიხსენეს ჩერკასის საკათედრო ტაძრის აღება, როდესაც მიტროპოლიტი თეოდოსი სცემეს და ფიზიკური ძალადობა გამოიყენეს უმე-ის მორწმუნეებზე და ხაზგასმით აღნიშნეს, რომ მსგავსი ამბავი მოხდა კოლონაკის წმინდა დიონისეს ეკლესიასთან დაკავშირებით. ათენის რაიონში, პატრიარქმა ბართლომემ „მტკიცედ დაგმო ძალადობის ნებისმიერი აქტი, განსაკუთრებით მიმართული ღვთისმსახურების ადგილების წინააღმდეგ, საიდანაც მოდის მხოლოდ სიყვარულის, მშვიდობისა და სოლიდარობის გზავნილები“.
ბერები წერდნენ, რომ ლოცულობდნენ, რათა უფალს „შეერბილებინა ძლევამოსილთა გულების სისასტიკე, შეაჩეროს ყოველგვარი ძალადობა და მიანიჭოს ასე საჭირო მშვიდობა უკრაინასა და მთელ მსოფლიოს“ და სურთ, რომ ეს მომხდარიყო „ჩვენი ქრისტიანული რწმენით, სინანულით, მოთმინებითა და სიყვარული, როგორც გვასწავლის "მისი უნეტარესი მიტროპოლიტი ონოფრე."
რატომ მივიჩნევთ ამ წერილს მნიშვნელოვან გზავნილად, რომელიც, პირველ რიგში, კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს და პირადად პატრიარქ ბართლომეოსს მიმართავს? მოდით გავარკვიოთ.
რატომ არის ეს წერილი მნიშვნელოვანი?
მართლმადიდებელ ქრისტიანთა გონებაში ათონის მთა ყოველთვის იყო განსაკუთრებული ადგილი - ღვთისმშობლის სამფლობელო. უფრო მეტიც, მართლმადიდებლური ეკლესიის ისტორიის განმავლობაში, ათონელი ბერების ხმა ძალიან ხშირად ამაღლდა ჩვენი ეკლესიის დოგმატებისა და კანონების დასაცავად. ისინი აღესრულნენ სამყაროსთვის, მიუძღვნეს სიცოცხლე ღმერთს და სხვა ინტერესები არ აქვთ, გარდა იმისა, რომ ემსახურონ მას. ამ მიზეზით, ბევრ ჩვენგანს სჯერა, რომ ათონელები არიან ადამიანები, რომლებიც იცავენ ჭეშმარიტებას და უბრალოდ ვალდებულნი არიან რეაგირება მოახდინონ მის გათელვაზე - იქნება ეს საერო თუ საეკლესიო ხელისუფლების მიერ.
ასე ვექცევით ბერძნული მონასტრების ბერებს, რადგან საბერძნეთი თანამედროვე მართლმადიდებლობის აკვანია და იქიდან მივიღეთ სახარების ნათელი. სწორედ ამიტომ, საბერძნეთისა და ათონის 39 მონასტრის წინამძღვრებისა და ბერების მიმართვა აღიქმება ჩვენ მიერ არა მხოლოდ სიტყვებით, არამედ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მხარდაჭერის სიმბოლოდ სასტიკი დევნის პირობებში. ეს წერილი აჩვენებს, რომ მათაც კი, ვინც კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს იურისდიქციას ექვემდებარება, იციან უკრაინაში მომხდარი უსამართლობის შესახებ და არ არიან მზად, გაჩუმდნენ ან თვალი დახუჭონ იმაზე, რაც დღეს ხდება ჩვენს ეკლესიასთან დაკავშირებით. მათ მიმართვაშიც ნათქვამია, რომ სიმართლის დამალვაც კი არ შეიძლება, თუკი მის დაჩუმებას ან გაყალბებას ცდილობენ.
