ეპიფანეს მოწვევა ფანარში: სიგნალი ტრამპისთვის მეუ-ს მხარდაჭერის შესახებ?
პატრიარქი ბართლომეოსი ჯიუტად ემხრობა დუმენკოს. ფოტო: СПЖ პატრიარქი ბართლომეოსი ჯიუტად ემხრობა დუმენკოს. ფოტო: СПЖ
მთელი მსოფლიო უკვე ხედავს, რომ ფანარის პროექტი მეუ-ს შექმნის შესახებ ჩავარდა. მაგრამ პატრიარქი ბართლომეოსი ჯიუტად აგრძელებს დუმენკოს მფარველობას. რატომ?
2025 წლის 7-დან 9 მარტამდე მეუ-ს ხელმძღვანელი ეპიფანე დუმენკო იმყოფებოდა სტამბოლში, სადაც მონაწილეობა მიიღო კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს წირვა-ლოცვაში ფანარში. ბოლო მოვლენების გათვალისწინებით, ამ ვიზიტს არ შეიძლება ვუწოდოთ რუტინული.
პირველ რიგში, მას განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს აშშ-ს ადმინისტრაციის პოზიციის კონტექსტში რუსეთის ომში უკრაინის წინააღმდეგ. მეორეც, მნიშვნელოვან როლს თამაშობს მეუ-ს მიმართ არსებული დამოკიდებულება, როგორც მსოფლიოში ზოგადად, ასევე ფანარში. სწორედ ამიტომ მიგვაჩნია, რომ დუმენკოს ვიზიტი არის ერთგვარი სიგნალი, რომლის გაგზავნაც პატრიარქმა ბართლომეოსმა გადაწყვიტა. რა სიგნალზეა საუბარი?
ელპიდოფორეს ბრძოლა ემანუელთან
ნაკლებად სავარაუდოა, რომ დუმენკოს მოწვევას 9 მარტს ფანარში მსახურებაზე შეიძლება ეწოდოს დამთხვევა. ფაქტია, რომ მართლმადიდებლურ ეკლესიებში დიდმარხვის პირველ კვირას აღნიშნავენ „მართლმადიდებლობის ზეიმს“. და ამ დღესასწაულის სიმბოლო არ არის მხოლოდ ის, რომ ეკლესია იხსენებს ხატთა თაყვანისცემის აღდგენას, არამედ ზოგადად ყველა მწვალებლობაზე გამარჯვების მოწმობას. გარდა ამისა, რუსული ტრადიციის თანახმად, მართლმადიდებლობის ზეიმის დღეს, ანათემებს წარმოთქვამენ ერეტიკოსებისა და ეკლესიის მტრების წინააღმდეგ, მრავალი წლის განმავლობაში ეცხადებიან მართლმადიდებელ იერარქებს და გალობენ "მარადიული ხსოვნა" რწმენის დამცველებს.
ბუნებრივია, პატრიარქი ბართლომეოსა და იმ კაცის ერთობლივი მსახურება, რომელსაც 15 ადგილობრივი ეკლესიიდან 11 მიიჩნევს ერისკაცად ან სქიზმატად, იმის ნიშანია, რომ ფანარის მეთაური არ აპირებს გადახედოს მეუ-სთვის  ტომოსის მინიჭების გადაწყვეტილებას.
როგორც ჩანს, პატრიარქი ბართლომეოსი აფრთხილებს არა მხოლოდ იმ ეკლესიების სინოდის წევრებს, რომლებმაც არ აღიარეს დუმენკო, არამედ ფანარის ამერიკის არქიეპისკოპოსის ხელმძღვანელს, არქიეპისკოპოს ელპიდოფოროსს.
დიდი ხანია გავრცელდა ჭორები (რაც ირიბად დაადასტურა კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს უკრაინის ეგზარქოსმა), რომ ელპიდოფოროსი არის მეუ-ს ტომოსის გადასინჯვის მომხრე. თითქოსდა ის იდგა უკრაინაში მოსული კომისიის უკან გასულ ზამთარში და სწორედ ის აკრიტიკებს ყველაზე მკაცრად დუმენკოს და ზორიას.
კიდევ ერთი დადასტურება იმისა, რომ არქიეპისკოპოსი ელპიდოფოროსი ცდილობს შესთავაზოს რამდენიმე ვარიანტი, რომელიც საშუალებას მისცემს ფანარს გამოვიდეს სიტუაციიდან მეუ-ს აღიარებით მინიმალური რეპუტაციით, ცოტა ხნის წინ გამოჩნდა Orthodox Times-ის ვებსაიტზე, რომელიც დაფინანსებულია აშშ-დან.
