აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტი. ფოტო: из открытых источников
სახალხო დეპუტატმა ალექსანდრე დუბინსკიმ განაცხადა, რომ აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტს გაუგზავნა ინფორმაცია უუს-ის რიგი ლიდერებისა და თანამშრომლების, მოსამართლეებისა და ოფიციალური პირების შესახებ, "რომლებიც იღებდნენ და მონაწილეობენ აშშ-ს ოფიციალური პირებისა და მათი ინტერესების წინააღმდეგ მასალების გაყალბებაში".
მისი თქმით, აშშ-მ შესაძლოა ამ ადამიანების წინააღმდეგ პირადი სანქციები დააწესოს.
პირთა სიაში დუბინსკიმ ასევე მიუთითა კიევის სასამართლო ექსპერტიზის სამეცნიერო კვლევითი ინსტიტუტის ექსპერტები სვეტლანა დოლინკოვსკაია, ედუარდ ლიტვინენკო, ასევე კიევის სასამართლო ექსპერტიზის სამეცნიერო კვლევითი ინსტიტუტის ყოფილი ხელმძღვანელი რუვინი.
ამ ადამიანებმა, უუს-ს დაკვეთით სხვა აქტივობების გარდა, გააკეთეს "ექსპერტების მოსაზრებები" მჟკ-ის საქმეზე, სადაც ისინი ინტერპრეტაციას უკეთებდნენ მჟკ-ის ვებსაიტზე განთავსებული ახალი ამბების პუბლიკაციებსა და სტატიებს, როგორც "ღალატს". სასამართლო საქმის მასალებში, ეს გამოცდები არის რესურსის თანამშრომლების ვალერი სტუპნიცკის, ანდრეი ოვჩარენკოსა და ვლადიმერ ბობეჩკოს, აგრეთვე უმე-ის მღვდლის სერგი ჩერტილინის დანაშაულის ერთადერთი „მტკიცებულება“. მათ 5-დან 8 თვემდე გაატარეს გისოსებს მიღმა და კვლავ სამუდამო პატიმრობა ემუქრებათ.
მანამდე მჟკ-მა „მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირის საქმეში“ ექსპერტების გაყალბების არსებითი ანალიზი გამოაქვეყნა.