ქალკედონის მიტროპოლიტი: რუსული ეკლესია სქიზმატური გახდა
მიტროპოლიტმა ემანუელმა ფრანგულ რესურს Le Point-თან ინტერვიუში რუსეთის ეკლესიას სქიზმატიკოსები უწოდა.
კითხვაზე, იყო თუ არა უკრაინისთვის „ავტოკეფალიის“ მინიჭება მართლმადიდებლური ეკლესიის განხეთქილების სათავე, ემანუელმა უარყოფითად უპასუხა და ხაზგასმით აღნიშნა, რომ „მე-18 საუკუნეში მეფის ხელისუფლების ზეწოლის ქვეშ იყო კონსტანტინოპოლი, შემდეგ კი მე-20 საუკუნეში საბჭოთა კავშირის მხრიდან, რომელიც იცავდა მას კანონიკური საფუძვლებით ამ დამოუკიდებლობისთვის 1991 წლის შემდეგ“.
„უწმინდესის გადაწყვეტილება უკრაინასთან დაკავშირებით არა მხოლოდ წინასწარმეტყველური იყო, არამედ სრულად ემთხვეოდა იმ წინამძღვრის მმართველობას, რომლითაც მსოფლიო ტახტი დაჯილდოვებულია, როგორც დედა ეკლესია“, - განაცხადა ეპისკოპოსმა. „დღეს მხოლოდ მოსკოვის საპატრიარქო დაჟინებით მოითხოვს განხეთქილებას და მხოლოდ ის არის სქიზმატური, რადგან ის კვლავ აღმოჩნდა, ამჯერად ნებაყოფლობით, კრემლის გავლენის ქვეშ.
მისი თქმით, „შესვენება არ მომხდარა ჩვენი ინიციატივით; ჩვენ არ ვაღიარებთ ამ გადახრას რუსული მართლმადიდებლური ტრადიციის მდიდარ წვლილთან მსოფლიო კულტურაში და ვმუშაობთ რუსეთის ეკლესიასთან ერთიანობის აღსადგენად, როდესაც ის მოიპოვებს ჭეშმარიტ თავისუფლებას“.
მან აღნიშნა, რომ „რომის და შემდეგ ბიზანტიის იმპერიის სიმბოლო, ისევე როგორც მათი მემკვიდრეობის მრავალი პრეტენდენტი, იყო ორთავიანი არწივი, რომელიც  სულიერ და საერო ხელისუფლებას შორის ჰარმონიის სიმბოლოა“.
„თანამედროვე რუსეთში ეს არწივი გახდა ერთთავიანი - მოხდა ძალაუფლების სრული შერწყმა“, - თქვა ემანუელმა და გაიხსენა, რომ აღმოსავლეთის პატრიარქთა საბჭო, რომელიც გაიმართა სტამბოლში 1872 წელს, „ეთნოფილეტიზმის სახელით დაგმო რელიგიისა და პოლიტიკის, ერისა და აღმსარებლობის, ეკლესიისა და სახელმწიფოს, როგორც აქ ყველაზე საშიში შერევა“.
„ეს განსჯა სრულად ეხება „რუსული სამყაროს“ იდეოლოგიას, რომელსაც იზიარებენ პატრიარქი კირილი და პრეზიდენტი პუტინი, რომლებიც მასზე ააგებენ მანიქეურ ჯვაროსნულ ლაშქრობას „სიკეთის წინააღმდეგ“. „ჭეშმარიტი მართლმადიდებლობა, როგორც ცოცხალი სარწმუნოება და არა იდეოლოგიური კონსტრუქცია, ყოველთვის მიჰყვება ქრისტეს მცნებას, განასხვავოს ღვთის საქმე კეისრისაგან“, - დაასკვნა ეპისკოპოსმა.
მჟკ წერდა: - მიტროპოლიტმა ემანუელმა განაცხადა, რომ „ჩვენ მხარი უნდა დავუჭიროთ ზელენსკის“.
სპიკერი პცუ-მ მონაწილეობა მიიღო უნიატურ ღვთისმსახურებაში პოლონეთში
ვარსკვლავმა ერთად ეპისკოპოსებთან უკრაინის გახლეჩილი ეკლესიის (УГКЦ) პანიხიდა აღავლინა.
რუსეთში რელიგიური ახალგაზრდები ომს ათეისტებზე მეტად უჭერენ მხარს, - გამოკითხვა
ახალგაზრდებს შორის, რომლებიც იწონებენ უკრაინის წინააღმდეგ სამხედრო აგრესიას, ორჯერ მეტია, ვიდრე ათეისტები.
კიევში დრონის ჩამოვარდნის შედეგად დაიღუპა პროტესტანტი და მისი ქალიშვილი
გოგონმა მხოლოდ 5 წლის იყო.
ჩვენ დავინახეთ ჯვრის ძალა - მღვდელი ჯვრის თაყვანისცემის მსახურებაზე მომხდარ ფაქტზე
სანამ მრევლი გალობდა " თაყვანს ვცემთ შენს ჯვარს, უფალო", იქ შეკრებილი აქტივისტების ჯგუფი ცდილობდა მათი ხმა გადაეფარათ უკრაინის ჰიმნით, შემდეგ კი უხამსობის ყვირილით.