ხარკოვში უნიატმა ეპისკოპოსებმა უმა-ს ძეგლი გახსნეს
უკრაინის ბერძნულ-კათოლიკური ეკლესიის წარმომადგენლები ნაციონალისტებთან ერთად ხსნიან უმა-ს ძეგლს ხარკოვში. ფოტო: Facebook «Правый сектор Слобожанщина»
25 დეკემბერს ხარკოვში, უბ-კე-ის ეპისკოპოსებმა - ხარკოვის ეგზარქოსმა ვასილიმ და მთავარეპისკოპოს-ემერიტმა (ყოფილი არქიეპისკოპოსი - რედ.) იგორ ისიჩენკომ აკურთხეს უკრაინის მეამბოხე არმიის დაღუპულ ჯარისკაცების მემორიალური ნიშანი, იტყობინება ხარკოვის ეგზარქატის ოფიციალური ვებგვერდი.
მემორიალური ნიშნის გახსნის ცერემონიაზე ხარკოვის ეგზარქოსმა ვასილიმ საზეიმოდ გამოაცხადა, რომ უმა-ს ექსპლოატაციებში იგი ეძებდა შთაგონებას ქრისტეში თავისუფლების მოსაპოვებლად.
„ჯვრით, სამშობლოსათვის საკუთარი თავის მსხვერპლად შეწირვით დაიცვეს ჩვენი მომავალი, უზრუნველყვეს უკრაინის სახელმწიფოებრიობა, რომელიც სამი ათეული წლის წინ შევიძინეთ. უკრაინის მემორიალური არმიის ჯარისკაცების გმირულ საქმეში ჩვენ ვეძებთ ძალას, რომელიც დაგვეხმარება თავის დაცვაში, გამარჯვებაში, ქრისტეში თავისუფლების მოტანაში“, - განაცხადა უნიატმა ეგზარქოსმა.
ღონისძიებაზე უნიატთა წარმომადგენლებთან ერთად, მემარჯვენე სექტორის, სვობოდას და სხვა ნაციონალისტური ორგანიზაციების აქტივისტები დროშებს აფრიალებდნენ. ამავდროულად, ხარკოვის "მარჯვენა სექტორმა" თავის ოფიციალურ გვერდზე გამოთქვა რწმენა, რომ უკრაინელი მეამბოხეებისთვის ძეგლის გახსნა კიდევ უფრო გააერთიანებს პატრიოტებს და დაიცავს ქვეყანას რუსული აგრესიისგან.
პირველად, ხარკოვში უმა-ს ძეგლი 1992 წელს გაიხსნა, მაგრამ იგი ასჯერ შეურაცყვეს -  გადაასხეს საღებავი, შემდეგ გადააგდეს კვარცხლბეკიდან, ააფეთქეს კიდეც.
,,ხარკოვში უმა-ს მემორიალური ნიშნის აღდგენა შესაძლებელი გახდა ქალაქის უკრაინული საზოგადოებისა და პატრიოტული ორგანიზაციების ერთობლივი ძალისხმევის წყალობით, სწორედ საერთო უკრაინული საქმის ირგვლივ კონსოლიდაციის წყალობით. სწორედ ეს ერთობა გადაარჩენს უკრაინას მოსკოვის თავდასხმისგან. მხოლოდ ამ გზით, ჩვენი წინამორბედების, უმა-ს ჯარისკაცების გამოცდილების გათვალისწინებით, ჩვენ დავიცავთ და შევინარჩუნებთ ჩვენს სახელმწიფოს!’’ - ხაზგასმით განაცხადეს ხარკოვის „მემარჯვენე სექტორში“.
აღსანიშნავია, რომ უბ-კე-ის დონეცკ-ხარკოვის ეგზარქოსი (რომლისგანაც ხარკოვის ეგზარქოსი გამოეყო 2014 წელს) მხოლოდ 2002 წელს შეიქმნა. მანამდე უბ-კე-ს არ ჰქონდა ფესვები გადგმული ხარკოვის რეგიონში და ეს რეგიონი არ იყო თანამეგობრობის ნაწილი, რაც ხელს უწყობს უნიატიზმს. ასევე, უმა არ მოქმედებდა ხარკოვის რეგიონის ტერიტორიაზე - მხოლოდ OUN-ის მცირე დივერსიული რაზმები.
მჟკ წერდა, რომ მეუ-სა და უბ-კე-ის ხელმძღვანელებმა აკურთხეს უმა(უკრაინის მეამბოხე არმია)-ის ძეგლი სამბირში ებრაულ სასაფლაოზე.