ერთი შეხედვით შეიძლება მოგეჩვენოთ, რომ წერილი უბრალოდ ბერების ჯგუფის აზრია და ფანარის წევრებმა, განსაკუთრებით კი პოლიტიკოსებმა შეიძლება მას ყურადღება არ მიაქციონ. მაგრამ თუ უფრო ღრმად ჩაიხედავთ, ცხადი ხდება: მისი ყოველი სიტყვის უკან არის ტკივილი, არის იმის გაგება, რომ ქრისტიანობა ძალადობით არ დამყარდება და მით უმეტეს, რომ ძალადობა (ამ შემთხვევაში - უკრაინაში) არ შეიძლება გამართლდეს ნებისმიერი ლამაზი სიტყვით "ერთიანობის" შესახებ. რადგან სისხლითა და ცრემლებით ერთიანობის მიღწევა შეუძლებელია. ამ წერილის მიღმა ჭეშმარიტების დაცვის სურვილიც დგას.
ხაზგასმით აღვნიშნოთ, რომ მიმართვას ხელმომწერები ეკუთვნიან ფანარისა და საბერძნეთის ეკლესიის იურისდიქციის ქვეშ მყოფ მონასტრებს - იგივე ეკლესიებს, რომლებმაც აღიარეს მეუ. მეტიც, ხუთივე ხელმომწერი ათონელი იღუმენი და მათი მონასტრის ძმები ყოველ ლიტურგიაზე იხსენიებენ პატრიარქ ბართლომეოსს და არ სურთ მასთან დაპირისპირება. იგივე შეიძლება ითქვას იმ მონასტრებზე, რომლებიც მდებარეობს საბერძნეთის ტერიტორიაზე. მაგალითად, ხელმომწერთა შორის არის სოფელ სოხოში ფერისცვალების მონასტრის წინამძღვრის სახელი, ევლოგი, რომლის მიტროპოლიტი იყო ერთ-ერთი პირველი (და თითქმის ერთადერთი) ბერძენ ეპისკოპოსთა შორის, ვინც აღიარა მეუ, არამედ დუმენკოსთან ერთად ემსახურა კიევში 2019 წლის 28 ივლისს, რუსეთის ნათლობის დღისადმი მიძღვნილ „მსახურებაზე“ (მაშინ, გავიხსენოთ, საბერძნეთის ეკლესიის მიერ მეუ-ს ოფიციალური ლეგალიზებამდე ჯერ კიდევ რამდენიმე თვე იყო დარჩენილი).
ასევე არის მონასტრები, რომლებიც მდებარეობს საბერძნეთის სხვა ეპარქიების ტერიტორიაზე, რომელთა მიტროპოლიტებმა აღიარეს მეუ, რაც ნიშნავს, რომ ოფიციალურად უნდა დაიცვან თავიანთი იერარქების პოზიცია, მაგრამ სინამდვილეში მათი სიტყვები ეწინააღმდეგება ოფიციალურ ხაზს. რატომ?
უმე-ის ჭეშმარიტ ეკლესიად აღიარება
შეგახსენებთ, რომ 2019 წელს პატრიარქმა ბართლომემ განაცხადა, რომ ის მხოლოდ „დროებით ითმენს უკრაინელი იერარქების (უმე-ის – რედ.) არსებობას არა როგორც ადგილობრივ მმართველ ეპისკოპოსებს, არამედ მხოლოდ როგორც ტიტულოვან იერარქებს ან მათ, ვინც (აქვს რეზიდენცია) იმყოფება უკრაინაში.” მისი თქმით, მისი უნეტარესი მიტროპოლიტი ონოფრე „აღარ განიხილება როგორც კიევის კანონიკური მიტროპოლიტი, არამედ როგორც კიევში მცხოვრები იერარქი, როგორც ეს დაიბეჭდა მსოფლიო საპატრიარქოს 2020 წლის გამოცემაში“. და ეს სიტყვები არ არის მხოლოდ უმე-ის იერარქების „არაღიარება“, არამედ კონკრეტული სიგნალი იმისა, რომ რადგან ისინი არ გახდნენ მეუ-ს ნაწილი, შეიძლება ჩაითვალონ „უკრაინის ტერიტორიაზე დროებით მცხოვრებ“ იერარქებად… რმე. სხვათაშორის, ამის საფუძველზე (პატრიარქ ბართლომეს სიტყვები), ესთს-ის ექსპერტებმა მიიჩნიეს, რომ უმე შეიძლება აიკრძალოს.