ფაქტიურად ერთი კვირის განმავლობაში, სარედაქციო საბჭომ გამოაქვეყნა ორი სტატია, რომლებიც კონცეფციით ძალიან ჰგავს იმ განცხადებებს, რომლებიც ჩვენ მოვისმინეთ ან თავად არქიეპისკოპოსი ელპიდოფოროსისგან ან მისი გარემოცვისგან.
პირველმა მათ შესთავაზა, რომ უმე და მეუ უკრაინაში ჯერ გაერთიანდნენ კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს ეგზარქოსში (სავარაუდოდ, ასეთი გაერთიანება ყველაზე ნაკლებად მტკივნეული იქნებოდა), ხოლო მეორე შესთავაზა შეიქმნას მუდმივი სინოდი ფანარში, რომელშიც, გარდა კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს იერარქებისა, ადგილობრივი ეკლესიის წარმომადგენლებიც შედიოდნენ. ეს სინოდი უნდა იყოს დაკავებული „პან-მართლმადიდებლური საკითხების“ გადაწყვეტით და, ავტორის გეგმის მიხედვით, შეიძლება გახდეს პირველი ნაბიჯი „პან-მართლმადიდებლური სინაქსისკენ“, რომელიც გადაჭრის „უკრაინის საკითხს“.
ბუნებრივია, ყველას არ მოსწონს ელპიდოფოროსის პოზიცია კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოში. უპირველეს ყოვლისა, ეს არ მოსწონს მეუ-ს ტომოსის მთავარ „ბენეფიციარს“ და იდეოლოგს, ქალკედონის მიტროპოლიტ ემანუელს. ჩვენ ვვარაუდობთ, რომ მან შეძლო დაერწმუნებინა პატრიარქი ბართლომეოსი, რომ მეუფე ელპიდოფორეს გეგმა უშედეგო იყო და ასევე, რომ ეს გეგმა შეარყევდა კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს მეთაურის ავტორიტეტს. ამიტომ, დუმენკოს მოწვევის გადაწყვეტილება, სავსებით შესაძლებელია, ერთგვარი პასუხია არა პატრიარქ ბართლომეს, არამედ მიტროპოლიტ ემანუელისგან ყველას მიმართ, ვინც ცდილობს გამოსავლის პოვნას არსებული სიტუაციიდან.
უფრო მეტიც, ეს პასუხი ძალიან ჰგავს ძველი ბერძენი პოლიტიკოსისა და სამხედრო ლიდერის აგათოკლე სირაკუზის ნაბიჯს, რომელმაც თავის ჯარს უბრძანა დაეწვათ გემები - იმის დასანახად, რომ მას არ ჰქონდა გასაქცევი გზა. ალბათ, დუმენკოს ვიზიტი ფანარში აგათოკლეს ტექნიკის გამოყენების კიდევ ერთი მაგალითია. მართალია, უნდა შეგახსენოთ, რომ ეს მეთოდი ყოველთვის არ მუშაობდა და ისტორიაში იყო შემთხვევები, როდესაც უკანდახევის საკუთარი გზების მოწყვეტით, სამხედრო ლიდერებმა ბრძოლები წააგეს...
ამიტომ, მეუ-ს ხელმძღვანელის ფანარში მოწვევა შეიძლება აღმოჩნდეს ნაჩქარევი გადაწყვეტილება, რომელიც ნაკლებად სავარაუდოა, წაადგეს კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს. თავად განსაჯეთ.
არამართლმადიდებლობის ზეიმი უკრაინაში
უკრაინის რელიგიურ სივრცეში არსებული რეალური მდგომარეობა უკიდურესად შორს არის „მართლმადიდებლობის ტრიუმფისგან“. პირიქით, კრიზისი არა მხოლოდ გაღრმავდა, არამედ ისეთ მასშტაბებსაც მიაღწია, რომ მისი კონტროლი პრაქტიკულად შეუძლებელია. მთავრობამ მიიღო კანონი, რომელიც კრძალავს უმე-ს და ყველაფერს აკეთებს იმისათვის, რომ უმე-ს ეკლესიები მეუ-ს სასარგებლოდ წაართვას. ამავდროულად, წართმეული ეკლესიები ცარიელი "გადადის" სხვა სტრუქტურაში, რადგან მორწმუნეები არ მიდიან დუმენკოს სტრუქტურაში და ვერავინ და ვერაფერი აიძულებს მათ ამის გაკეთებას.
ამავდროულად, ხელისუფლება, მეუ-ს თანხმობით, დგამს უბრალოდ ამაზრზენ ნაბიჯებს უმე-ის წინააღმდეგ. უმე-ის ეპისკოპოსები, მღვდლები და საერო პირები ზიან ციხეებში აბსურდული ბრალდებების გამო, სასულიერო პირები მობილიზებულნი არიან ომისთვის, ხოლო მარტის დასაწყისში კულტურის სამინისტრომ გამოაცხადა მღვიმელი ღირსი მამების ნაწილების "შემოწმება". ეპიფანეს, როგორც კიევ-პეჩერის ლავრის "წმინდა არქიმანდრიტს" პროტესტი არ გამოუთქვამს.
