ვოლინის მეუ-ს "იერარქმა" "აკურთხა" ადრე უმე-სთვის წართმეული ტაძარი
2022 წლის 9 იანვარს, მეუ-ს "მიტროპოლიტი" ვოლინის ეპარქიის წინამძღვარი მიხეილ ზინკევიჩი ეწვია ლუცკის (ყოფილი როჟისჩენსკის) რაიონის სოფელ ნავოზს, სადაც მან "აკურთხა" წმინდა მიძინების ეკლესიას, რომელიც ადრე მეუ-ს აქტივისტებმა წაართვეს უმე-ს. ამის შესახებ ინფორმაციას ლუცკის რეგიონალური სახელმწიფო ადმინისტრაციის ოფიციალური ვებგვერდი ავრცელებს.
სიახლეში ასევე მითითებულია, რომ აქტიურობისა და მხარდაჭერისთვის „მეტროპოლიტმა“ მადლობის წერილი გადასცა ლუცკის რეგიონალური სახელმწიფო ადმინისტრაციის თავმჯდომარის მოადგილეს ვალენტინა რიჟუკს.
როგორც მჟკ-ის კორესპონდენტმა გაარკვია, მეუ-მ საჭიროდ ჩათვალა "ტაძრის ხელახალი კურთხევა მოსკოვის შემდეგ". ამავდროულად, მუდმივი მრევლის მნიშვნელოვანი ნაწილი, მიუხედავად "საზოგადოების მეუ-ში გადაცემისა", დარჩა უმე-ის მღვდელთან.
„30-40 ღვთისმოსავი მრევლი გვყავდა, ვინც გამუდმებით დადიოდა ტაძარში. აქედან, შესაძლოა, 5-7 ადამიანი მეორე მხარეს გადავიდა. მათგან ნაწილი ჯერ კიდევ გზაჯვარედინზეა. ”- თქვა დეკანოზმა ანატოლი ოსტაპჩუკმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, უმე-ის წმიდა მიძინების ეკლესია ვოლინის რაიონის სოფელ ნავოზში, მეუ-ს გადაეცა 2021 წლის შემოდგომაზე. ამავდროულად, უმე-ს საზოგადოებამ აღნიშნა, რომ სამართლებრივი გადასვლისთვის, საზოგადოების ორი მესამედის გადაწყვეტილებით, მეუ-ს მხარდამჭერებს რამდენიმე ადამიანი აკლდათ, მაგრამ საზოგადოება მაინც ხელახლა დარეგისტრირდა.
ამ წუთებში უმე-ში დარჩენილი მრევლი ლოცულობს ადაპტირებულ შენობაში, ასევე აგროვებენ სახსრებს ახალი ეკლესიის ასაშენებლად.