ამასთან, ფანარისგან განსხვავებით, საბერძნეთისა და ათონის ბერები უმე-ს უწოდებენ არა "უკრაინის რმე-ის ეპარქიებს", არამედ უკრაინის ნამდვილ მართლმადიდებლურ ეკლესიას მიტროპოლიტ ონუფრიის ხელმძღვანელობით. ეს ფაქტი განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, რადგან ცხადყოფს, რომ კონსტანტინოპოლის პატრიარქის ფორმალურად დაქვემდებარებული პირებიც კი აღიარებენ უმე-ის კანონიკურობას. უფრო მეტიც, ისინი ხაზს უსვამენ, რომ უკრაინაში მართლმადიდებელ ქრისტიანთა აბსოლუტური უმრავლესობა რჩება ამ ეკლესიის ერთგული. ბერებმა თავიანთ წერილში დაასახელეს მორწმუნეების რაოდენობაც, რომლებიც, მათი აზრით, მიეკუთვნებიან უმე-ს - დაახლოებით 24 მილიონი ადამიანი.
არსებითად, ეს აღიარება არის გამოწვევა ფანარის მთელი ოფიციალური პოზიციისთვის, რომელიც ცდილობს უმე-ის იზოლირებას და მოსკოვის მიერ კონტროლირებად მარგინალურ სტრუქტურად წარმოჩენას. სინამდვილეში, ბერები ღიად ამბობენ, რომ უმე არ არის მხოლოდ პოლიტიკური ან ეთნიკური პროექტი, არამედ ცოცხალი ეკლესია, რომელიც ახორციელებს თავის მსახურებას სასტიკი დევნის პირობებშიც კი.
დევნა ჭეშმარიტი ეკლესიის ნიშანია
ბერები მოწოდებას პავლე მოციქულის სიტყვებით იწყებენ: „და ყველა, ვისაც სურს იცხოვროს ღვთისმოსაობით ქრისტე იესოში, იდევნება“ (2 თომა. 3:12). აღსანიშნავია, რომ, ჩვენი აზრით, ეს არგუმენტი განსაკუთრებით საგულისხმოა უკრაინაში არსებული „ეკლესიური სიტუაციის“ კონტექსტში. ბერები დარწმუნებულნი არიან, რომ უმე-ის ტანჯვა ადასტურებს მის, როგორც ეკლესიის ნამდვილობას. ბოლოს და ბოლოს, სხვაგვარად როგორ შეიძლება აიხსნას, რომ მილიონობით მორწმუნე აგრძელებს თავისი ეკლესიის ერთგულებას, მიუხედავად დაპატიმრებისა, ძალადობის, ცილისწამებისა და სიძულვილისა?
