ემე-ის ხელმძღვანელი მეუ-ს აღიარებაზე: ჩვენ ფანარიონის ოჯახის წევრები ვართ
მარცხნიდან – მარჯვნივ: მთავარეპისკოპოსი იერონიმე, პატრიარქი ბართლომეოსი, ეპიფანე დუმენკო. ფოტო: orthodoxianewsagency.gr
ათენისა და სრულიად საბერძნეთის მთავარეპისკოპოსმა იერონიმემ განაცხადა, რომ ბერძნული მართლმადიდებლური ეკლესია არის ერთი ოჯახი კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოსთან, იტყობინება ბერძნული გამოცემა Rompheus.
ბერძნული მსოფლიო საპარლამენტთაშორისო ასოციაციის წევრებთან შეხვედრისას მთავარეპისკოპოსმა იერონიმემ აღნიშნა „განსაკუთრებული და მნიშვნელოვანი სამუშაო“, რომელსაც ისინი აკეთებენ.
საბერძნეთის მსოფლიო საპარლამენტთაშორისო ასოციაციის პრეზიდენტმა ლეონიდას რაპტაკისმა აღნიშნა, რომ მისი ორგანიზაცია "იბრძვის ყველა ბერძნული საკითხისთვის".
„ჩვენ გვაინტერესებს განათლების, რელიგიის, გეოპოლიტიკის საკითხები. ჩვენ თქვენს გვერდით ვდგავართ ყველა საკითხში და ყველაფერში, რაც ეხება აია სოფიას და ბევრ სხვა საკითხს“, - განაცხადა რაპტაკისმა და პირობა დადო, რომ მხარს დაუჭერს და დაეხმარება საბერძნეთსა და საბერძნეთის ეკლესიას.
თავის მხრივ, არქიეპისკოპოსი იერონიმე, რომელიც განიხილავდა მეუ-ს აღიარებას, თქვა, რომ "ჩვენ ვართ მსოფლიო საპატრიარქოს ოჯახი წევრები".
მსოფლიო საბერძნეთის საპარლამენტთაშორისო ასოციაცია (WHIA) არის ორგანიზაცია, რომელიც შეიქმნა 1996 წელს საბერძნეთის მთავრობის ინიციატივით. იგი შედგება მოქმედი და ყოფილი ბერძენი დეპუტატებისაგან და მიზნად ისახავს: ა) დაუკავშირდეს და განავითაროს ამ დეპუტატების ურთიერთობა საბერძნეთის პარლამენტთან, ბ) გააძლიეროს მეგობრობა და თანამშრომლობა საბერძნეთთან და შეიმუშაოს საერთო სტრატეგია საბერძნეთის ინტერესების საკითხებზე და გ) ხელი შეუწყოს და გაავრცელოს  ბერძნული კულტურა და ენა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ პატრიარქმა ბართლომემ მადლობა გადაუხადა ელადის მართმადიდებლური ეკლესიის ხელმძღვანელს მეუ-ს მხარდაჭერისთვის.