ვიცე-პრეზიდენტად არჩევამდეც კი, ვენსი საუბრობდა უმე-ის დასაცავად. ფოტო: SPZh
ბოლო რამდენიმე თვის განმავლობაში მსოფლიოს მზერა აშშ-ს ახალ ადმინისტრაციაზე იყო მიმართული, რომლის ერთ-ერთი ყველაზე გამორჩეული წარმომადგენელია ვიცე-პრეზიდენტი ჯ.დ. ვენსი. მისი სიტყვები და ქმედებები ნათლად აჩვენებს, რომ ის უბრალოდ არ აცხადებს ქრისტიანული ღირებულებების დაცვას, არამედ ყველაფერს აკეთებს იმისათვის, რომ ეს განცხადებები რეალობად იქცეს. გარდა ამისა, ვენსმა არაერთხელ ისაუბრა ზოგადად ქრისტიანების და განსაკუთრებით უკრაინელი მორწმუნეების დასაცავად. სწორედ ამ მიზეზით, აშშ-ს ვიცე-პრეზიდენტის თანამდებობას საკვანძო მნიშვნელობა აქვს არა მხოლოდ ამერიკელებისთვის, არამედ უკრაინის მართლმადიდებლებისთვისაც, რომელთა ცხოვრება და რწმენა დღეს სახელმწიფოს ზეწოლის ქვეშ იმყოფება, ისევე როგორც იმ ძალებს, რომლებიც ცდილობენ გაანადგურონ უმე.
ვენსი, როგორც ქრისტიანი
ვენსმა დიდი გზა გაიარა ჩვეულებრივი პოლიტიკოსიდან ტრადიციული ღირებულებების დამცველობამდე. 2019 წელს მან კათოლიციზმზე გადასვლა გადაწყვიტა. ამ მოვლენამ რადიკალურად შეცვალა მისი მსოფლმხედველობა. თითქმის იმ მომენტიდან მან დაიწყო იდეის დაცვა, რომ საზოგადოება უნდა დაფუძნებულიყო ქრისტიანულ საფუძვლებზე. თავის ესეში How I Joined the Resistance, მან დაწერა, რომ თითოეულ ინდივიდს აქვს პირადი პასუხისმგებლობა თავის ქმედებებზე და რომ საზოგადოებას აქვს პასუხისმგებლობა შექმნას პირობები, რომელიც მხარს უჭერს ოჯახებსა და მორწმუნეებს.
ცოტა მოგვიანებით მან გამოიყენა ეს იდეები თავისი პოლიტიკური პროგრამისთვის, გააძლიერა ისინი ტრადიციული ქრისტიანული ღირებულებების დაცვით. ვენსის აზრით, თანამედროვე სამყაროში დიდი კორპორაციები და გლობალისტური ძალები მოგებას ადამიანურ ურთიერთობებზე, მორალსა და სინდისზე მაღლა აყენებენ. მისი აზრით, სახელმწიფომ უნდა დაიცვას ოჯახი, იზრუნოს მოქალაქეებზე და მხარი დაუჭიროს მორალურ ღირებულებებს. მისი აზრით, საზოგადოების გაყოფისკენ მიმართული პოლიტიკა იწვევს მორალური პრინციპების დაკარგვას. ლგბტ იდეების პროპაგანდა, სახელმწიფოს შეჭრა პირად სივრცეში, დემოკრატიის ნაკლებობა (გაიხსენეთ მისი დამღუპველი გამოსვლა ევროპარლამენტში) და კორპორატიული დომინირება - ეს ყველაფერი, მისი აზრით, ემსახურება ტრადიციული საფუძვლების განადგურებას.