ამასთან, დევნაზე საუბრისას ბერები უსაფუძვლოდ კი არ რჩებიან, არამედ კონკრეტულ მაგალითებს მოჰყავთ. ამგვარად, ისინი ახსენებენ ეკლესია-მონასტრების მიტაცებას, ეპისკოპოსების დაპატიმრებას და საერო პირთა შეურაცხყოფას. განსაკუთრებით გამოირჩევა ჩერკასის მთავარანგელოზ მიქაელის საკათედრო ტაძრის აღება. წერილი, რომელიც ალბათ უკვე წაიკითხეს ფანარში, იხსენებს, თუ როგორ შეიჭრა 2024 წლის ოქტომბერში ასამდე შენიღბული ადამიანი უმე-ის ჩერკასის საკათედრო ტაძარში ქიმიური ნივთიერებებისა და პნევმატური იარაღის გამოყენებით. ბუნებრივია, ამ აღმაშფოთებელი შემთხვევის შესახებ მთელმა მსოფლიომ შეიტყო და ამის შესახებ პატრიარქმა ბართლომემ რომ არ შეიტყო. ეს ფაქტი შეიძლება დადასტურდეს ნატალია ვასილევიჩის ჩვენებით, რომლის თანახმად, პატრიარქმა ბართლომემ, ევსტრატი ზორიასთან საუბარში, გამოხატა თავისი ღრმა შეშფოთება მეუ-ს საქმიანობის კონტექსტში მომხდარი ძალადობისა და ყადაღების გამო და ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ერთიანი ეკლესია არ შეიძლება აშენდეს ძალადობაზე.
ამიტომ ჩერკასში მომხდარი ინციდენტის ხსენება შემთხვევითი არ არის. ეს არის მკაფიო სიგნალი ფანარის მეთაურისთვის, რომ მას არ აქვს უფლება გაჩუმდეს იმ ადამიანების ქმედებებზე, შვილებად მიიჩნევს. ძირითადად,
წერილის სიტყვები მსუბუქი შეხსენებაა პატრიარქ ბართლომესთვის, რომ შეუძლებელი ხდება ჭეშმარიტების დამალვა და თუ ფანარი გააგრძელებს დუმილს, ეს მხოლოდ ზიანს მიაყენებს როგორც საკუთარ თავს, ასევე მთელ ეკლესიას.
ე.წ. "მეუ"
საინტერესოა, რომ წერილის ავტორები უპირისპირებენ უმე-ს დუმენკოვის სტრუქტურას მეუ-ს. უფრო მეტიც, ისინი იმდენად მკვეთრად განსხვავდებიან, რომ შეუძლებელია არ შეამჩნიოთ. მიუხედავად იმისა, რომ ბერები ეკუთვნიან იურისდიქციებს, რომლებმაც ოფიციალურად აღიარეს დუმენკო, ისინი არ თვლიან მის სტრუქტურას ლეგიტიმურად და მოიხსენიებენ მას, როგორც "ე.წ. "უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიას", მეუ ბრჭყალებში. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, მიმართვაში გაჟღერებული პოზიცია კიდევ ერთი დადასტურებაა იმისა, რომ კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს არაჩვეულებრივი ძალისხმევის მიუხედავად მეუ-ს ლეგიტიმაციისთვის, ფანარის სამღვდელოებაც კი არ აღიარებს მას. რა შეგვიძლია ვთქვათ სხვებზე?
უფრო მეტიც, თუ კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოსა და ბერძნულ ეკლესიაში ტომოსის მინიჭების დღიდან 6 წლის შემდეგაც არიან ისეთები, ვინც არ მიიჩნევს მეუ-ს კანონიკურ ეკლესიად, მაშინ ჩნდება კითხვა: როგორ მიაღწიეს მათ აღიარებას სხვებისგან? და რამდენია ბერძნულ ეკლესიებში, ვინც დუმს ფანარის ქმედებებზე, მაგრამ სინამდვილეში არიან მათი მოწინააღმდეგეები?
ჩვენ ყველამ ვიცით, რომ მეუ არის ისეთივე მტკივნეული საგანი ფანარის ხელმძღვანელისთვის, როგორც ომის მხარდაჭერა მოსკოვის პატრიარქისთვის. ასე რომ,
ათონის და ბერძნული მონასტრების ამჟამინდელი წერილი შეიძლება შევადაროთ ჰიპოთეტურ ვითარებას, თითქოს რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მთავარი მონასტრები გამოვიდნენ უკრაინის ომის დაგმობით და მშვიდობისკენ მოწოდებით.
