ეკლესია პატივს მიაგებს 40 სებასტიელი მოწამის ხსოვნას
მხოლოდ ერთმა წამებულმა ვერ მოითმინა და აბანოსკენ გაიქცა. ფოტო: Фреска монастыря Дионисиат, Афон, 1547 г.
22 მარტს მართლმადიდებელი ეკლესია ქრისტიანობის პირველი საუკუნეების წმინდანთა 40 სებასტიელი მოწამის ხსენებას აღნიშნავს.
313 წელს რომის იმპერატორმა წმინდა კონსტანტინე დიდმა ქრისტიანებს თავისუფლება მისცა. მაგრამ მეორე მმართველი, ლიცინიუსი, წარმართი, ემზადებოდა რომის ერთადერთი იმპერატორი გამხდარიყო და გადაწყვიტა განახლებულიყო ქრისტეს მორწმუნეთა დევნა. მან დაიწყო მეომრების მასობრივი მკვლელობები, რომელთა შორის იყვნენ მაცხოვრის მიმდევრები.
ისინი გახდნენ სებასტიანელი მეომრები, განთქმულნი თავიანთი გამარჯვებებით. ლიცინიუსის წაქეზებით, მმართველმა აგრიკოლაუსმა სცადა აეძულებინა თავისი რაზმი მსხვერპლი შეეწირათ წარმართული ღმერთებისთვის, მაგრამ მათ უარი თქვეს, რისთვისაც ისინი ციხეში ჩააგდეს. იქ სებასტელი მეომრები ევედრებოდნენ ქრისტეს და მათ ჰქონდათ გამოცხადება: „ვინც ბოლომდე ითმენს, გადარჩება“. შემდეგ ყველაფერი განმეორდა.
ერთი კვირის შემდეგ ისინი გაასამართლეს. მეომრებმა მტკიცედ უპასუხეს წარმართულ სასამართლოს: „აიღეთ არა მარტო ჩვენი სამხედრო წოდება, არამედ ჩვენი სიცოცხლეც, ჩვენთვის არაფერია ქრისტე ღმერთზე ძვირფასი“.
ზამთრის ცივი დღე იდგა, მოწამეები ადგილობრივ ტბაზე წაიყვანეს და იქ დატოვეს მცველების ქვეშ, შიშველი, გაყინულ წყალში. მახლობლად აბაზანა თბებოდა, რათა ჯარისკაცებს უარი ეთქვათ ქრისტესთვის ტანჯვაზე. მაგრამ მხოლოდ ერთმა მეომარმა ვერ მოითმინა და გაიქცა აბანოში - და მაშინვე მკვდარი დაეცა.
დილისკენ, როცა ერთ-ერთმა მცველმა გაიღვიძა, მან დაინახა კაშკაშა შარავანდედი ოცდაცხრამეტი ქრისტიანის თავზე. მიხვდა, რატომ იყო მხოლოდ 39 გვირგვინი, მან წამოიძახა: „მეც ქრისტიანი ვარ“. მეომრების გვერდით დადგა. დილით ყველა გამოიყვანეს ტბიდან და ფეხები მოსტეხეს. შემდეგ კი ცეცხლში დაწვეს.
წმიდა ეფრემ სირიელმა, რომლის ლოცვაც იკითხება „თანამედროვე“ დიდ მარხვაში, მათ პატივსაცემად ხუთი საგალობელი შეადგინა.
წმინდა მეომრების სიკვდილით დასჯიდან სამი დღის შემდეგ სებასტელმა ეპისკოპოსმა პეტრემ ისინი სიზმარში იხილა. თავის თანაშემწეებთან ერთად მან თითოეული წმინდა ნაწილი შეაგროვა და მიწას მიაბარა.
როგორც მჟკ წერდა, ეკლესია აღნიშნავდა იოანე ნათლისმცემლის თავის აღმოჩენის დღეს.
ბოროტება ლავრაში ხელისუფლებას მთელი ქვეყნის უბედურებებს მოაქვს - ნოვინსკი
მორწმუნეები იციან, რომ წმინდა პეჩერის არაწყვეტილობა წმიდათაშორისობის ნიშანია, არა კი ლაბორატორიული ექსპერიმენტების საგანი, - აღნიშნა დიაკონმა.
მიანმაში მიწისძვრის შედეგად ბუდას ტაძარი და მეჩეთი მანდალაიში ჩამოინგრა.
ეს არის ყველაზე ძლიერი მიწისძვრა მიანმაში 1946 წლიდან, დაიღუპა 1000-ზე მეტი ადამიანი, დაზიანდა 670 მონასტერი.
Papa ვერ შეძლებს მართოს კათოლიკური ეკლესია ისე, როგორც ადრე - კარდინალი პაროლინი.
ვატიკანის სახელმწიფო მდივანმა განაცხადა, რომ საჭიროა „სხვა გზების“ მოძიება, რათა პაპი ფრანცისკე შეძლოს სამუშაოზე დაბრუნება.
ლავრის გამგებელი: დარწმუნებული ვარ, გამოქვაბულები მალე გაიხსნება.
მიტროპოლიტი პავლე იმედოვნებს, რომ ხელისუფლება შეწყვეტს კიევო-პეჩერსკის ლავრის ბლოკადას.