ვენეციის კომისია: მორწმუნეებს არ შეუძლიათ აიძულონ სამხედრო სამსახურში მსახურება
ვენეციის კომისიამ გამოსცა დასკვნა, რომ უკრაინაში ადამიანებს არ შეიძლება აიძულონ ატარონ ან გამოიყენონ იარაღი, თუ ისინი უარს იტყვიან სამხედრო სამსახურზე აღმსარებლობის გამო, წერს გამოცემა «სასამართლო-იურიდიული გაზეთი».
ვენეციის კომისიამ ეს დასკვნა გამოსცა უკრაინის საკონსტიტუციო სასამართლოს მოთხოვნით, რომელმაც განიხილა ადვენტისტური ეკლესიის წევრის მობილიზების საქმე. 2024 წლის 4 დეკემბრით დათარიღებული წერილით, უკრაინის საკონსტიტუციო სასამართლოს მაშინდელმა თავმჯდომარემ, ვიქტორ კრივენკომ, მიმართა ვენეციის კომისიას amicus curiae თხოვნით (დასკვნა) ალტერნატიული (არასამხედრო) სამსახურის შესახებ.
უკრაინის სასამართლომ დაადგინა, რომ ეროვნული კანონმდებლობა არ ითვალისწინებს სამხედრო სამსახურის შემცვლელს მობილიზაციის დროს და რომ რელიგიის ან მრწამსის გამოხატვის უფლება არ არის აბსოლუტური და ექვემდებარება კონსტიტუციურ მოვალეობას, დაიცვას სახელმწიფოს ტერიტორიული მთლიანობა და სუვერენიტეტი უცხოური აგრესიისგან.
ვენეციის კომისიამ გააანალიზა საერთაშორისო და ევროპული კანონმდებლობა და დაასკვნა, რომ სამხედრო სამსახურზე კეთილსინდისიერი უარის თქმა არ შეიძლება მთლიანად გამოირიცხოს ომის დროსაც და რომ არავითარ შემთხვევაში არ შეიძლება აღმსარებელი პირი აიძულოს ატაროს ან გამოიყენოს იარაღი თუნდაც ქვეყნის თავდაცვისთვის.
შეგახსენებთ, რომ ადრე უკრაინის უზენაესმა სასამართლომ დაადგინა, რომ რელიგიური მრწამსი ადამიანს არ აძლევს  მობილიზაციისგან თავის არიდების უფლებას.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ვენეციის კომისია უკრაინაში ალტერნატიული სამსახურის საკითხს განიხილავს.
ადვოკატი: კულტურის სამინისტროს მოქმედებები ახლო და შორეულ მღვიმეებში ლავრაში - უკანონოა
ამჟამად სასამართლო პროცესი მიმდინარეობს, და მონასტერი რამდენჯერმე მიმართავდა სასამართლოს სარჩელებით, რომელიც ხელისუფლების მოქმედებებს ეწინააღმდეგება.
კომისია კულტურის სამინისტროს პოლიციასთან ერთად მივიდა „ინვენტარიზაციის“ მიზნით ლავრაში წმინდა ნაწილების.
კომისიის მუშაობა და შემოწმების შედეგები კულტურის სამინისტროს გადაწყვიტა, რომ საიდუმლო იყოს.
„პატრიარქი“ პცუ-მ მონაწილეობა მიიღო მუსლიმური იფტარის ღონისძიებაში ოდესაში
ორგანიზატორებმა განაცხადეს, რომ ეს არ იყო უბრალოდ საღამოს გასტრონომია, არამედ „მესამე კონფესიური დიალოგისა და ეთნიკური გაცნობის ადგილი“.
აშშ-ში გამოაქვეყნეს პროტესტანტი მილიონერი მღვდლების სია
ამერიკაში გამოქვეყნდა ყველაზე მდიდარი მღვდლების სია, რომლებმაც მილიონები გამოიმუშავეს ფინანსური წარმატების იდეების ქადაგებით, როგორც ღვთის ნების გამოხატულება.
УПЦ-ის წარმომადგენლობამ კელნიდან დახმარება გადასცა საავადმყოფოებსა და ბავშვთა სახლებზე უკრაინაში.
დახმარება გაიგზავნა რეგიონულ ბავშვთა სახლში ქალაქ ბელა ცერკოვში, ასევე მედიცინის რეაბილიტაციის და პალიატიური დახმარების ცენტრში ბავშვებისთვის კრივოი როგში.
შერკასის ეპარქიაში შესრულდა მონაზვნური პოსტიგები.
მიტროპოლიტ თეოდოსის თქმით, მონაზვნობა არის გზა, რომელიც ეძღვნება ღმერთს, სადაც მიზანი არის ღმერთისა და მეზობლების სიყვარულის მოპოვება.