უკრაინის ხელისუფლება, ჰიტლერი და სტალინი
კიდევ ერთი პუნქტი, რომელიც ყურადღების ღირსია, არის წერილის ავტორების მიერ გავლებული პარალელი უკრაინის ამჟამინდელი ხელისუფლების ქმედებებსა და წარსულის ტოტალიტარულ რეჟიმებს შორის. უზენაესი რადას მიერ 2024 წლის აგვისტოში მიღებული კანონი, რომელიც კრძალავს უმე-ს, შედარებულია ჰიტლერისა და სტალინის დროინდელ რეპრესიებთან. „ეს კანონი აქცევს უკრაინას, „ევროპული ორიენტაციის“ ქვეყანას, ტოტალიტარულ სახელმწიფოდ“, - წერენ ბერები.
ეს შედარება არ არის მხოლოდ ემოციური შეფასება. ეს არის სერიოზული ბრალდება, რაც ცხადყოფს, რომ ხელისუფლების ამჟამინდელ ქმედებებს არანაირი კავშირი არ აქვს დემოკრატიასთან და რელიგიის თავისუფლებასთან. ისინი მიზნად ისახავს მთელი ეკლესიის განადგურებას, მილიონობით ადამიანის დათრგუნვას, ვისთვისაც რწმენა არა მხოლოდ ტრადიცია, არამედ ცხოვრების აზრია. მაგრამ ყველაზე მნიშვნელოვანი ის არის, რომ ამას ყველა ხედავს ევროპასა და მსოფლიოს სხვა ქვეყნებში. დიახ, მაშინ, როცა ევროპული სასამართლოები დუმს და დემოკრატიული პოლიტიკოსები თვალს ხუჭავენ იმაზე, რაც ხდება უკრაინაში, ქვეყანაში ომია. მაგრამ ყველა ომი ადრე თუ გვიან მთავრდება და ყველა დამნაშავე ადრე თუ გვიან პასუხს აგებს თავის დანაშაულზე.
ბერების მიმართვა ფანარის ოფიციალური პოზიციის გამოწვევაა. ეს აჩვენებს, რომ ამ სტრუქტურაშიც არიან ისეთები, ვინც არ ეთანხმება იმას, რაც ხდება. კონსტანტინოპოლის საპატრიარქომ უნდა გაიგოს, რომ ასეთი რამის იგნორირება არ შეიძლება.
არსებითად, ბერები პატრიარქ ბართლომეს მიანიშნებენ, რომ მისთვის ჭეშმარიტების მომენტი მოდის. ან აღიარებს თავის შეცდომას მეუ-სთვის ტომოსის მინიჭებისას და შეეცდება როგორმე შეცვალოს სიტუაცია, ან გააგრძელებს დუმილს, რისკის ქვეშ დაკარგავს ნდობას თუნდაც მხარდამჭერებს შორის.
საბერძნეთისა და ათონის აბატთა წერილი არ არის მხოლოდ უმე-ის მხარდაჭერა. ეს არის მოწოდება მოქმედებისკენ. ნათქვამია, რომ სიმართლე პოლიტიკურ ინტერესებზე მაღლა დგას და დროა პატრიარქმა ბართლომემ თავისი შეცდომები გამოასწოროს.
მაგრამ იმ შემთხვევაშიც კი, თუ კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს პასუხი არ მოჰყვება ამ შემთხვევაში, ჩვენთვის ერთი რამ სრულიად ნათელია: სიმართლის დამალვა და დამარხვა აღარ შეიძლება. უმე-ის დევნა არ არის ადგილობრივი პრობლემა, არამედ გამოწვევა მთელი მართლმადიდებლური სამყაროსთვის.
და თუ ფანარი მათ არ უპასუხებს, მაშინ ვიმედოვნებთ, რომ სხვა ეკლესიების იერარქები გამოეხმაურებიან. ყოველივე ამის შემდეგ, ამაზეა დამოკიდებული 21-ე საუკუნის მართლმადიდებლობის მომავალი.