ანუ, უკვე აშკარაა, რომ დუმენკოვის სტრუქტურის ხელმძღვანელობამ არათუ არ დაეხმარა ფანარს ქვეყანაში „განხეთქილების დაძლევაში“, არამედ მრავალჯერ გააძლიერა იგი.
უფრო მეტიც, თავად მეუ-ში არ არსებობს არც ერთობა და არც ურთიერთგაგება. მასში რამდენიმე ძლიერი კონფლიქტი მწიფდება: ეპიფანესა და ვოლინის "მიტროპოლიტს" მიხაილ ზინკევიჩს შორის, ასევე უამე-სა და უმე-კს-ს მომხრეებს შორის, რომლებიც "მსახურობენ" ერთ ტერიტორიაზე.
ბუნებრივია, ამ ფონზე, დუმენკოსთვის ფანარში ვიზიტი ნამდვილად „პლიუსია“. მაგრამ პატრიარქ ბართლომესთვის ეს უზარმაზარი "მინუსია". და არა მხოლოდ იმიტომ, რომ ნაკლებად სავარაუდოა, ეპიფანე ოდესმე გახდეს კანონიკური სხვა ადგილობრივი ეკლესიების თვალში. მისთვის კიდევ უფრო უარესი ის არის, რომ ის შესაძლოა პოლიტიკოსების, განსაკუთრებით ტრამპის ახალ ადმინისტრაციაში შემაწუხებელი გახდეს.
ტრამპი და "ბაიდენის მეგობრები"
ეპიფანეს მოწვევა ფანარში: სიგნალი ტრამპისთვის მეუ-ს მხარდაჭერის შესახებ? - სურათი 1
2025 წლის დასაწყისში დონალდ ტრამპმა, როგორც კი აშშ-ის პრეზიდენტის თანამდებობა დაიკავა, დაიწყო რეფორმების მთელი სერია, რომელიც შეიძლება შეფასდეს მხოლოდ როგორც „ძველი სისტემის ნგრევა“. აშკარაა, რომ აშშ-ს პოლიტიკა კონსტანტინოპოლისა და მეუ-ს მიმართ შესაძლოა მნიშვნელოვანი ცვლილებები განიცადოს. უკვე სულ უფრო ხმამაღალი ხდება უმე-ის ადვოკატის რობერტ ამსტერდამის ბრალდებები. არა მხოლოდ უკრაინის ხელისუფლების, არამედ მეუ-ს მიმართაც.
მაგალითად, ტრამპთან დაახლოებულ ჟურნალისტ ტაკერ კარლსონთან ინტერვიუში მან განაცხადა: „ამ სხვა ეკლესიამ მოიპარა 1500 ჩვენი ეკლესია. მიიტაცეს. მათ ეს ხერხი აითვისეს პირდაპირი მნიშვნელობით. მეტიც, სცემეს ჩვენი მღვდლები და მრევლი. და ეს ყველაფერი ასახულია კადრებში."
ამ ინტერვიუს ნაწილი ილონ მასკმა ხელახლა გამოაქვეყნა. შეგვიძლია დარწმუნებული ვიყოთ, რომ ეს შეუმჩნეველი არ დარჩება.
ასე რომ, დუმენკო შეიძლება ძალიან მალე აღმოჩნდეს ტოქსიკური ფიგურა. თუმცა პატრიარქი ბართლომეოსი მას მაინც ეპატიჟება. რატომ?
ამ კითხვაზე პასუხის გასაცემად, კონსტანტინოპოლის პატრიარქის ბართლომეს პოზიციას უნდა გადავხედოთ აშშ-ს პრეზიდენტთან მიმართებაში. მისი ქმედებებისა და განცხადებების ანალიზი მოწმობს, რომ პატრიარქი არ განიხილავს ტრამპს, როგორც მოკავშირეს კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს გაძლიერებაში.
შეგახსენებთ, რომ ჯო ბაიდენის პრეზიდენტობის დროს პატრიარქმა ბართლომეოსმა არაერთხელ და ღიად აჩვენა თბილი დამოკიდებულება ამერიკელ ლიდერთან. ამრიგად, მიუხედავად ბაიდენის ლგბტ და აბორტის პროპაგანდისა, ფანარის ხელმძღვანელმა მას უწოდა „ჭეშმარიტი ქრისტიანი“, ხაზი გაუსვა მასთან მეგობრობას და თითქმის მუდმივად ინარჩუნებდა კონტაქტს. თავის მხრივ, ბაიდენმა ფანარის ხელმძღვანელს უწოდა "მისი დიდი მეგობარი", მიულოცა პატრიარქს საპატრიარქოს ოცდაათი წლისთავი და ხაზი გაუსვა მისი ლიდერობის მნიშვნელობას. თავის წერილში ბაიდენმა აღნიშნა, რომ შეერთებულ შტატებს სჭირდება ისეთი ლიდერი, როგორიც ბართლომეა და დიალოგის გაგრძელების იმედი გამოთქვა.
