ისრაელის საელჩომ დაგმო ანტისემიტური ლოზუნგები ბანდერასთვის მიძღვნილ მარშზე
ისრაელმა დაგმო ანტისემიტიზმის გამოვლინებები ბანდერას პატივსაცემად გამართულ მსვლელობაზე, რომელიც გაიმართა კიევში 1 იანვარს, ნათქვამია უკრაინაში ისრაელის საელჩოს ოფიციალურ Facebook გვერდზე.
„ისრაელი გმობს ნაციონალისტურ მსვლელობას ბანდერას პატივსაცემად. ნაცისტური იდეოლოგიის მხარდამჭერთა განდიდება ბილწავს უკრაინაში ჰოლოკოსტის მსხვერპლთა ხსოვნას. მოვითხოვთ ანტისემიტური გამოვლინებების გამოძიებას, რაც მოხდა მარშის დროს 2021 წელს მიღებული კანონის შესაბამისად“, - ნათქვამია საელჩოს განცხადებაში.
ისრაელის ელჩმა მიხაილ ბროდსკიმ Newsru.co.il-თან ინტერვიუში განაცხადა, რომ საგარეო საქმეთა სამინისტროს თვალსაზრისით, ადამიანები, რომლებიც მხარს უჭერდნენ ნაცისტების იდეოლოგიას, მათ შორის სტეპან ბანდერას, არ უნდა გახდნენ გმირები.
„ჩვენს თვალსაზრისს ამყარებს, სხვა საკითხებთან ერთად, ,,იად ვაშემის ‘’ ცენტრის და სხვა ცნობილი ისტორიკოსების კვლევები. ბანდერა და უკრაინის ნაციონალისტური მოძრაობის ზოგიერთი ლიდერი მხარს უჭერდნენ ნაცისტების იდეოლოგიას, მათ შორის ებრაული საკითხის საბოლოო გადაწყვეტაში. ჩვენ გვჯერა, რომ ასეთი ადამიანები არ უნდა გახდნენ გმირები“, - განაცხადა მან.
ბროდსკიმ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ისრაელი და ებრაელი ხალხი არავის ახვევს ამ თვალსაზრისს, მაგრამ საჭიროდ მიიჩნევს მის გაჟღერებას, რადგან ეს პრინციპული საკითხია.
ისრაელის ელჩმა გაიხსენა, რომ 2021 წლის ოქტომბერში უმაღლესმა რადამ მიიღო კანონი ანტისემიტიზმის დაუშვებლობისა და მის გამომჟღავნების მიმართ მკაცრი სასჯელის შესახებ.
„გვინდა ვნახოთ, რომ ეს კანონი გამოიყენება, რომ ეს არ არის მხოლოდ დეკლარაცია“, - განაცხადა მან.
მანამდე მჟკ წერდა მეუ-ს "მღვდელზე" იაროსლავ იასენეცზე, რომელმაც 2022 წლის 1 იანვარს გამოაცხადა, რომ ბერძენი კათოლიკე ბანდერა ასრულებდა ღმერთის მისიას დედამიწაზე და "იმსახურა" მისთვის პრეზიდენტის ადმინისტრაციასთან.