და ასევე იდეალები, რომლებიც საფუძვლად უდევს ქრისტიანულ რწმენას. ხაზგასმით აღვნიშნოთ, რომ ვენსისთვის მნიშვნელოვანია არა მხოლოდ ეკონომიკური და პოლიტიკური ცვლილებები, არამედ დაბრუნება ნორმებთან, სადაც ოჯახს და რწმენას ცენტრალური ადგილი უჭირავს საზოგადოების ცხოვრებაში. სწორედ ამ მიზეზით, მისი კრიტიკა გლობალისტური დღის წესრიგის მიმართ მხარდაჭერას პოულობს არა მხოლოდ ქრისტიანებში, არამედ მათ შორისაც, ვისთვისაც გლობალიზმი ზოგადად ტრადიციული ღირებულებების საფრთხეს წარმოადგენს.
უკვე შეერთებული შტატების ვიცე პრეზიდენტად არჩევიდან, ჯ.დ. ვენსმა გააკეთა რამდენიმე განცხადება, რამაც ნათლად აჩვენა, რომ მისი პირადი რწმენა ღმერთისადმი არ ეწინააღმდეგება მის პოზიციას. უფრო მეტიც, სწორედ რწმენა იქნება მისი პოლიტიკის განმსაზღვრელი ფაქტორი.
მაგალითად, ის ამტკიცებს, რომ არ ადარდებს „ჩვენ გვექნება თუ არა მიწიერი ჯილდოები“. „ჩვენ ვღელავთ იმაზე, ვაკეთებთ თუ არა სწორად ყოვლისშემძლე ღმერთის წინაშე, ეს არის ის, რის გაკეთებასაც ვცდილობ და ასე ვცდილობ საჯაროდ ვიცხოვრო ჩემი ცხოვრებით“, - თქვა მან 2025 წლის თებერვალში.
გარდა ამისა, ის პირდაპირ აცხადებს ქრისტეს აღდგომის რწმენას, არ ყოყმანობს საუბარს სიკვდილის ქრისტიანულ გაგებაზე და თვლის, რომ შეერთებული შტატები უნდა გახდეს საზოგადოება, სადაც ჩემი შვილები შეიძლება გაიზარდონ სათნო ახალგაზრდებად, გახდნენ კარგი ახალგაზრდა ქრისტიანები. რა თქმა უნდა, ეს ყველაფერი შეიძლება ჩაიწეროს როგორც პოლიტიკოსების ჩვეულებრივი „აბდა-უბდა“, რომელსაც ასე მიჩვეულები ვართ უკრაინაში.
მაგრამ, უპირველეს ყოვლისა, ვენსის სიტყვები, რომლებიც ჩვენ მოვიყვანეთ, ვიცე-პრეზიდენტობის შემდეგ ითქვა. მეორეც, ტრამპის ადმინისტრაციის გადაწყვეტილებები (გენდერული პროექტების აკრძალვა, ყველა ლგბტ კამპანიის შეზღუდვა, ტრადიციული ღირებულებების მხარდაჭერა და აბორტის საწინააღმდეგო მარშებში მონაწილეობა) მიუთითებს იმაზე, რომ ვენსის სიტყვები მისი ქრისტიანული რწმენის შესახებ ძალიან სერიოზულად უნდა იქნას მიღებული. მითუმეტეს იმ ფონზე, რომ ახალ ადმინისტრაციაში ვიცე-პრეზიდენტ ვენსის რიტორიკა სულაც არ არის გამონაკლისი.
გაიხსენეთ მარკო რუბიო შუბლზე "ფერფლის ჯვრით" აშშ-ს ერთ-ერთ ცენტრალურ ტელეარხთან ინტერვიუს დროს, ან თეთრი სახლის პრესმდივანი კაროლინ ლევიტი, რომელიც გამოჩნდა ტელევიზორში უზარმაზარი ჯვრით კისერზე. ეს ყველაფერი იმდენად უჩვეულოა დღევანდელი „ტოლერანტულ-გლობალისტური დღის წესრიგისთვის“, რომ შიშს იწვევს მათში, ვინც მრავალი წლის განმავლობაში მუშაობდა ქრისტიანობის განადგურებაზე. და ეს შიში გამართლებულია - ყველა ეს მცდელობა შეიძლება ძალიან მალე სრულ ფიასკოს წინაშე აღმოჩნდეს. ბუნებრივია, სწორედ ამ მიზეზის გამო ისინი მთელი ძალით ცდილობენ შეუტიონ არა მხოლოდ პრეზიდენტ ტრამპს, არამედ მისი გუნდის ყველა წევრს, პირველ რიგში ვენსს.
