რმე-ს არ შეუძლია უარი თქვას თურქეთში მართლმადიდებლების კვებაზე-მიტ.ილარიონი
რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის სსუგ-ის ხელმძღვანელმა, ვოლოკოლამის მიტროპოლიტმა ილარიონმა (ალფეევმა) განაცხადა, რომ რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიას არ შეუძლია უარი თქვას თურქეთში მართლმადიდებელი მორწმუნეების გამოკვებაზე, იუწყება ,,რია ნოვოსტი''.
ვოლოკოლამსკის მიტროპოლიტმა ილარიონმა, მოსკოვის საპატრიარქოს საგარეო საეკლესიო ურთიერთობების განყოფილების თავმჯდომარემ, თქვა, რომ რმე-ს „არ შეეძლო უარი ეთქვა იმ სასულიერო პირების ჩვენი ეკლესიის წიაღში მიღებაზე(ალექანდრიის საპატრიარქოს - რედ.), რომლებმაც გააცნობიერეს თავიანთი პატრიარქის მცდარი პოზიცია“.
„ასევე ვერ უარვყოფთ თურქეთის მართლმადიდებელ მორწმუნეებს (კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს კანონიკური ტერიტორია - რედ.) გამოვკვებოთ სამწყემსო იმ პირობებში, როცა კონსტანტინოპოლის პატრიარქმა განხეთქილებაში მყოფების მხარე დაიკავა“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა ილარიონმა.