ელენსკი: ჩვენ გვინდა, რომ უკრაინაში მართლმადიდებელი რუმინელები დაემორჩილონ მეუ-ს
სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის ხელმძღვანელმა ვიქტორ ელენსკიმ Suspilne-თან ინტერვიუში განაცხადა, რომ მუშაობს იმისათვის, რომ ბუკოვინაში უმე-ის რუმინულენოვანი თემები შეუერთდნენ მეუ-ს.
„რუმინეთში არის უკრაინის ვიკარიატი რუმინეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიაში, რომელიც ექვემდებარება რუმინეთის პატრიარქ დანიელს. ჩვენ გვსურს ვიხილოთ რუმინეთის ვიკარიატი უკრაინაშიც და ის დაექვემდებაროს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღოლს“, - თქვა ელენსკიმ და დასძინა, რომ „ეს რომ მოხდეს, ორივე მხარემ უნდა გადადგას გარკვეული ნაბიჯები“.
მისივე თქმით, მან ეს საკითხები რუმინეთის სახელმწიფო მდივანს რელიგიის საკითხებში ციპრიან ოლინიჩისთან განიხილა, როდესაც ის ჩერნივციში იყო.
მან ასევე განაცხადა, რომ მეუ-ს სურს აღიარებულიყო რუმინეთის ეკლესიის მიერ.
ელენსკიმ გაიხსენა, რომ რუმინეთის ვიკარიატი მეუ-ში დიდი ხნის წინ შეიქმნა და მის შესავსებად უკრაინის სახელმწიფო მთავარეპისკოპოსი მუშაობს.
„ამისთვის გვჭირდება სამრევლოები და რუმინულენოვანი მღვდლები. „ეს ყველაფერი თანდათან ჩნდება ან ფორმალიზდება - და ვიკარიატი დაიწყებს მუშაობას“, - დარწმუნებულია ელენსკი და დასძინა, რომ „უკრაინა გარანტიას აძლევს რუმინელებს ვიკარიატში ყველა შესაძლო უფლებას შეინარჩუნონ და განავითარონ თავიანთი კულტურული, რელიგიური იდენტობა, ლიტურგიული და რიტუალური წეს-ჩვეულებები“.
მან ასეთი პრეფერენციები იმით გაამართლა, რომ უკრაინელი რუმინელები "ჩვენი მოქალაქეები" არიან. როდესაც ჟურნალისტმა მას სთხოვა განემარტა, რომ ეს ყველაფერი მუშაობას დაიწყებდა, როდესაც სულ მცირე ერთი რუმინულენოვანი საზოგადოება გადავიდა მეუ-ში, ელენსკი ირწმუნება, რომ „ასეთი თემები უკვე არსებობს“.
„და ჩვენ ვსაუბრობთ ასეთ ბიუროკრატიულ, ალბათ, რეგისტრაციაზე. ეს არც ისე რთულია. მნიშვნელოვანია, რომ ხალხმა დაინახოს, რომ მათ შეუძლიათ იყვნენ ამ ვიკარიატში და უფრო სრულად და ღირსეულად დააკმაყოფილონ თავიანთი სულიერი მოთხოვნილებები და გამოხატონ რელიგიური გრძნობები“, - განაცხადა ჩინოვნიკმა.
მჟკ-მა დაწერა, რომ უმე-ის ადვოკატმა რობერტ ამსტერდამმა ელენსკის უწოდა უმე-ის განადგურებაზე პასუხისმგებელი პირი.