ვენსი და ომი უკრაინაში
აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ ვენსი უკრაინაში ომის დასრულების თანმიმდევრული და გულწრფელი მომხრეა. ის დარწმუნებულია, რომ ტრამპის ძალისხმევა მშვიდობის მისაღწევად არის ქრისტეს მთავარი მცნების შესრულება. და, ბუნებრივია, მისთვის, როგორც ქრისტიანისთვის, მიუღებელია ომის გაგრძელების რიტორიკა და, შესაბამისად, მკვლელობების და შემდგომი სიკვდილის გაგრძელების რიტორიკა. მას ასევე არ ესმის, რატომ არ არის მზად უკრაინის მთავრობა სამშვიდობო მოლაპარაკებების დაწყებისთვის. ეს შეუიარაღებელი თვალითაც აშკარა იყო უკრაინის პრეზიდენტ ვოლოდიმირ ზელენსკისთან შეხვედრის დროს თეთრი სახლის ოვალურ კაბინეტში.
აშშ-ის ვიცე-პრეზიდენტის ეს პოზიცია არ მოეწონა იმ უკრაინელებს, რომლებიც რუსეთთან ომს საზღვარგარეთ გაიქცნენ და იქ აწყობენ საპროტესტო აქციებს მისი გახანგრძლივების და კიდევ ესკალაციის მოთხოვნით. არც ისე დიდი ხნის წინ, ისინი სიტყვასიტყვით თავს დაესხნენ ვენს და მის მცირეწლოვან ქალიშვილს საკუთარ სახლთან და მოითხოვეს, რომ „ეპასუხათ“ თავიანთ სიტყვებზე უკრაინაში მშვიდობის აუცილებლობის შესახებ.
თუმცა, როგორც ჩანს, არც ამ „სნოუპერებს“ და არც ვენსის ყველა სხვა კრიტიკოსს კარგად არ ესმით, როგორი ადამიანია იგი. 28 თებერვალს ეროვნულ კათოლიკურ საუზმეზე ვენსმა თავი უწოდა "ახალი კათოლიკე" და "არასრულყოფილი ქრისტიანი" და ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ის ცდილობს "იყოს რაც შეიძლება თავმდაბალი", როდესაც საჯაროდ საუბრობს თავის რწმენაზე. ანუ ვენსი არ არის პოპულისტი, ის არის პრაქტიკოსი, რომელიც ყველაფერს გააკეთებს თავისი მიზნების მისაღწევად, თუ ეს მიზნები შეესაბამება მის სინდისს და ღვთის კანონის გაგებას.
ვენსი და უმე
და თამამად შეიძლება ითქვას, რომ ეს პოზიცია ეხება არა მხოლოდ რუსეთის ომს უკრაინის წინააღმდეგ, არამედ იმ „ომსაც“, რომელსაც უკრაინის სახელმწიფო აწარმოებს თავისი ხალხის წინააღმდეგ უმე-ის სახით. ჯერ კიდევ 2024 წლის აპრილში ვენსმა აშშ-ს სენატში ისაუბრა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის დევნაზე და ხელისუფლების მცდელობაზე, მიეღო კანონი მის აკრძალვაზე. შემდეგ მან განაცხადა, რომ თუ ომს უკრაინაში ქრისტიანული თემის განადგურება მოჰყვებოდა, სირცხვილი იქნებოდა.
„ჩვენი სირცხვილია, რომ ვერ ვნახეთ მისი მოსვლა. სირცხვილია ჩვენი უმოქმედობისთვის. „სირცხვილი ჩვენთვის, რომ უარს ვამბობთ მილიარდობით დოლარის გამოყენებაზე, რომელსაც ვუგზავნით უკრაინას, როგორც ბერკეტს რელიგიური თავისუფლების უზრუნველსაყოფად და გარანტირებისთვის“, - დაასკვნა ერთი წლის წინ აშშ-ის მოქმედმა ვიცე-პრეზიდენტმა. ეს სიტყვები, რომლებიც ჯერ კიდევ ოჰაიოდან სენატორი იყო, შენიშნა არა მხოლოდ სხვა პოლიტიკოსებმა, არამედ მთლიანად ამერიკულმა საზოგადოებამ.
