ბორის ჯონსონი ბრიტანელებს ვაქცინაციისკენ მოუწოდებს
ბორის ჯონსონი საშობაო მიმართვაში ბრიტანელებს ვაქცინაციისკენ მოუწოდებს. ფოტო: скриншот видео YouTube-канала Guardian News
The Guardian-ის ცნობით, დაუნინგ სტრიტზე ნაძვის ხის ფონზე გადაღებულ ვიდეომიმართვაში, ბრიტანეთის პრემიერ მინისტრმა ბორის ჯონსონმა თავის თანამემამულეებს მოუწოდა, მიიღონ ვაქცინის დამატებითი დოზა კოროვირუსის საწინააღმდეგოდ, როგორც იესო ქრისტეს მიერ ნასწავლი  მოყვასის სიყვარულის ნიშნად. ”ბოლოს და ბოლოს, ეს არის იესო ქრისტეს სწავლება, რომლის დაბადება არის ამ გრანდიოზული დღესასწაულის გულში, ჩვენ უნდა გვიყვარდეს ჩვენი ახლობლები, როგორც საკუთარი თავი”, - თქვა მან.
მინისტრმა აღნიშნა, რომ ჯერ ნაადრევია საუბარი პანდემიის დასრულებაზე, მაგრამ ბევრი ბრიტანელი შეძლებს შობის აღნიშვნას წელს ოჯახის უფრო მეტ წევრთან ერთად, ვიდრე წინა წელს. "თქვენ დაგჭირდებათ უფრო დიდი ინდაური", - იხუმრა ჯონსონმა.
შობის წინა დღეს, ბრიტანელები ფიქრობდნენ, რომ მთავრობა შეზღუდავდა კომუნიკაციას არდადეგების დროს, რათა შეაჩერონ Omicron შტამის გავრცელება, მაგრამ მინისტრებმა გადაწყვიტეს არ გაემკაცრებინათ შეზღუდვები.
2020 წელს ქვეყნის ზოგიერთ ნაწილს, მათ შორის ლონდონის მოსახლეობას, შობამდე რამდენიმე დღით ადრე სახლიდან გასვლა აუკრძალეს. სხვა ქალაქებში 2-3 ოჯახზე მეტი ვერ იკრიბებოდა და მხოლოდ ერთი დღით. წელს, ზოგიერთი რეგიონი გააგრძელებს COVID-19-ის საწინააღმდეგო ვაქცინაციას შობის დღესაც კი.
ბორის ჯონსონი მოინათლა როგორც კათოლიკე, მაგრამ იშვიათად განიხილავს რწმენას. პოლიტიკოსის ბიოგრაფიიდან ცნობილია, რომ ეტონში სწავლისას მან ანგლიკანიზმი მიიღო. ამიტომ მისმა ქორწილმა ამ გაზაფხულზე, ვესტმინსტერის კათოლიკურ ტაძარში, თანამემამულეებში გაკვირვება გამოიწვია.