ეპიფანეს მოწვევა ფანარში: სიგნალი ტრამპისთვის მეუ-ს მხარდაჭერის შესახებ? - სურათი 2
ამასთან, წინა არჩევნებისგან განსხვავებით, 2024 წლის არჩევნებში დონალდ ტრამპის გამარჯვებაზე პატრიარქ ბართლომეოსს საჯარო კომენტარი არ გაუკეთებია. ეს ეწინააღმდეგება მის მილოცვას ტრამპისთვის 2016 წელს. ცხადია, რომ ტრამპის ხელახლა არჩევაზე საზოგადოების რეაქცია შეიძლება მიუთითებდეს პატრიარქის ცივ დამოკიდებულებაზე აშშ-ის ახალი პრეზიდენტის მიმართ.
უფრო მეტიც, მიგვაჩნია, რომ ფანარის ხელმძღვანელი, რაც არ უნდა უცნაურად ჟღერდეს, ამჟამად უფრო ვატიკანზე არის ორიენტირებული, ვიდრე სახელმწიფო დეპარტამენტზე. თავის მხრივ, კარგი იქნება გავიხსენოთ, რომ ტრამპი ასევე გარკვეულ სირთულეებს უქმნის ვატიკანს.
ფაქტია, რომ ტრამპის ადმინისტრაციამ თავიდანვე გამოაცხადა თავისი კონსერვატიზმი და ტრადიციონალიზმი, რამაც გარკვეული შეშფოთება გამოიწვია რკე-ში, რომელმაც ძალიან მჭიდრო ურთიერთობა დაამყარა გლობალისტურ წრეებთან. ვატიკანის ყოფილმა ელჩმა შეერთებულ შტატებში, კარდინალმა კარლო მარია ვიგანომ კი განაცხადა, რომ რომის პაპი ფრანცისკე არის მსოფლიოს მართვის „გლობალური პროექტის“ მონაწილე და ტრამპი ამ პროექტის თვალში ძალიან საშიში ფიგურაა. აქედან გამომდინარეობს მისი ხელმძღვანელობის კრიტიკა კათოლიკური იერარქიის და თუნდაც პირადად რომის პაპის მიერ. ეს არის პატრიარქ ბართლომეოსის მხრიდან ტრამპის მიმართ ძალიან მაგარი დამოკიდებულების მიზეზიც, რომელიც პირდაპირ და ირიბად მხარს უჭერს „გლობალისტურ დღის წესრიგს“, რომელსაც აშშ-ის ახალი ადმინისტრაცია ეწინააღმდეგება. აქ საკმარისია გავიხსენოთ ფანარის ხელმძღვანელის „ეკოლოგიური ინიციატივები“ და ტრამპის განცხადებები, რომ ამერიკა მათში მონაწილეობას არ აპირებს.
ამ მიზეზით, ჩვენ გვაქვს უფლება გვჯეროდეს, რომ პატრიარქ ბართლომეოსს ეპიფანე დუმენკოს მიწვევა მართლმადიდებლობის ტრიუმფში შეიძლება ჩაითვალოს სიგნალად ფანარის ხელმძღვანელისგან ტრამპის ადმინისტრაციისთვის: ჩვენ გავაგრძელებთ მეუ-ს მფარველობას.
ამ თეზისს ადასტურებს ბართლომეოსის ბოლო განცხადება, რომ უკრაინამ უნდა მიიღოს მონაწილეობა სამშვიდობო მოლაპარაკებების პროცესში (რისი წინააღმდეგია აშშ). ეს გამოსვლა ასევე მოიცავდა ვოლოდიმირ ზელენსკის პირად მხარდაჭერას, რაც საკმაოდ უცნაურად გამოიყურება თეთრ სახლში მომხდარი სკანდალის შემდეგ.
ყოველ შემთხვევაში, ამ წუთში ცხადია, რომ პატრიარქი ბართლომეოსი თავისთვის უკიდურესად არახელსაყრელ ნაბიჯს დგამს, რათა მხარი დაუჭიროს თავის „შვილობილს“, რომელიც კვლავაც დააზარალებს მსოფლიო მართლმადიდებლობას ზოგადად და კონკრეტულად კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს. ჩვენ ვერ გავიგეთ, რატომ აკეთებს ამას. მაგრამ ერთი რამ აბსოლუტურად ნათელია: ეს არის შეცდომა, რომლის ფასიც კი ძალიან მაღალი იქნება მისთვის.