უმე-ის ადვოკატმა რობერტ ამსტერდამმა განაცხადა ცნობილ ჟურნალისტთან ტაკერ კარლსონთან მიცემულ სენსაციურ ინტერვიუში : „ერთმა სენატორმა გამოავლინა გამბედაობა და ეს კაცი, ღმერთმა დალოცოს იგი, ახლა არის შეერთებული შტატების ვიცე პრეზიდენტი. ის ერთადერთი იყო. და მე ყოველთვის მისი ვალი ვიქნები, რადგან მან საკმარისად სერიოზულად მიიღო ქრისტეს შვილების განადგურება. ის აღშფოთებული იყო, რომ ჩვენი მთავრობა ამის საშუალებას აძლევდა“.
და, თუ ვიმსჯელებთ იმით, რაც ამჟამად ვიცით იმის შესახებ, თუ ვინ არის ვენსი, ნაკლებად სავარაუდოა, რომ მისი აღშფოთება უკრაინის ხელისუფლების ქმედებებზე გავიდა. და ნაკლებად სავარაუდოა, რომ ის დაუშვებს UOC-ის დევნას მომავალში დაუსჯელად გაგრძელდეს.
უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიისთვის ტრადიციული ღირებულებების, სიტყვისა და რელიგიის თავისუფლების დაცვა არ არის მხოლოდ სიტყვები, ეს არის გადარჩენის საკითხი. საეკლესიო თემებზე და მორწმუნეებზე ზეწოლის კლიმატში, ვენსის პოზიცია ქრისტიანობის დაცვაზე იძლევა გარკვეულ იმედს, რომ ზეწოლა დასრულდება.
თუ ვენსი გააგრძელებს იმის ადვოკატირებას, რომ საჯარო პოლიტიკამ უნდა გაითვალისწინოს რელიგიური თემების ინტერესები და ხელი შეუწყოს (და არა შეაფერხოს) რელიგიის თავისუფლებას, მაშინ უკრაინა შეწყვეტს მორწმუნეთა უფლებების დარღვევას.
გასაგებია, რომ ამისკენ სვლა ძალიან დიდხანს მოგვიწევს, გზა კი რთულს და ეკლიანს გვპირდება. მაგრამ ამერიკამ იცის როგორ დაარწმუნოს უკრაინელი პოლიტიკოსები. და თუ გავიხსენებთ ვენსის სიტყვებს, რომ „მათ, ვინც ტაძრებს იტაცებს, კარგ ბიჭებს ვერ უწოდებ“, მაშინ ამ გზის დასასრული ძალიან სამწუხარო იქნება მათთვის, ვინც დღეს დარწმუნებულია თავის დაუსჯელობაში.
მშვიდობასთან ახლოს: როდესაც დასავლეთი კარგავს თავის "სატანიზმს" და ომი კარგავს "სიწმინდეს"
ჯერ კიდევ გუშინ, რუსეთის ფედერაციაში სამყაროს სურათი მარტივი და მკაფიო იყო: დასავლეთი სატანისტებისა და ბოროტების ბუდე იყო და რუსეთი იცავს სიკეთეს მათ წინააღმდეგ ბრძოლაში. მაგრამ დღეს ყველაფერი სწრაფად იცვლება.
ეპიფანეს მოწვევა ფანარში: სიგნალი ტრამპისთვის მეუ-ს მხარდაჭერის შესახებ?
მთელი მსოფლიო უკვე ხედავს, რომ ფანარის პროექტი მეუ-ს შექმნის შესახებ ჩავარდა. მაგრამ პატრიარქი ბართლომეოსი ჯიუტად აგრძელებს დუმენკოს მფარველობას. რატომ?